česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Agropotravinářský zahraniční obchod Kanady

Dovoz agropotravinářských výrobků a mořských plodů do Kanady dosáhl v roce 2015 hodnoty 47,1 mld. CAD a meziročně se tak zvýšil o 9,87  %.  K největšímu nárůstu došlo u dovozu tabáku, medu, koření, ořechů, hlávkového zelí, čokolády, cikorky, cukrové třtiny, mraženého hovězího masa, uzenin a džemů.
 

1) Vývoj na trhu a perspektivní dovozní položky

V souvislosti s rostoucí migrací do Kanady (a tím i zvyšujícím se počtem obyvatel) se dá očekávat i větší objem dovozu potravin do Kanady. V roce 2015 se v celé zemi narodilo 388 tis. novorozenců, z nichž odhadem 240 tis. (62 %) pochází  právě z rodin imigrantů. Největší přírůstky zaznamenaly provincie Ontario (144 tis.), Québec (86 tis.), Alberta (57 tis.) a Britská Kolumbie (44 tis. obyvatel). Nejmenší počet novorozeňat přišel na svět v teritoriu Yukon (443 narozených). Vysoká migrace do země také mění portfolio potravin, které se do země dováží. Desetitisíce migrantů míří do Kanady z Filipín, Indie a Číny. (Pro srovnání: V roce 2014 přišlo z ČR jen 244 migrantů). Za perspektivní položky dovozu lze tak považovat i potraviny a produkty, na které jsou tito lidé zvyklí a konzumují je.

V roce 2015 země dosáhla celkového hrubého domácího produktu (HDP) téměř ve výši 2 tis. mld. CAD (HDP na osobu tak činil 55 500 CAD). HDP za rok 2015 vzrostl o 1,2 %. Do HDP země přispívá velkou částí Canadian Agriculture and Agri-Food System (www.agr.gc.ca, AAFS), který se v roce 2014 na HDP podílel 6,7 % (108,1 mld. CAD) a každé osmé pracovní místo bylo vytvořeno právě v sektoru zemědělství. Největší podíl představoval maloobchodní a velkoobchodní průmysl (1,8 %), následovaný potravinářským, nápojovým a tabákovým sektorem s podílem 1,7 % (Food, Beverage & Tobacco – FBT). Zemědělství se na HDP podílelo 1,3 %, přitom jen provincie Ontario a Québec se na zemědělském a potravinářsko-zpracovatelském průmyslu podílejí 52 %. AAFS zvyšuje HDP meziročně od roku 2007, s výjimkou hospodářské krize v roce 2009. AAFS v roce 2014 zaměstnával 2,2 mil. lidí, jen v oblasti zemědělství si našlo práci na 285 tis. pracovníků. Nejvyšší počet pracovníků zaměstnává potravinářský průmysl, který představuje 5,7 % všech kanadských pracovních míst. Počet pracovních míst v AAFS v letech 2009 a 2013 vzrostl o 3,4 %.

Canadian Agri-Food Trade Alliance (www.cafta.org, CAFTA)

Kanada je podobně jako ČR zemí silně závislou na mezinárodním obchodě, který podporuje jak kanadské národní zemědělství, tak i venkovské oblasti a komunity napříč všemi provinciemi a teritorii. Aliance CAFTA vznikla jako koalice národních a regionálních organizací s cílem podporovat férový a otevřený mezinárodní agrární trh. Vytváří přes 90 % kanadského agrárního exportu, který ročně vydělá 50 mld. CAD a vytváří  stovky tisíc pracovních příležitostí. Za pomocí obchodních dohod se členové CAFTA snaží o eliminaci celních a necelních bariér volného obchodu. V nedávně době zástupci Kanady a Ukrajiny v Kyjevě podepsali Dohodu o volném obchodu mezi zeměmi, kde se Ukrajina zavázala po ratifikaci zrušit dovozní cla u 86 % kanadského vývozu.

