česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nejslavnější české slovo ROBOT slaví 100. narozeniny

(Archivní článek, platnost skončena 11.10.2022 / 20:45.)

Jak by se asi dnes říkalo robotům, nebýt českého spisovatele Karla Čapka? Právě letos uplyne sto let od prvního použití výrazu robot v utopické hře R.U.R. Karlem Čapkem. Tento český spisovatel nazval tímto slovem lidské pomocníky z blízké budoucnosti, kteří následně ovládli svět.

Když přemýšlel mladý Čapek v nově zrozeném Československu o názvu umělých dělníků pro svoji novou hru R.U.R., napadl ho výraz „laboři“, z latinského „labor“, tedy práce. Starší bratr Josef, malíř, grafik a spoluautor dramatu Ze života hmyzu, Devatero pohádek a dalších děl, navrhl výraz ROBOT, výraz použitý v českých kronikách už v 17. století (robota - těžká práce poddaných).

Karel Čapek hru R.U.R. s podtitulem Rossum’s Universal Robots (Rossumovi Univerzální 
Roboti) začal psát počátkem roku 1920 na vrcholu pandemie španělské chřipky s myšlenkou na světovou premiéru v Národním divadle. Tiskem vyšla hra v grafické úpravě bratra Josefa v listopadu 1920. Ochotničtí divadelníci v Hradci Králové však nerespektovali odložení světové premiéry v Národním divadle a uvedli hru v jejich regionálním divadle 2. ledna 1921. V pražském Národním divadle tak byla hra představena veřejnosti o 23 dnů později. 

Americkou premiéru hry R.U.R. uvedla divadelní společnost The Theatre Guild v broadwayském Garrick Theatre 9. října 1922. Následně mělo drama premiéru v Cáchách, ve Varšavě, Bělehradě, později pak v Londýně, Vídni, Berlíně, Curychu, Paříži, Tokiu a dalších významných městech světa.  Čapkovo kolektivní drama se stalo okamžitě hitem pro důležité téma potenciálně ničivého vlivu technologické civilizace na společnost, kdy sebevědomý a bezohledný rozum, reprezentovaný dravým podnikatelem Rossumem, vítězí nad zdravým duchem.

H. G. Wells, slavný autor Války světů a jeden z nejvlivnějších světových veřejných intelektuálů své doby prosazoval Čapkovu nominaci na Nobelovu cenu. (Čapek byl navržen na tuto cenu celkem sedmkrát, nikdy ji však nezískal).

V roce 1938 se drama R.U.R. díky rozhlasové a televizní společnosti BBC vysílalo jako vůbec první televizní sci-fi.

Robot se stal globálním fenoménem, symbolem technologické civilizace zásluhou dalšího autora Isaaca Asimova, který v polovině 20. století nahradil význam slova automatizace, dal jméno nově vznikajícímu oboru a předpověděl růst silného robotického odvětví.

V naší době se staly roboty nedílnou součástí výrobních hal, operačních sálů, výzbrojí armád i běžných domácností.

Český jazyk gramaticky rozlišuje živé od neživého, stroj od bytosti; proto výrazy roboty používáme v průmyslové výrobě, zatímco roboti jsou inteligentní androidní typy.

Roboti jako skuteční partneři, jakými jsou Čapkovi Primus a Helena nebo Asimovovi Robbie a Daniel Olivaw zůstávají ještě fikcí, která se ovšem v našem moderním světě stále více přetváří v realitu.