česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Evektor
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kanadská letecká incomingová mise do České republiky

Ve dnech 4. – 10. března 2018 Českou republiku navštívila Kanadská letecká incomingová mise z provincií Québec a Ontario. Kompletní týdenní program obchodní mise z leteckého sektoru v Praze, Brně,  Kunovicích a Uherském Hradišti organizovalo Velvyslanectví ČR v Ottawě, ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Asociací leteckých a kosmických výrobců ČR, Moravského leteckého klastru, agenturou CzechInvest Praha a kanadským Velvyslanectvím v Praze. Cesty do ČR se účastnilo několik významných firem z kanadského leteckého průmyslu - Bombardier, Inc., MHI Canada Aerospace, Inc., Cyclone MFG, Inc., Canadian Aviation Electronics, Inc. (CAE), stejně tak i zástupci významných kanadských technologických institucí, zaměřených na letecký sektor - École de technologie supérieure (ÉTS) a Consorcium de recherche et d´innovation en aérospatiale au Québec (CRIAQ). Mise byla uskutečněna v rámci Projektů na podporu ekonomické diplomacie (PROPED).
 

Kanadu i Českou republiku dlouhodobě velmi spojuje právě průmysl letecké dopravy, pro obě země je tento sektor velmi důležitý, je navíc stabilně silnou součástí Mapy oborových příležitostí (MOP) ve vztahu ke Kanadě při rozvíjení a prohlubování obchodní bilaterální spolupráce. Letecký průmysl je pro kanadskou ekonomiku velmi významný, téměř 70 % leteckého sektoru zaujímá výroba letadel a jejich součástí a dalších 30 % připadá na služby (opravy, údržba). V ČR je letecký a kosmický průmysl i neopomenutelnou součástí zahraničního obchodu, a to díky vývoji kvalitních a spolehlivých leteckých součástí do především menších letadel. ČR má dlouhou historii výroby letadel a leteckých komponentů, ČR patří mezi čtyři největší výrobce lehkých sportovních letounů na světě, jsou zde centra vědy a výzkumu, ČR je aktivním členem Evropské kosmické agentury, od roku 2012 v Praze sídlí administrativní centrum družicového navigačního systému Galileo.

Letecká incomingová mise do ČR úspěšně navázala na předešlou leteckou misi, která se konala v květnu 2017 do provincií Québec a Ontario. Této mise se zúčastnilo několik významných českých firem (5M, spol. s r.o. Kunovice, ERA a. s. Pardubice, Jihostroj a. s.) a české asociace leteckého sektoru.

Cílem letošní mise bylo navázat nová partnerství, představit český letecký průmysl firmám, které jsou jedničkou na trhu a především upevnit pozici ČR na globálním trhu. Členy delegace z kanadské strany byly společnosti Bombardier, Inc., přední světový výrobce letadel, Mitsubishi Heavy Industries Aerospace, Inc. špičkový výrobce a dodavatel leteckých struktur (křídla a trupy letounů), Cyclone MFG, Inc., výrobce leteckých komponentů (osy, kovové desky), zástupce CAE - Canadian Aviation Electronics, Inc., což je světový lídr v oblasti výcviku v civilním i obranném letectví a představitelé významných québeckých vědeckých, výzkumných a inovativních organizací v letectví – ÉTS a CARIC/CRIAQ. Kanadské účastníky do ČR doprovodili kromě zástupce Velvyslanectví ČR v Ottawě kanadští expertní konzultanti, zaměřující se na letecký průmysl - Martin Baillargeon, Prefix Aerospace, Inc. z Montréalu a Tony Karadimas, Tranlingo Business Services Corporation z Toronta.

