česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Bořek Lizec
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva velvyslance Bořka Lizce v Britské Columbii

(Archivní článek, platnost skončena 02.11.2023.)

Velvyslanec Bořek Lizec navštívil ve dnech 10. – 21. října 2022 Britskou Kolumbii v doprovodu své manželky Kateřiny Lizcové Kulhánkové. S nejvyššími představiteli provincie a našimi dalšími partnery jednal o posilování spolupráce s Českou republikou a prioritách našeho předsednictví EU, včetně řešení energetické krize. Ocenil také zásluhy našich krajanů a letců v RAF o naši státnost.

Oficiální přijetí

Chtěl bych velice poděkovat oficiálním představitelům Britské Kolumbie guvernérce Janet Austin, předsedovi zákonodárného sboru Raji Chouhanovi, ministrovi pro energetiku, doly a inovace s nízkým obsahem uhlíku Bruci Ralstonovi, ministrovi pro zaměstnanost, hospodářskou obnovu a inovace Ravimu Kahlonovi a ministru pro obchod Georgi Chowovi za vřelé přijetí v jejich krásné provincii. Dostalo se mi také  oficiálního přivítání při zasedání provinčního zákonodárného sboru.

Hlavní témata jednání

Vážím si příležitosti jednat o rozvoji spolupráce mezi Českou republikou a Britskou Kolumbií. Soustředili jsme se především na příležitosti propojovat české a kanadské subjekty při navazování ekonomické a vědecko-výzkumné spolupráce. Tu bude možné po přistoupení Kanady k Horizon Europe podporovat ve vyšší míře než dosud i z tohoto programu. Jako o důležitých příležitostech jsme hovořili o plánovaných účastech českých firem na veletrzích v Kanadě, například na veletrhu Megamigs zaměřeného na herní průmysl. Potenciál ke spolupráci mezi Britskou Kolumbií a ČR je vysoký v řadě oblastí, v nichž dosahujeme na obou stranách významných úspěchů. Kromě IT obecně jde například i o cleantech. V kontextu priorit českého předsednictví v Radě EU jsme hovořili také o podpoře Ukrajiny a řešení energetické krize v Evropě.

Digitální supercluster

O spolupráci v oblasti IT, včetně propojování subjektů z Britské Kolubmie a ČR, jsem měl možnost jednat se CEO Digital Supercluster (jednoho z 5 kanadských „globálních inovačních clusterů“) Sue Paish. V kontextu rozvinutých kapacit obou zemí v oblasti satelitních technologií jsme mluvili rovněž o jejich využívání v řadě oblastí, včetně těžby nerostných surovin.

Královské muzeum Britské Kolumbie

Měl jsem možnost se setkat s viceprezidentkou významného Royal BC Museum Tracey Drake a hovořit s ní o partnerství této instituce s Národním muzeem v Praze.

Historické krajanské komunity

Důležitou součástí mé návštěvy byla také setkání s krajanskou komunitou. S Britskou Kolumbií nás pojí významné historické vazby. Když Tomáš Garrigue Masaryk přijížděl do Severní Ameriky završit své úsilí o vytvoření naší novodobé nezávislé státnosti, vstupoval na její půdu ve Vancouveru. Krajané v Britské Kolumbii se do kampaně za vznik Československa zapojili. Jednu z nevýznamnějších rolí za 1. světové války sehrávali v celokanadském měřítku horníci z Crowsnest Pass, konkrétně důlního městečka Michel. Tam ve Skalistých horách byla založena jedna z prvních sokolských jednot v Kanadě s názvem Sokol Krušnohorský, jejíž členové byli početně zastoupení v české jednotce v Kanadské armádě. Za druhé světové války vzniklo v Britské Kolumbii 8 poboček Československého národního sdružení, a to ve Vancouveru, Victorii, Michel, Tupper Creek, New Westminster, Ladysmith, Enderby a Nanaimo. Na své cestě jsem navštívil mj. Enderby & District Museum & Archives, Museum & Archives of Vernon, Ladysmith Museum a Nanaimo Museum a chtěl bych představitelům těchto institucí velice poděkovat za péči, kterou věnují zachování našeho kulturního dědictví v těchto oblastech. V mnohých z nich dodnes potomci našich historických komunit žijí.

