english  norsk  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Dagsavisen
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přednáškový večer s Thorvaldem Steenem

Dne 19. září 2017 uspořádal velvyslanec Jaroslav Knot ve své rezidenci přednáškový večer se slavným norským spisovatelem Thorvaldem Steenem. Téma norsky proslovené přednášky se týkalo historického vlivu Byzance na současnou Českou republiku a Norsko. 

Spisovatel a historik Thorvald Steen patří v norských resp. skandinávských literárních kruzích k celebritám. Doposud vydal více než 40 knih různých žánrů – romány a divadelními dramaty počínaje a básnickými sbírkami, esejemi a knihami pro děti konče. Jeho díla byla přeložena do 27 jazyků včetně češtiny.

I tento fakt bezesporu přispěl k tomu, že pozvaní posluchači z univerzitních, literárních a diplomatických kruhů zcela zaplnili reprezentační prostory rezidence.

Jde-li o historické práce, specializuje se Thorvald Steen na období dějin Východořímské resp. Byzantské říše. V průběhu své přednášky se Thorvald dotkl i vlivu Byzance na období tzv. Velkomoravské říše.

Thorvald Steen obdržel řadu ocenění jak v Norsku tak v zahraničí. Kromě své literární činnosti se angažuje při obraně lidských práv a svobodě projevu.

Aktuálně vyšel závěrečný díl jeho literární tetralogie nesoucí autobiografické prvky nazvané „Bílá koupelna“ (Den hvite badeshuet), jenž se setkal s vynikajícími recenzemi {předchozí díly - „Tíha sněhové vločky“ (Vekten av snøkrystaller)  – 2006, Nejdelší skok (Det lengste svevet) – 2008 a Rovnováha (Ballanse) - 2012}. V závěru přednáškového večera se konala autogramiáda této nové knihy doprovázená degustací vybraných moravských vín. 

Interview s Thorvaldem Steenem z 20. září 2017 vysílané norskou veřejnoprávní televizí NRK (pouze v norštině): https://tv.nrk.no/serie/torp/NNFA52092017/20-09-2017

Galerie


Přednáškový večer s Thorvaldem Steenem