česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: EUCCAN
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Série webinářů: „Obchodní a investiční příležitosti v kanadských provinciích“

Obchodní komora EU - Kanada (EUCCAN) chystá na poslední čtvrtletí letošního roku sérii online seminářů se zaměřením na jednotlivé kanadské provincie. V rámci těchto webinářů, které budou probíhat pro každou z deseti provincií zvlášť, budou mít účastníci možnost seznámit se s obchodními a investičními příležitostmi, které jednotlivé provincie nabízejí. 

Kanada je kromě tří spolkových teritorií na severu země, která mají minimální podíl na kanadském obyvatelstvu i ekonomice, rozdělena do deseti provincií. A právě provincie budou tématem série deseti webinářů, které se zaměří na jejich obchodní a investiční příležitosti. České firmy se díky tomu mohou dozvědět, že Kanada není jen o velkých provinciích, kterými jsou Ontario, Québec, British Columbia či Alberta, ale že ideálním místem, kde s podnikáním v Kanadě začít, může být i malá Atlantická provincie Prince Edward Island, kde se v poslední době tak skvěle uvedla moravská a česká vína (více o vínu se dozvíte zde).

Kanada je významným obchodním partnerem Evropské unie a aktuálně se řadí mezi jejich deset nejvýznamnějších exportních destinací. Podobně jako ekonomiky ostatních států světa byla i ta kanadská výrazně zpomalena současnou krizí a tvrdými opatřeními přijatými proti šíření nového typu koronaviru. Federální vláda i jednotlivé provincie však intenzivně připravují plány obnovy, která mohou přinést nové příležitosti i pro české firmy. V této souvislosti bude zajímavé sledovat především budoucí energetické směřování země. Energetický sektor byl pro Kanadu vždy nezbytnou a významnou součástí ekonomiky. Kanadská federální vláda nicméně čelí velké výzvě sladit vizi energetického rozvoje země se zájmy a právy původního obyvatelstva a příslibem aktivně čelit nebezpečí klimatické změny. Vláda i proto investuje nemalé prostředky do vědy a výzkumu, které jsou dle premiéra cestou za lepšími zítřky.

Kanada se dělí na Západní Kanadu (tj. British Columbia a Prérijní provincie, tj.  Alberta, Saskatchewan a Manitoba), Východní Kanadu (Ontario a Québec) a Atlantickou Kanadu (Newfoundland & Labrador a tzv. Pobřežní provincie, tj. New Brunswick, Nova Scotia a Prince Edward Island).

Pro kanadské největší provincie dle HDP, Ontario a Québec, jsou významná výrobní odvětví, především pak automobilový a letecký průmysl. Ontario je centrem výroby automobilů, Québec je zase centrem leteckého a kosmického průmyslu. Jakkoliv koronavirová krize výrazně postihla oba sektory, je Kanada v posledních letech velmi aktivní v podpoře výzkumu, vývoje a inovací (Ontario, Québec, Nova Scotia) a v souvislosti s pandemií vyhlásila federální vláda program na podporu výzkumných center a zdůrazňuje jejich potenciál jako generátorů budoucího růstu (v oborech jako autonomní vozidla či elektromobilita). Obě provincie jsou také významnými centry zdravotnického a farmaceutického průmyslu a ICT sektoru. Hlavní potenciál pro česká zdravotnická zařízení či informační a komunikační technologie skýtají velká města a jejich aglomerace, v tomto případě Toronto, Ottawa a Montréal.

Alberta a Saskatchewan jsou největšími kanadskými producenty ropy a zemního plynu. Spolu s Manitobou patří i mezi důležité zemědělské a potravinové producenty. Mezi klíčová odvětví Alberty, třetí největší kanadské ekonomiky, patří ale i čisté technologie, ICT technologie či nanotechnologie.

Čtvrtou největší ekonomikou země je British Columbia, jejíž ekonomika je velmi diverzifikovaná. Kromě lesního průmyslu, potravinářství či těžby nerostných surovin patří mezi centra kanadského leteckého průmyslu, je domovem dynamicky se rozvíjejícího se ICT sektoru nebo čistých technologií.

Pro Atlantickou Kanadu čítající dohromady jen cca 6 % populace i podílu HDP jsou typickými sektory zemědělství a potravinářství, rybolov, turismus a v Newfoundland také těžba ropy, plynu či kovů. Vedle těchto tradičních oblastí roste význam i špičkových odvětví, jakými jsou např. ekologické technologie, biotechnologie, digitální animace a vývoj videoher nebo oceánské technologie, mezi které patří námořní komunikace a navigace, bezdrátové sítě a senzory nebo informatika a umělá inteligence.

Série webinářů představí nejdůležitější sektory provincií včetně plánů obnovy a umožní účastníkům pochopit, jak v Kanadě podpořit jejich obchodní či investiční projekty. 

Registrace na jednotlivé online semináře je možná na stránkách EUCCAN zde.