česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Manitoba

Ekonomika provincie Manitoba byla v loňském roce po Britské Kolumbii 2. nejrychleji rostoucí ekonomikou v Kanadě. Podíl na hrubém domácím produktu Kanady dosáhl 2,5 %. V roce 2017 se očekává růst ve výši 3 %.

Winnipeg

Winnipeg

1. Všeobecné informace

Rozloha
649.950 km2 - 6. největší provincie (6,49% rozlohy Kanady), zhruba 8 x větší než ČR

Počet obyvatel (4Q/2016):
1,318,128 mil. - 5. nejlidnatější provincie (3,6% obyvatel Kanady)

Hlavní město:
Winnipeg (790 tis. obyvatel)

Největší města:
Winnipeg, Brandon (46 tis.), Thompson (17 tis.), Portage la Prairie (15 tis.)


2. Politické uspořádání

Manitoba má jednokomorový parlament (Legislative Assembly) a 57 poslanců. Jsou voleni většinovým systémem jednou za 5 let. Lídr vítězné strany sestavuje po volbách vládu na žádost provinční guvernérky (Lieutenant Governor). Provinční guvernér je jmenován generálním guvernérem Kanady na návrh kanadského premiéra a se souhlasem britské královny.

3. Výzkum a vývoj

Provinční vláda podporuje výzkum a inovace prostřednictvím jak přímých výdajů (direct spending), tak daňových kreditů (Manitoba Research and Development Tax Credit).  

Přímé výdaje na výzkum a vývoj (R&D) zahrnují vnitřní výdaje ministerstev, podporu firmám, univerzitám a zdravotnickým organizacím (Manitoba Innovation Fund, Health Research Initiative, Manitoba Health Research Council, Manitoba Centre for Health Policy Evaluation, Manitoba Centres of Excellence Fund) a výzkumným institucím (Industrial Technology Centre, Food Development Centre).  

Manitoba Innovation Council (MIC) složená z významných přestavitelů akademického a firemního sektoru rozvíjí a realizuje akční plán vlády s cílem komercializovat inovační a technologické projekty v provincii. MIC také vytváří strategii  kapitálových trhů, která podporuje inovační firmy ve všech etapách vývoje. 

Mezi významné sektory a špičkové výzkumné instituce patří:

lékařský výzkum
- kardiovaskulární a infekční nemoci, onkologie, buněčná biologie, genomika, neurodegenerativní poruchy, neinvazivní lékařské technologie (jaderná magnetická rezonance, technologie zobrazování magnetické rezonance), biomedicínská informatika, proteomika,
St. Boniface Hospital Research Centre
Canadian Science Centre for Human and Animal Health
Manitoba Centre for Proteomics and Systems Biology
NRC Biotechnology Research Institute

agropotravinářství
- funkční potraviny, odolnost nemocí a zvýšení kvality olejnin a obilovin
Agriculture and Agri-food Canada’s Cereal Research Centre
Canadian International Grain Institute
Canadian Malting Barley Technical Centre
Canadian Centre for Agri-Food in Health and Medicine
Richardson Centre for Functional Foods and Nutraceuticals
Food Development Centre

letecký průmysl
-
pokročilé kompozitní  materiály, testování leteckých motorů ve studeném klimatu
Composite Innovation Centre
Global Aerospace Centre for Icing and Environmental Research 

automobilový průmysl
- alternativní pohonné systémy (hybridní a elektrické autobusy), solární vozidla
Western Canada Testing
Advanced Transportation & Energy Centre
Vehicle Technology Centre
Electric Vehicle Technology & Education Centre

energetika a životní prostředí
- energetická účinnost, obnovitelné zdroje energie, biopaliva, snižování emisí paliv, geotermální tepelná čerpadla
Industrial Technology Centre


4. Ekonomický vývoj a hospodaření vlády

Základní makroekonomické ukazatele provincie jsou k nalezení na webových stránkách Kanadského statistického úřadu zde.​


