česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští senátoři ve Francii

Delegace Výboru pro vzdělání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu České republiky navštívila ve dnech 19.-24. dubna Francii. Na programu jednání v Paříži a dalších čtyřech regionech byla zejména problematika základních a středních škol a ochrana kulturního dědictví.

Přijetí delegace na radnici v Marseiile (zleva: senátor a místopředseda Výboru Karel Kapoun, senátor a předseda výboru Jaromír Jermář, senátor a starosta města Jean-Claude Gaudin, tajemnice Marta Hubová, senátorka Hana Doupovcová, zástupce starosty města Jacques Rocca Serra a honorární konzul ČR v Marseiile Pierre Paul Robin)

Pětičlenná delegace Výboru pro vzdělání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu PČR vedená předsedou Výboru Jaromírem Jermářem zahájila program návštěvou Ministerstva kultury, kde se setkala s paní Isabelle Maréchal, zástupkyní náměstka pro ochranu kulturního dědictví. Senátoři se dále setkali s ředitelkou České školy bez hranic Lucií Slavíkovou-Boucher a hovořili o možnostech podpory výuky českého jazyka u dětí z francouzsko-českých rodin. Stejný den byla delegace přijata na francouzském Ministerstvu školství, kde diskutovala s ředitelkou evropského a bilaterálního odboru paní Chantal Manès a dalšími zástupci ministerstva o reformě základních a středních škol ve Francii a o otázce státní maturity.

Další den pak čeští senátoři jednali s partnerskými výbory Senátu Francouzské republiky, tedy s Výborem pro kulturu, vzdělávání a komunikaci a s Výborem pro ústavní zákony, legislativu, volební právo. V odpoledních hodinách byli přijati představiteli Conseil général (Rada departementu) Pas-de-Calais, kde jednali o problematice místních rozpočtů a reformě státní správy. Poté navštívili radnici obce Neuville Saint Vaast a položili květiny na Československém vojenském hřbitově la Targette, který se nalézá v blízkosti obce.

Návštěva delegace na Československém vojenském hřbitově la Targette

Následují dny delegace navštívila Vannes (jednání s předsedou Rady departementu a senátorem Josephem-Françoisem Kerguerisem), město Rochefort-en-Terre (jednání o ochraně památek), Marseille (setkání se senátorem a starostou města Jeanem-Claudem Gaudinem, jednání s představiteli Rady Regionu o mezinárodní spolupráci regionů, návštěva nedávno zřízeného honorárního konzulátu) a Nîmes (návštěva české sekce Lycea Alphonse Daudeta, přijetí senátorem a starostou města Jean-Paul Fournierem).

Jednání na francouzském ministerstvu školství (zleva: senátorka Hana Doupovcová, senátor a místopředseda Výboru Karel Kapoun, senátor a předseda výboru Jaromír Jermář, tlumočnice, zástupce velvyslance ZÚ Paříž Jan Czerný a ředitelka evropského a bilaterálního odboru MŠ FR paní Chantal Manès)