česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: AI
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kanada - příležitosti pro české výzkumné organizace a firmy v oblasti umělé inteligence

V rámci kanadského vládního programu superklastrů, který se v Kanadě nyní velmi efektivně rozpracovává, vzniklo v provincii Québec centrum pro umělou inteligenci (AI). Hlavním hubem kanadské umělé inteligence je Montréal, kde působí i nový Scale.ai, který společně s klíčovými partnery vytváří robustní ekosystém firem a výzkumných organizací. V rámci programu AI mohou firmy dosáhnout na investice až ve výši 230 mil. kanadských dolarů. Pro české firmy a výzkumné organizace existují příležitosti ke spolupráci s québeckými partnery, jde o unikátní možnosti, jak se propojit s jednou ze světových špiček v oblasti vývoje a aplikace umělé inteligence.
 

Díky vládní iniciativě bylo v Kanadě vytvořeno celkem pět superklastrů, zaměřených na výzkum a vývoj nových technologií, do kterých vláda celkově přislíbila investice ve výši 950 mil. kanadských dolarů (kanadský program superklastrů je zaměřen na vyspělé strojírenství, digitální technologie, mořské technologie, zemědělství & potravinářství a umělou inteligenci). Každý ze superklastrů má své regionální centrum v různých kanadských provinciích, Scale.ai („AI-Powered Supply Chains Supercluster) působí v Montréalu.

Scale.ai má za cíl propojit segmenty maloobchodních, výrobních, dopravních, infrastrukturních, informačních a komunikačních technologií k vybudování inteligentních dodavatelských řetězců prostřednictvím umělé inteligence a robotiky. Očekává se, že superklastr AI umožní podpořit průmyslovou spolupráci mezi firmami všech velikostí a pomůže vytvořit příští generaci inteligentních dodavatelských řetězců . Superklastr Scale.ai by měl v Kanadě do roku 2025 vytvořit na 16 tis. pracovních míst, do kanadské ekonomiky by měl přispět částkou 16,5 mld. dolarů. Více informací o Scale.ai lze nalézt na  scaleai.ca.

Ekosystém AI, vedený primárně průmyslem, zahrnuje širokou škálu institucí, a to jak z oblasti  světa AI, tak i z odvětví dodavatelských řetězců. Do programu je rovněž aktivně zapojen québecký akademický sektor (University of Montréal, Polytechnique Montréal, McGill University, Sherbrook University, Concordia University, École des hautes études commerciales de Montréal  - HEC a další insstituce), důležité je výzkumné centrum MILA (Montréal Institute for Learning Algorithms). Toto špičkové centrum založil Yoshua Bengiem, hlavní strůjce současné infrastruktury AI v Montréalu. Kanadský koncept je podobný narůstajícímu zacílení na oblast umělé inteligence v České republice (viz Národní strategie umělé inteligence a aktivity pražského hubu prg.ai).

V případě zájmu se české subjekty, které mají o spolupráci s québeckými partnery v oblasti umělé inteligence zájem, se mohou obrátit na české zastupitelské úřady v Kanadě (Velvyslanectví ČR v Ottawě, Generální konzulát ČR v Torontu, či na kancelář agentury CzechInvest v Toronto).

Josef Dvořáček

Ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Ottawě