česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek navštívil Francii

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se zúčastnil 3. a 4. června 2015 v Paříži ministerského zasedání Rady Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Na okraj zasedání jednal také s francouzským ministrem zahraničních věcí a mezinárodního rozvoje Laurentem Fabiusem.

Tématem jednání ministrů byla vzájemná spolupráce vyplývající z Akčního plánu strategického partnerství, včetně nových možností ekonomické spolupráce. Projednali také aktuální zahraničněpolitické otázky, včetně migrace. „Shodli jsme se, že je třeba vyjádřit solidaritu se státy jižní Evropy, nesouhlasíme ale s povinnými kvótami na uprchlíky,” řekl ministr Zaorálek. Ministři se rovněž věnovali situaci na Ukrajině a problematice boje s mezinárodním terorismem.

Na ministerském zasedání Rady OECD působila Česká republika v místopředsednické roli. Ministři zhodnotili výsledky práce OECD a určili směřování organizace v dalším období. Ministr Lubomír Zaorálek řídil na zasedání 4. června 2015 programový blok zaměřený na vnitřní záležitosti a vnější vztahy OECD. “Jsem rád, že kandidátské země, jimiž jsou Litva, Lotyšsko, Kolumbie a Kostarika úspěšně pokračují v přípravě na členství,” řekl šéf české diplomacie.

Vybraných částí ministerského zasedání Rady OECD se kromě ministra zahraničních věcí zúčastnili také ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Více na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Foto: FR Ministerstvo zahraničních věcí a mezinárodního rozvoje