english  norsk  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava na velvyslanectví k 25. výročí V4 v rámci PRES CZ

Dne 5. dubna byla slavnostně otevřena výstava „Spolupráce Visegradské čtyřky ve fotografiích zpravodajských agentur“ k jejímu 25. výročí v prostorách velvyslanectví ČR v Oslo. Akce byla uspořádána v rámci českého předsednictví V4 společně s velvyslanectvími Polska, Slovenska a Maďarska. Projev k výročí V4, její historii a hlavním současným prioritám přednesl velvyslanec M. Dufek za přítomnosti  velvyslanců dalších tří zemí.
 

V projevu připomenul hlavní cíl V4 v 90. letech, který byl naplněn získáním členství zemí V4 v NATO a Evropské unii. Z aktuálních otázek zmínil především pozice V4 k uprchlické krizi a ochraně vnější schengenské hranice, k významu Schengenu pro státy V4 pro jejich vstup do Evropské unie i v současnosti. Dále zmínil odpovědnost k zachování bezpečnosti  a stability v Evropě, vytvoření battlegroup V4 v rámci SZBP. Podtrhl význam, který přikládáme Východnímu partnerství i vztahům se zeměmi Západního Balkánu. V této souvislosti připomenul založení Fondu Západního Balkánu na setkání ministrů zahraničních věcí na podzim m.r.

 

Zahájení výstavy se zúčastnila řada významných hostů, mezi nimi státní tajemnice Elsbeth Tronstad z norského MZV, vedoucí delegace EU Helen Campbell, polský velvyslanec Stefan Czmur, slovenský velvyslanec František Kašický, maďarská velvyslankyně Anna Sikó, další velvyslanci a členové norského parlamentu.

 

 

Výstava zůstává na velvyslanectví do 14. dubna 2016 je možné ji shlédnout zájemci po individuální dohodě se ZÚ.