Mezi hlavní cíle CAFTA patří implementace Trans-Pacific Partnership (TPP) a také zajištění obchodních vazeb pro kanadské exportéry kanadsko-evropskou dohodou Comprehensive Economic and Trade Agreement (CETA). V roce 2015 vývoz kanadských zemědělských produktů do EU činil 2,84 mld. CAD. Další důležitou událostí pro kanadské exportéry je zrušení omezení dovozu hovězího masa do Mexika a na Tchaj-wan. Mexiko omezilo dovoz v roce 2003, kdy se u kanadského skotu vyskytla bovinní spongiformní encefalopatie (BSE/nemoc šílených krav). USA jsou třetím nejdůležitějším odběratelem hovězího a telecího masa z Kanady. Mexiko napodobilo Tchaj-wan, který dočasně přerušil dovoz kanadského hovězího v únoru 2015.

Trans-Pacific Partnership (TPP)

Dohoda TPP je stěžejní pro kanadské vývozce a poskytuje jim konkurenční výhodu na trzích při obchodování se zeměmi v partnerství oproti zemím mimo něj (EU, Čína nebo Thajsko) a umožňuje zemi snadný přístup na trhy v oblasti Asie a Tichomoří. V současné době TPP zahrnuje dvanáct států – Austrálii, Brunej, Kanadu, Chile, Japonsko, Malajsii, Mexiko, Nový Zéland, Peru, Singapur, USA a Vietnam a představuje tak kombinovaný trh s téměř 800 mil. lidí a HDP ve výši 28,5 bil. CAD. Dobrá strategie Kanady je, že má nyní uzavřené dohody o volném obchodu s 51 státy a má tak přístup k 60 % světové ekonomiky. V letech 2012 - 2014 činil průměrný kanadský export zemědělských výrobků do zemí TPP 31,2 mld. CAD. Největší podíl na exportu měl řepkový olej, pšenice, živá prasata, pekařské výrobky, hovězí a zpracované brambory. Závislost Kanady na obchodování se zemědělským odvětvím je patrná, země vyváží více než polovinu zemědělsko-potravinářských výrobků (65 %) na trhy zemí TPP. TPP také navrhuje ukončit dovozní tarify pro signatářské země. Japonsko se zavázalo zrušit kolem 32 % celních sazeb pro zemědělství a zemědělsko-potravinářské produkty budou po vstupu v platnost osvobozeny od cla. Vietnam po vstupu v platnost eliminuje na 31 % celních sazeb a dalších 67 % osvobodí od cla do 15 let. Stejně bude postupovat i Malajsie, která zruší hned 92 % celních tarifů po vstupu v platnosti a dalších 7 % osvobodí od cla do 15 let.  Austrálie se zavazuje odstranit všechna cla ihned po vstupu v platnost. Podobný záměr má i Nový Zéland, který při vstupu v platnost odstraní 99 % cel a zbylé procento pak eliminuje do pěti let.

Osvobození od cel u jednotlivých zemědělsko-potravinářských produktů:

  • Hovězí a vepřové maso – V letech 2012 až 2014 kanadský vývoz vepřového masa a produktů z něj na trhy zemí TPP činil v průměru 2,6 mld. CAD, hovězího masa a hovězích výrobků se pak ve stejném období exportovalo 1,3 mld. CAD (83 % do USA, 10 % do Mexika a 6 % do Japonska). TPP umožní Kanadě snazší přístup na japonský trh (to do 10 let zruší celní sazby ve výši až 20 % na vepřové produkty, včetně klobás a 38,5 % cel u hovězího masa). Vietnam zruší 27 % celních sazeb u vepřového masa a 31 % u produktů z vepřového masa do devíti let a na 31 % cel u hovězího masa do dvou let
  • Pšenice – V minulých letech se vývoz kanadské pšenice a ječmene v průměru pohyboval okolo 2,8 mld. CAD za rok. Krmná pšenice bude po vstupu v platnost při dovozu do Japonska bez celních sazeb, na pšenici určenou ke spotřebě se bude vztahovat dovozní kvóta ve výši 40 tis. t (do 6 let se zvýší na 53 tis. t). Vietnam zruší clo ve výši 5 % na veškerou pšenici. Kanada se tak stane velkým konkurentem pro země EU i Rusko
  • Řepkový olej – Kanada v letech 2012-2014 ročně vyvezla do zemí TPP trhy 1,8 mld. CAD. V současné době je Japonsko jedním z hlavních trhů pro kanadský olej, Vietnam a Malajsie jsou důležitými odběrateli s potenciálem většího růstu. Japonsko i Vietnam zruší celní sazby do 5 let, což by mohlo zvýšit vývoz až o 780 mil. CAD ročně
  • Víno a destiláty – Do zemí dohody TPP vyvezla Kanada v minulých letech víno a alkoholické nápoje v hodnotě průměrně 473,2 mil. CAD ročně. Eliminace celních tarifů významně pomůže zemi na při expanzi na nové trhy v tomto sektoru. Vietnam zruší až 55 % dovozních cel na whisky a 59 % na víno do 12 let, Austrálie odstraní 5 % cel na whisky ihned po vstupu dohody v platnost. Společně s Novým Zélandem odstraní Austrálie 5 % dovozních cel na víno a vinné sekty, a to ihned po vstupu dohody v platnost.

