česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19: Aktuální podmínky pro vstup českých občanů do Kanady

Nabízíme vám informace o aktuálních podmínkách pro cestování  českých občanů do Kanady, platných omezeních přijatých kanadskou vládou v souvislosti s opatřeními proti šíření COVID-19. Podmínky vstupu do Kanady zůstávají pro české občany stále výrazně omezené.

1. VYCESTOVÁNÍ ČESKÝCH OBČANŮ DO ZAHRANIČÍ

Od 15. 6. 2020 se uvolňují překážky volného pohybu osob na většině území EU poté, co 17. května 2020 skončil v České republice nouzový stav včetně opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR.

Pokud se pro cestu do zahraničí přesto rozhodnete, důrazně doporučujeme před zahájením cesty registraci v systému DROZD

Podrobné informace o podmínkách vycestování z ČR najdete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR:

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/omezeni_dopravy_koronavirus.html a Ministerstva vnitra ČR: https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx.

 

2. VSTUP OBČANŮ ČR NA ÚZEMÍ KANADY A JEJICH TRANZIT PŘES KANADU

Od 18. března 2020 je v platnosti zákaz vstupu na území Kanady všem cizincům, tedy i českým občanům. Existuje však řada výjimek, mezi které patří např. nejbližší rodinní příslušníci občanů Kanady, dočasní sezónní pracovníci či mezinárodní studenti. Více informací k výjimkám z pravidel pro vstup do Kanady najdete na webových stránkách: https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/coronavirus-covid19/travel-restrictions-exemptions.html.

Pro bližší informace doporučujeme kontaktovat přímo úřad Immigration Refugee Citizenship Canada na e-mailové adrese: IRCC.COVID-TravelExemptions-Exemptionsdevoyage-COVID.IRCC@cic.gc.ca 

Ten, kdo je vpuštěn do Kanady, musí automaticky nastoupit čtrnáctidenní domácí izolaci.

Od 19. 3. 2020 je nařízeno všem leteckým společnostem (jak v případě mezinárodních, tak vnitrostátních letů) vyloučit z přepravy všechny cestující, včetně kanadských občanů, se symptomy koronavirového onemocnění. Pro osoby cestující letecky do Kanady je povinné nosit ochranné roušky, a to i při pohybu v tranzitním prostoru.

Kanada umožnuje tranzit přes své území všem cestujícím, tedy i českým občanům, kteří mají platnou palubní vstupenku do cílové destinace.

Českým občanům, kteří buď přilétají do Kanady, či budou využívat k tranzitu kanadská mezinárodní letiště, připomínáme povinnost mít kromě platné palubní vstupenky i platnou elektronickou registraci: Electronic Travel Authorization (eTA).

Pozn. Kanadští občané cestovat ze země mohou, kanadská vláda však cesty do zahraničí nedoporučuje. Specifický režim platí na hranici Kanady s USA, která byla od 21. 3. 2020 uzavřena pro zbytný pohyb (tj. turistika, rekreace, návštěvy apod.), tzn. vyjma aktivit souvisejících například se zajištěním dodávek potravin a paliv a poskytováním zdravotní péče.  Současná hraniční omezení jsou platná do 21. srpna 2020, poté mohou být znovu prodloužena. V návaznosti na tato opatření pozastavuje letecká společnost Air Canada od 26. dubna své lety do USA. Obnovení pravidelného leteckého spojení mezi Kanadou a USA bude však záviset na dalším vývoji. 

3. DOPRAVA

Upozorňujeme na skutečnost, že letecké společnosti stále provozují lety mezi Evropou a Kanadou. Pro mezinárodní lety jsou v Kanadě vyčleněna čtyři mezinárodní letiště: v Calgary, Montrealu, Vancouveru a Torontu. Aktuální dostupnost letů doporučujeme ověřit přímo u leteckých společností.

O aktuálních leteckých spojeních mezi Kanadou a Evropou: https://www.mzv.cz/toronto/cz/zpravy_a_udalosti/letecka_spojeni_z_kanady_do_evropy.html

4. OPATŘENÍ

Konkrétní restriktivní opatření se liší napříč Kanadou, neboť důležitou roli hrají rozhodnutí jednotlivých provinčních vlád. Na federální úrovni došlo k uzavření vnější hranice pro cizince (s řadou výjimek), uzavření hranice s USA pro zbytný pohyb a k zavedení povinné čtrnáctidenní domácí izolace při návratu do země ze zahraničí. Povinná čtrnáctidenní karanténa je nařízena i všem občanům, kteří vykazují symptomy virového onemocnění.

Speciální opatření jsou stále v platnosti pro cestující, kteří se vrací do provincie Britská Kolumbie. Pro více informací: https://www2.gov.bc.ca/gov/content/safety/emergency-preparedness-response-recovery/covid-19-provincial-support/self-isolation-on-return

Některá omezení pohybu jsou platná i v provincii Québec. Více na: https://www.quebec.ca/en/health/health-issues/a-z/2019-coronavirus/answers-questions-coronavirus-covid19/transportation-travel-covid-19/

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Veškeré oficiální informace související s šířením onemocnění COVID-19 v Kanadě naleznete na webové stránce Úřadu pro veřejné zdraví: https://www.canada.ca/en/public-health/services/diseases/2019-novel-coronavirus-infection.htmlinfection.html.