english  norsk  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Letošní lednová přednáška doc. Miluše Juříčkové připomněla výročí Karla Čapka a jeho vztah k Severu

(Archivní článek, platnost skončena 30.04.2020 / 15:14.)

Tradiční lednová přednáška doc. PhDr. Miluše Juříčkové, CSc. z Masarykovy univerzity v Brně se letos věnovala připomínce 130. výročí narození dr. Karla Čapka a jeho vztahu ke Skandinávii.  
 

Před hojným publikem, především z řad mladší generace, připomněla doc. Juříčková lásku Karla Čapka k Severu, která se zračí v cestopisu Cesta na sever (1936). Barvitě také popsala řadu literárních přátelství, která si jeden z největších českých spisovatelů v Norsku, Dánsku a Švédsku vybudoval. Rovněž byla představena záslužná práce nestorky bohemistiky v Norsku prof. Milady Blekastadové, která zdejšímu publiku zprostředkovala prostřednictvím svých překladů do nynorsk (novonorština) řadu jeho děl, především pohádkových. Na závěr literárního večera zazněl emotivní úryvek z Čapkova poselství Modlitba za pravdu z roku 1938.

Ve druhé části večera představili studenti norštiny z Brna svůj projekt s názvem „Aktivní občanství v historii a současnosti. Role osobnosti a spirituality v psaných a mluvených textech“. Studentský projekt se primárně zabývá československými židovskými uprchlíky do Norska těsně před druhou světovou válkou a dále osobnostmi, které se jim před válkou i během ní snažily pomáhat. Mezi zkoumanými osobnostmi v projektu byla vzpomenuta jména Lea Eitingera, Edgara Brichty či Odda Nansena.

Galerie


Letošní lednová přednáška doc. Miluše Juříčkové připomněla výročí Karla Čapka a jeho vztah k Severu