Čeští váleční piloti v Královském letectvu

V průběhu pandemie byla ve vancouverském Stanley Park odhalena pamětní deska na počest československých letců, kteří se účastnili bitvy o Británii za 2. světové války. Ceremoniálu jsem se kvůli protipandemickým opatřením tehdy nemohl zúčastnit. Potěšilo mě, že jsem měl možnost projevit úctu našim hrdinům při této cestě v doprovodu našeho bývalého honorárního konzula ve Vancouveru Karla Večeři Gallanda, který se o pamětní desku výrazně zasloužil. Mnozí čeští piloti v RAF za 2. světové války absolvovali v Kanadě výcvik, mj. také v Britské Kolumbii v okolí zmíněných měst s výraznými krajanskými komunitami Michel a Ladysmith. 

Setkání s krajany

Děkuji také za milá setkání s krajany ve Vancouveru a Victorii, mj. představiteli ČSSK Vancouver, českých škol ve Vancouveru a Victorii, Divadla za rohem (také za pozvání na zkoušku souboru) a organizace podporující českou kulturu v Britské Kolumbii Art Without Borders. Jsem velmi vděčný naší honorární konzulce ve Victorii Lence Storzer za její vynikající práci pro Českou republiku a podporu naší krajanské komunity v Britské Kolumbii. Velmi mě potěšilo úzké přátelství mezi českou a slovenskou komunitou ve Vancouveru. Bylo mi potěšením setkat se s páterem, který stojí v čele slovenského kostela sv. Cyrila a Metoděje v New Westminsteru.

Česko-kanadská vinařství

Češi a Čechokanaďané se také pozoruhodně zapsali do rozvoje vinařství v Britské Kolumbii. Rád bych všem vyjádřil svůj obdiv a pogratuloval jim k úspěchům, které dosahují u zákazníků i odborných porot. Mimořádné postavení v tomto směru zaujímá Anthony von Mandl, jehož matka Bedřiška von Mandl pochází z Česka. Anthony von Mandl vlastní v Britské Kolumbii řadu vinařství, přičemž první z nich – impresivní Mission Hill – patří v Kanadě k naprosté špičce. Hrdý jsem také na Horseshoe Found Winery Pavla a Michaely Horákových, Little Straw Vineyards založená a do nedávna vlastněná rodinou Slámkových a Hillside Winery založené Věrou a Bohumírem Klokočkovými.

Další podnikatelské projekty krajanů

Potěšily mě rovněž podnikatelské úspěchy dalších českých krajanů, mj. vlastníků Belmondo Café ve Vancouveru, franšízové sítě rychlého občerstvení Praguery.com s kreativní nabídkou (nejen) trdelníků, The Prague Café v Pentictonu a zlatníka českého původu s kořeny v Jižní Africe Martina Všetičky s obchodem ve Whistleru.

Krajanské osobnosti

Vážím si příležitosti setkat se s řadou krajanských osobností, například s Jindřichem Dobřenským z Dobřenic, Zuzanou a Lubošem Petříkovými (dědeček paní Petříkové, profesor Josef Macek patřil k nejvýznamnějším intelektuálům první republiky, oba manželé jsou rovněž celoživotními podporovateli naší země), kanadskou velvyslankyní českého původu Sarou Hradecky, českým velvyslancem a také mj. bývalým spolupracovníkem Svobodné Evropy Janem Drábkem, poradcem National Research Council pro průmyslové technologie Dr. Walterem Cíchou a mnohými dalšími. Jsem rád, že jsem měl možnost se setkat také s bývalou velvyslankyní Kanady v ČR  Valerie Raymond.

Děkuji za Váš zájem o mou cestu. Návštěvu v Britské Kolumbii Vám mohu rád doporučit. Více fotografií z mé návštěvy najdete na mé facebookové stránce www.facebook.com/BorekLizec.

Bořek Lizec, velvyslanec České republiky v Kanadě

Galerie


Návštěva velvyslance v BC