5. Hlavní průmyslové sektory

Potravinářství
Největší výrobní sektor podle tržeb. Roční tržby dosahují 4 mld. CAD, sektor tvoří více než 250 firem a 24 tis. lidí. Mezi hlavní obory patří zpracování masa, mlýny a pekárny, produkce mléka a sýrů, zpracování brambor a zeleniny, výroba lihovin. Manitoba je světoznámá špičkovou kvalitou vepřového masa. V provincii sídlí největší zpracovatelský závod na vajíčka v Kanadě. Mezi největší firmy patří Maple Leaf Foods, McCain Foods, General Mills, Richardson International, Granny’s Poultry Cooperative, Dunn-Rite Food Products, Old Dutch, Midwest Food Products.

Výroba těžkých dopravních vozidel
Druhý největší výrobní sektor podle tržeb. Roční tržby dosahují 2 mld. CAD. Sektor tvoří více než 120 firem a 6,5 tis. lidí. V Manitobě se vyrábějí městské a meziměstské autobusy, hasičské vozy, karavany, rekreační vozidla, přívěsy. Mezi největší firmy patří Motor Coach Industries a New Flyer Industries (autobusy), Fort Garry Fire Trucks (největší kanadský výrobce hasičských vozů a vybavení), Parker Hannifin (elektronické, elektromechanické a elektrohydraulické ovládání pro autobusy, kamiony a rekreační vozidla).

Těžba a zpracování surovin
Sektor se podílí téměř 9% na provinčním exportu. Roční tržby dosahují 3,1 mld. CAD. Těžba a zpracování surovin zaměstnává 6 tis. lidí. Hlavní část příjmů tvoří ropa (52%), základní a vzácné kovy (42%) - nikl,měď, zlato, zinek, stříbro. V provincii se těží také cesium, žula, vápenec, sádra, mramor, tantal a rašelina. Mezi významné firmy patří HudBay Minerals (měď, zinek, zlato, stříbro), Vale (nikl), San Gold (zlato), CaNickel Mining (nikl), Tantalum Mining (cesium), Tundra Oil & Gas (ropa), EOG Resources (ropa), Cold Spring Granite (žula), Lafarge Canada (sádra).

Letecký průmysl
Manitoba je 3. největším centrem leteckého průmyslu v Kanadě (po Quebecu a Ontariu). Roční tržby dosahují 1,6 mld. CAD. Sektor zaměstnává 5,3 tis. lidí. Letecká výroba, oprava a údržba zajišťují 80% příjmů sektoru, 20% připadá na letecký výcvik a služby. Mezi významné firmy patří Boeing Technology Canada, Standard Aero a Magellan Aerospace. Standard Aero je největší světová firma na opravu a údržbu malých turbínových motorů.

Výroba zemědělských strojů a traktorů
Tržby sektoru dosahují 1 mld. CAD ročně. Sektor tvoří 250 firem, z nichž více než 80 firem jsou výrobci originálních dílů. Mezi významné firmy patří Buhler Industries (největší kanadský výrobce traktorů), MacDon Industries (sklízecí stroje), Parker Hannifin (ovládání pro zemědělské stroje). Centrem výroby jsou Winnipeg a Brandon.

Farmaceutický průmysl
Manitoba je významným kanadským producentem léků, vitamínů privátních značek, bylinných produktů, minerálů, doplňků stravy. Mezi hlavní firmy patří Biovail, Apotex Fermentation, Vita Health, Viventia Biotech.

Digitální média, videohry
Sektor tvoří 125 firem a zaměstnává 600 lidí. Hlavní činnosti firem zahrnují počítačovou animaci a speciální efekty, audioprodukci a filmovou produkci.