Program v Praze byl zahájen dne 5. března 2018 na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, kde se pod záštitou náměstka ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Bärtla, konal úvodní ekonomický seminář, zaměřený na sektor letectví. Zde byl kanadským firmám představen český letecký průmysl, investiční klima a činnosti v oblasti výzkumu a vývoje. Za českou stranu se prezentoval Josef Kašpar, prezident Asociace leteckých a kosmických výrobců ČR a generální ředitel Výzkumného zkušebního leteckého ústavu, Jiří Krechl z agentury CzechInvest, Alice Undusová, náměstkyně generálního ředitele Aero Vodochody pro rozvoj obchodu a výkonná ředitelka Svazu českého leteckého průmyslu, dále Kamil Blažek, předseda řídícího výboru Sdružení pro  zahraniční investice v ČR.

Kanadský sektor prezentovali experti na letecký průmysl Martin Baillargeon  a Tony Karadimas, poté se představila krátce každá kanadská firma.  Seminář, který byl spojen s následným networkingovým obědem s kanadskými a českými firmami, vládními agenturami a asociacemi, se účastnil i prezident společnosti Aero Vodochody Aerospace, a. s. Giuseppe Giordo. 

Ve stejný den se delegace poté přesunula do sídla Aero Vodochody Aerospace, a. s. Firmu, která byla založena v roce 1919 a která má nyní přes 1900 zaměstnanců, představil Josef Šonský, ředitel civilních programů a Michal Laurich, vedoucí rozvoje obchodu. Aero je historicky největší výrobce cvičných letounů na světě (L-29 Delfín, L-39 Albatros, L-159 Alca), firma za dobu své existence vyrobila přes 11 tis. letounů. Výzkum a vývoj byl představen v sídle Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu a při odpolední návštěvě zástupců ÉTS a CRIAQ na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky na ČVUT v Praze. Večer se na Velvyslanectví Kanady v ČR konal společenský podnik, kterého se kromě kanadské mise a českých firem a podnikatelů, působících v leteckém průmyslu, účastnili i zástupci vlády ČR.

V rámci pražské části programu proběhly v úterý dne 6. března další důležité obchodní schůzky, a to s představiteli Latécoére Czech Republic s.r.o. Praha 9 - Letňany, firma se specializuje na výrobu letadlových celků, LA Composite s.r.o. - výroba kompozitních materiálů a GE Aviation Czech, která v ČR provozuje závod, kde se navrhují a vyrábí letecké turbovrtulové motory.

Druhá část týdenního programu letecké mise uskutečnila na Moravě, v Brně, Kunovicích a Uherském Hradišti. Prohlídky výrobních center několika českých firem a schůzky proběhly ve společnosti PBS Velká Bíteš, a. s., což je výrobce turbínových vysokootáčkových strojů pro letectví, Frentech Aerospace, s.r.o. Brno, dodávající díly do letadel v obraném i vesmírném průmyslu, kanadská delegace poté rovněž navštívila VUT v Brně (Letecký ústav a Fakulta strojního inženýrství).

Ve čtvrtek dne 8. března se v Kunovicích v Podnikatelského inkubátoru Panský dvůr, s.r.o. konal ekonomický seminář a B2B schůzky s mnoha českými firmami, sdruženými v Moravském leteckém klastru – MLK (členové klastru jsou letecké podniky a vzdělávací instituce v regionu jihovýchodní Moravy). Program zahájila starostka Kunovic Ivana Majíčková a vedl ho výkonný ředitel MLK Petr Tomášek. Kanadská delegace uskutečnila s představiteli českých firem mnoho B2B jednání s cílem navázat partnerství a vytvořit prostor pro možnost budoucí spolupráce. Odpoledne proběhla návštěva a jednání ve společnosti Aircraft Industries, a. s. (výroba a údržba letounů L-410) a ve společnosti Evektor – Aerotechnik, s.r.o., Kunovice - vývoj a konstrukce letadel.

Poslední den kanadská mise navštívila společnost 5M, s.r.o., Kunovice, vyvíjející a vyrábějící kompozitní a sendvičové materiály a firmu MESIT Aerospace s.r.o., Uherské Hradiště, která vyvíjí a vyrábí leteckou, přístrojovou a komunikační techniku.

Josef Dvořáček
Ekonomický rada, Velvyslanectví ČR v Ottawě

Galerie


Kanadská letecká incomingová mise do ČR 2018