Comprehensive Economic and Trade Agreement (CETA)

Kanadský vývoz zemědělských produktů do zemí EU v letech 2012-2014 činil průměrně 2,8 mld. CAD ročně (jednalo se o pšenici, sójové boby a jiná olejnatá semena, řepkový olej, mražené ovoce a javorový sirup). V současné době se ale tento export potýká s vysokými celními sazbami. Díky dohodě CETA získá Kanada přístup na největší světový trh (více než 500 mil. lidí) ve 28 zemích s HDP ve výši 20 bil. USD. Při vstupu v platnost CETA odstraní téměř 94 % celních sazeb u zemědělských produktů z EU a do 7 let se toto číslo rozroste na více než 95 % (odstranění cel se však nedotkne velmi citlivých produktů jako mléčné výrobky, kuřecí a krůtí maso, vejce a vaječné produkty). V citlivých sektorech zemědělství je přístup na trh omezen tarifními kvótami. Tento přístup umožní kanadským zemědělským produktům (kanadské hovězí nebo vepřové) primární vstup na trh EU a zajistí konkurenční výhodu oproti výrobcům z jiných zemí, které nemají dohodu o volném obchodu s EU. Nově otevřený trh tak nabídne evropským zákazníkům širší možnost výběru a zároveň zabrání zvyšování cen. CETA se také zavazuje chránit ochranné známky tradičních produktů (ustanovení upravují autorská práva, ochranné známky a průmyslové vzory). V českém kontextu Kanada uznala dva zeměpisné názvy – „Žatecký chmel“ a „České pivo“. V rámci EU CETA odstraní všechna průmyslová cla a ušetří evropským vývozcům okolo 470 mil. EUR ročně (pro Kanadu činí úspora 158 mil. EUR). Eliminace většiny cel začne, jakmile dohoda vstoupí v platnost, do 7 let pak budou odstraněna všechna cla mezi EU a Kanadou na průmyslové výrobky. Dále téměř 92 % zemědělských a potravinářských produktů bude z Kanady exportováno bez cla. Stávající kanadská sýrová dovozní kvóta 13 tis. tun pro EU s nulovým clem bude navýšena o dalších 18,5 tis. t. Tím by dle údajů mělo dojít k růstu podílu evropských sýrů na kanadském trhu z 5 % na 7,5 % (cca 32 tis. t). V letech 2017-2024 by mělo být k dispozici pro nové licencované dovozce (a tedy i pro potenciální nové české exportéry) minimálně 30 % ročního objemu sýrové kvóty, v následujících letech se pak tento podíl sníží na 10 %.

Součástí dohody je také protokol zlepšující vzájemné uznávání při posouzení souladu s příslušnými normami a standardy. Takto bude moci evropský certifikační subjekt vyjádřit soulad s kanadskými standardy, čímž se evropským vývozců zjednoduší přístup na kanadský trh. Dojde také k očekáváné úspoře jeho nákladů, podle odhadů dosáhnou možné úspory z tohoto opatření výše až 2,9 mld. EUR ročně pro EU.

