česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kanada – perspektivní oblasti v provincii Québec

V Montréalu se v rámci návštěvy ministra zahraničních věcí ČR Lubomíra Zaorálka do Kanady, která se uskuteční  ve dnech 19.–26. března 2017, bude dne 21. 3. 2017 konat ve spolupráci s Chambre de commerce du Montréal métropolitain ekonomické fórum českých firem a podnikatelů s québeckými partnery. Mise kromě provincie Québec navštíví i provincii Ontaria (Ottawa, Toronto, oblast Niagara Falls) a Britskou Kolumbii (Vancouver). Mise se budou účastnit české firmy z různých oblastí, budou zastoupeny obory informačních technologií a komunikací, přesného strojírenství, energetiky, akademického sektoru a výzkumných center, poradenské a právní firmy. Jedná se o sektory, které jsou blízké pro ekonomiku provincie Québec, vychází z Mapy oborových příležitostí a existují příležitosti vzájemné spolupráce.

Québec má 2. největší ekonomiku ze všech kanadských provincií. Podíl na HDP produktu Kanady dosahuje 19,18 %. Žije zde 8,326 mil., je to 2. nejlidnatější provincie po Ontariu (22,9 % obyvatel Kanady), 80 % obyvatel hovoří francouzsky. Québec je jediná kanadská provincie, kde je oficiálním jazykem pouze francouzština. Kanadská vláda uznává jedinečnost Québecu. Provincie tak získala řadu výhod proti jiným provinciím.

Québec je po Ontariu druhým největším průmyslovým centrem Kanady. Mezi klíčové sektory provincie patří letecký průmysl – v sektoru působí více než 260 firem, hlavním centrem je Montréal, který patří vedle Seattlu a Toulouse k hlavním světovým centrům výroby letadel. V Québecu je soustředěno více než 50 % kanadské pracovní síly v leteckém průmyslu. Zhruba 55 % kanadského exportu leteckých produktů připadá právě na Québec. Sektor se soustřeďuje na výrobu letadel, helikoptér, leteckých motorů, leteckých dílů a letových simulátorů. Největší kanadskou leteckou firmou je Bombardier Aerospace, je to 3. největší výrobce komerčních letadel na světě po firmách Boeing a Airbus a 2. největší výrobce firemních letadel na světě po firmě Gulfstream Aerospace. K dalším významným firmám leteckého sektoru patří Bell Helicopter/Textron Canada, Inc. (lehké a střední civilní helikoptéry), Pratt & Whitney Canada (letecké motory pro civilní letadla, regionální letadla a helikoptéry) a CAE, Inc. (letové simulátory) a Rolls-Royce (testovací centrum, údržba a opravy motorů). Mezi největší výrobce leteckých dílů patří GE-Aviation, Héroux-Devtek, Lockheed Martin, Rheinmetall Canada, Messier-Bugatti-Dowty, Thales Avionics. V Montréalu mají ústředí Mezinárodní organizace civilního letectví (ICAO) a Mezinárodní asociace letecké dopravy (IATA). Montréal je také centrem kanadského kosmického průmyslu a sídlí zde Kanadská vesmírná agentura – CSA).

Dále je důležitý sektor financí a pojišťovnictví (Québec je lídrem v Kanadě, pojišťovnictví generuje zhruba 20 % HDP provincie). Mezi nejvlivnější firmy patří Desjardines Group a Industrial Alliance. Výroba dopravních vozidel je jeden z největších výrobních oborů. Výroba autodílů a příslušenství, speciální vozidla (nákladní automobily, zásahová vozidla, návěsy, přívěsy), rekreační vozidla (tříkolky, sněžné a vodní skútry, terénní auta), hromadné dopravní prostředky (autokary a autobusy), železniční kolejová vozidla (pohonné systémy, vozidla, bezpečnostní a kontrolní zařízení). Největší firmou je Bombardier Transportation – světový lídr v produkci železničních kolejových vozidel. Firma působí v 26 zemích, včetně ČR a celosvětově zaměstnává 36 tis. lidí. V České Lípě vyrábí svařované komponenty pro regionální a příměstské vlaky, tramvaje a metro.

Potravinářství – Québec je největší producent javorového sirupu na světě (72 % světové produkce, 90 % kanadské produkce). Farmaceutický průmysl – devět z deseti největších světových farmaceutických firem má provozy v Québecu (Pfizer, Merck a Sanofi). Hlavním centrem farmaceutického průmyslu je Montréal. Za uplynulých 6 let investovaly farmaceutické firmy v Québecu téměř 5 mld. CAD, z toho 3 mld. CAD do R&D.

Lékařské přístroje – sektor v posledních 5 letech zažívá mohutný růst díky investicím ve výši 130 mil. CAD. Řada nadnárodních firem otevřela provozovny v Québecu (Becton Dickinson, Medtronic, Elekta a Nobel Biocare). Lékařské přístroje se používají především v radiologii, kardiologii, ortopedii, onkologii, porodnictví, zubním lékařství a dálkové chirurgii. Digitální média – Québec je lídrem ve vývoji digitálních her, 3D animace, vizuálních efektů a videoher. Centrem sektoru je Montréal. Provinční vláda nabízí investorům daňové kredity ve výši 36 %. Herní technologie se využívají i ve vzdělání a simulačních produktech. Firma CAE vyvíjí simulátory pro letecký výcvik v civilních i vojenský letadlech.

