česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kanada posiluje spolupráci v oblasti satelitních technologií

Kanadská vláda představila novou strategii satelitního pozorování Země, která má prostřednictvím přesných satelitních dat pomoci kromě jiného v boji proti změně klimatu. Snaha o rozšíření využití satelitních dat představuje příležitost i pro české subjekty zabývající se kosmickými technologiemi.
 

Kanadští ministři pro vědu a výzkum, životního prostředí a přírodních zdrojů představili novou strategii satelitního pozorování planety Země. Podstatou nového dokumentu je zpřístupnění satelitních dat, modernizace potřebné infrastruktury pro příjem a přenos dat a v neposlední řadě využití satelitních dat při poskytování základních služeb a řešení klíčových výzev, kterým Kanada v současnosti čelí, především pak v boji s klimatickou změnou a jejími projevy.

Cílem kanadské vlády je usnadnit spolupráci napříč celým odvětvím, od výrobců družic a antén až po zpracovatele dat a vývojáře. Kanada chce využít nejen svých vlastních zdrojů odborných znalostí a zkušeností v akademické i průmyslové sféře, ale posílit i mezinárodní spolupráci s klíčovými partnery např. v rámci evropského programu Copernicus.

Pro Kanadu bylo díky její obrovské rozloze vždy výzvou získávat každodenní informace potřebné pro zajištění chodu země a poskytování nezbytných služeb svému obyvatelstvu. V současném rychle se měnícím prostředí měst, pobřeží či lesů jsou systematické monitorování a analýzy získaných dat potřebné více než kdy jindy. Předpovědi počasí, plánování dopravy, snižování emisí, monitorování veřejného zdraví, vodohospodářství nebo produkce potravin představují jen několik oblastí, které jsou stále více závislé na rychlém a detailním pozorování Země. Zjevná snaha Kanady o rozšíření využití tolik potřebných satelitních technologií a dat představuje příležitost i pro české odborníky a firmy patřící v oblasti kosmických technologií pro přesné a detailní snímkování Země ke světové špičce.

Kanada se již několik let potýká s přímými dopady přírodních změn. Loňská vlna veder a požárů, které postihly západní provincii Britská Kolumbie, předčila očekávání mnohých klimatologických odborníků. Kanada se dle měření již několik let otepluje dvakrát rychleji než je globální průměr a dá se očekávat, že projevy klimatické změny se pomalu ale jistě stávají novým klimatickým normálem.

Přestože kanadská vláda zavedla uhlíkovou daň, investuje obrovské finanční prostředky do nových čistých technologií, či v boji proti změně klimatu významně finančně podporuje i rozvojové země, její opatření v boji proti oteplování jsou hodnocena zatím jako nedostatečná. Kanada je totiž jednou z mála rozvinutých zemí, které se nedaří snížit emise skleníkových plynů v přepočtu na obyvatele. Závazky na snižování emisí vycházející z Pařížské dohody by se však dle odborníků mohlo podařit naplnit díky kanadskému závazku z loňského července snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 40-45 procent pod úroveň roku 2005. Tato strategie je jedním z nástrojů, jak tohoto ambiciózního plánu dosáhnout, a to i za případného přispění českých technologií.

Jan Kubačka, ekonomický diplomat
Velvyslanectví ČR v Ottawě