2) Aktuální situace na trhu a uplatnění se v současných podmínkách

Při exportu agropotravinářských produktů do Kanady čelí zahraniční firmy různým obchodním omezením (celní sazby, kvóty nebo jiná omezení).

Vládní monopol na dovoz alkoholických nápojů

Každá z deseti kanadských provincií uplatňuje monopol na dovoz alkoholických nápojů, který zajišťuje vládní společnost (tzv. Crown Corporation). Tyto „Provincial Liquor Control Boards“ (LCB) provozují nákup, distribuci i prodej veškerých alkoholických nápojů v Kanadě. LCB v provincii Ontario a Québec jsou největším a druhým největším jednotlivým nákupčím alkoholických nápojů na světě vůbec.

V jednotlivých provinciích se jedná o tyto organizace:

Alberta:                      Alberta Gaming and Liquor Commission (www.aglc.ca, AGLC)

British Columbia:      BC Liqour Distribution Branch (www.bcldb.com, BCLDB – BC Liqour Stores)

Manitoba:                  Manitoba Liqour & Lotteries (www.mbll.ca, MBLL)

New Brunswick:        New Brunswick Liqour Corporation (www.nblc.com, NBLC)

Newfoundland and Labrador:         Newfoundland and Labrador Liquor Corporation (www.nfliquor.com)

Nova Scotia:  Nova Scotia Liquor Corporation (www.mynslc.com, NSLC)

Ontario:          Liquor Control Board of Ontario www.lcboc.com, (LCBO)

Prince Edward Island: Prince Edward Island Liquor Control Commission (www.peilcc.ca)

Québec:                     Société des alcools du Québec (www.saq.com, SAQ)

Saskatchewan:          Saskatchewan Liquor and Gaming Authority (www.slga.gov.sk.ca).

Ve většině provincií zajišťují vládní firmy také distribuci a maloobchodní prodej všech alkoholických nápojů, ale v některých provinciích (Alberta, British Columbia a Québec) zprostředkovávají prodej také některé privátní firmy. Je tedy nutné, aby zahraniční dovozci alkoholu do Kanady kontaktovali vládního monopolního dovozce v každé provincii zvlášť (a přesvědčili je o zařazení svých výrobků do jejich sortimentu). Lze říci, že praktiky těchto monopolů vůči zahraničním dodavatelům jsou takřka omezující a výrazně tak ztěžují přistup na kanadský trh v tomto sektoru. Zahraniční dodavatel musí také zajistit, že prodej jeho produktů v této síti dosáhne určité minimální množství (naplní danou kvótu), jinak je pak prodej v dané provincii ukončen a nesmí se zde dále distribuovat.  U některých typů dováženého alkoholu určuje vládní monopol rovněž minimální nebo maximální prodejní cenu.

3) Nově zaváděná a připravovaná netarifní opatření

Od konce roku 2013 podléhá potravinářská inspekce Canadian Food Inspection Agency (www.inspection.gc.ca, CFIA) ministrovi zdravotnictví (dříve pod ministrem zemědělství). Ten je nyní přímo zodpovědný za veškerou činnost v oblasti bezpečnosti potravin. Za ekonomické a obchodní záležitosti, ochranu zdraví zvířat a rostlin, tedy nepotravinovou bezpečnost, zůstává v sektoru zemědělství odpovědný ministr zemědělství a agro-potravinářství. Jak pro všechny dovážené a vyvážené potraviny, tak i pro potraviny určené pro obchod v rámci Kanady platí jedny předpisy inspekce potravin.

4) Agrární obchod ČR s Kanadou (2012-2014)

Vzájemný agrární obchod je poměrně nízký, za rok 2014 český vývoz agrárních komodit do Kanady činil podle informací eAgri 221 mil. Kč, což je 1,87 % celkového vývozu ve stejném období. Celkový vývoz výrobků a zboží z ČR do Kanady v roce 2015 činil 260,7 mil. USD, dovoz z Kanady do ČR ve stejném období představoval 163,8 mil. USD. ČR od roku 2011 vykazuje kladné saldo obchodní bilance (za loňský rok přebytek činil téměř 97 mil. USD).

J. Dvořáček, ekonomický rada ZÚ Ottawa