6. Export zboží

Manitoba je 7. největší exportér mezi kanadskými provinciemi. Na celkovém exportu Kanady se Manitoba podílí 2,7%. Vývoz v roce 2015 dosáhl 13,7 mld. CAD, což představuje 30,1 % HDP.

Hlavní exportní položky:
- pšenice
- ropa
- surový nikl
- semena řepky olejky
- sójové boby
- díly letadel
- řepkový olej
- díly zemědělských strojů

Největším exportním trhem jsou USA s podílem 71% na celkovém exportu. Následují Čína, Japonsko, Mexiko, Německo, Rusko, Belgie, Velká Británie, Hong Kong a Itálie.


7. Zemědělství

Manitoba vytváří 10% kanadské zemědělské produkce. Na provinčním exportu zboží se zemědělská produkce podílí více než 30 %. Celková plocha zemědělské půdy v provincii činí 14,6 mil. hektarů. Tržby sektoru v roce 2015 dosáhly 4,75 mld. CAD a meziročně se snížily o 15 %.

Hlavními zemědělskými plodinami podle tržeb jsou pšenice, canola, sójové boby, brambory, kukuřice a oves. K dalším důležitým plodinám patří ječmen, fazole, zelenina, len, slunečnice, žito. Zemědělské plodiny se pěstují v jižní části provincie.

Živočišná produkce se specializuje na chov prasat (6 mil. ks), hovězího dobytka (1,23 mil. ks), ovcí (75 tis. ks), bizonů (14 tis.) a drůbeže. V provincii je přibližně 11.330 hovězích, 1.680 vepřových, 730 ovčích, 180 bizoních, 125 kuřecích a 120 krůtích farem. Manitoba je světovým lídrem v oblasti genetiky prasat a hovězího dobytka (technologie transferu embrya) a šlechtění nových druhů olejnin a obilovin.

 Manitoba je v kanadském měřítku:

- největší producent (prasata, slunečnice, pohanka)
- 3. největší producent (hovězí dobytek, řepka olejka, hrách)  

Manitoba je dlouholetým centrem obchodu s obilím a sídlí zde významné firmy jako James Richardson and Son a Cargill. Ve Winnipegu je ústředí the Canadian Wheat Board a pobočka hlavní burzy zemědělské produkce (ICE Futures Canada).

Provinční producenti mléka, vajec a drůbeže (kuřata, krůty) jsou součástí supply management system. Jedná se o systém státem kontrolované produkce uvedených komodit. Jeho cílem je vytvoření rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou. Systém je založený na třech pilířích: výrobní kvóty, státem stanovené výkupní ceny těchto komodit a výrazné omezení dovozu (minimální množstevní kvóty a mimořádně vysoká dovozní cla 150-300%). Kanadská vláda je v zahraničí silně kritizována za tento vysoce ochranářský systém domácích producentů.


8. Energetika

Manitoba je v kanadském měřítku:

- 4. největší producent elektřiny z vodní energie

Podíl jednotlivých energetických zdrojů na výrobě elektřiny:

95,6% - vodní energie
  1,1% - větrná energie
  0,4% - uhlí 

Největším výrobcem elektřiny je státní firma Manitoba Hydro, která provozuje 15 vodních elektráren a 6 tepelných elektráren (spalují zemní plyn, uhlí a naftu) o celkovém výkonu 5.485 MW. Vodní elektrárny se nacházejí na řekách Nelson (5), Winnipeg (6), Laurie (2), Saskatchewan (1) a Burntwood (1). Největší vodní elektrárnou je Limestone na řece Nelson o výkonu 1.340 MW. Největší tepelnou elektrárnou je Brandon o výkonu 333 MW spalující zemní plyn a uhlí. Největší větrnou elektrárnou je St. Joseph o výkonu 138 MW, která se nachází 100 km jižně od Winnipegu a má 60 větrných turbín. Manitoba je významným exportérem elektřiny, přičemž 88% elektřiny směřuje do USA a zbytek do ostatních kanadských provincií.