Těžba a zpracování surovin – v provincii je 27 dolů a 12 prvotřídních zpracovatelských závodů. Roční investice do průzkumu nových ložisek surovin dosahují 3–5 mld. CAD. Nejhledanější kovovou rudou je zlato. Québec je v kanadském měřítku: největší producent hliníku a niklu, 2. největší producent zlata, železné rudy, významný producent mědi, zinku, stříbra a magnezia. Québec zajišťuje 90 % produkce a 80 % exportu kanadského hliníku a téměř 50 % exportu železné rudy. Těžební průmysl je koncentrován ve třech hlavních oblastech: Abitibi-Témiscumingue (zlato, stříbro, zinek, měď), North Shore (železná ruda), Northern Quebec (nikl, zlato, zinek). V Québecu se těží také nekovové minerály jako např. žula, slída, křemen, síra, sůl, rašelina, vápenec, cement, písek, štěrk. Mezi nejvýznamnější firmy patří Rio Tinto Alcan a Alcoa (hliník), Xstrata Nickel, Royal Nickel (nikl), Gold Corp., Osisko (zlato), ArcelorMittal (železná ruda) a Xstrata (zinek).   

Chemický průmysl – centrem chemického průmyslu je Montréal, mezi hlavní výrobní obory patří chemikálie pro papírenský průmysl, průmyslové plyny, barviva, chlór, lepidla, tmely. Petrochemický průmysl – v provincii jsou 2 rafinerie s celkovou zpracovatelskou kapacitou 402 tis. barelů ropy denně. Firma Valero Energy provozuje rafinerii v Lévis u Quebec City s denní zpracovatelskou kapacitou 265 tis. barelů ropy. Firma Suncor Energy provozuje rafinerii v Montréalu (137 tis. barelů ropy denně).

Dřevozpracující průmysl – lesy v Québecu tvoří 20 % kanadských lesů a 2 % světových lesů. Většinu příjmů z exportu (9 mld. CAD) zajišťují buničina, papír a lepenka, menší část (2,2 mld. CAD) surové dřevo (klády) a řezivo. Nejvíce lidí zaměstnává produkce dřevařských výrobků a nábytkářský průmysl, následuje výroba papíru a těžba dřeva. Québec je významným producentem vánočních stromků.

The Plan Nord – provinční vláda zahájila dlouhodobý projekt, jehož cílem je podpořit projekty v oblasti těžby surovin, výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a lesnictví v severní části Québecu. Jedná se o největší projekt ekonomického rozvoje na severu Kanady od zahájení těžby ropných písků v roce 1967 na severu provincie Alberta. The Plan Nord zahrnuje teritorium provincie severně od 49. rovnoběžky o rozloze 1,2 mil. km2, což představuje 72 % rozlohy provincie (zhruba 2x velikost Francie). Na tomto území žije pouze 2 % obyvatel provincie. Severní část Québecu produkuje veškerý provinční nikl, zinek a železnou rudu a významný podíl zlata. Nachází se tu také ložiska uranu, kobaltu a diamantů. Provinční vláda hodlá v příštích 5 letech investovat 1,3 mld. CAD do infrastrukturních a dalších projektů s nadějí, že se jí podaří přilákat 22 mld. CAD v privátních investicích. Do roku 2035 očekává vláda Québecu privátní a veřejné investice na severu provincie ve výši 50 mld. CAD. Veřejné investice mají činit 2,5 mld. CAD. Na severu Québecu jsou bohaté zdroje dalších surovin – železná ruda, měď, nikl, zinek, zlato, uran, kobalt, diamanty a další minerály.  

Zahraniční obchod

Québec je 3. největší exportér ze všech kanadských provincií po Ontariu a Albertě. Na celkovém exportu Kanady se Quebec podílí téměř 15,5 %. Hlavní exportní položky: letadla a díly, surový hliník, ropné oleje, novinový papír, železná ruda a koncentráty, surová měď,  elektřina, helikoptéry a díly. Největším exportním trhem jsou USA s podílem 71 % na celkovém exportu. Následují Čína, Francie, Německo, Nizozemsko, Mexiko, Japonsko, Velká Británie.

Na celkovém importu Kanady se Québec podílí 16,2 %. Hlavní importní položky: ropa, ropné oleje, díly pro letadla a helikoptéry, léky, oxidy hliníku, elektronické integrované obvody, procesory. Největším importním trhem jsou USA s podílem 35 % na celkového importu. Následují Čína (11 %), Velká Británie, Německo, Alžírsko, Norsko, Kazachstán, Francie.

Čeští exportéři a podnikatelé, kteří mají zájem o Québec, mohou využít služeb ekonomického úseku Velvyslanectví ČR v Ottawě nebo Honorárního konzulátu ČR v Montréalu (Mr. Hynek Žikovský). Kontaktní informace je možné najít zde. Více informací o provincii Québec je možné nalézt zde.

J. Dvořáček, ekonomický rada, Velvyslanectví ČR v Ottawě