česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek jednal v Praze se státním tajemníkem Désirem

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se 13. října 2014 setkal v Praze s francouzským státním tajemníkem pro evropské záležitosti Harlemem Désirem. Partneři projednali bilaterální otázky i aktuální unijní a zahraničně-politická témata.

Státní tajemník Désir potvrdil souhlas francouzské strany s posledním návrhem Akčního plánu strategického partnerství na léta 2014-2018, který by měl být podepsán při prosincové návštěvě premiéra Manuela Vallse v ČR. Ministr Zaorálek uvítal, že akční plán představuje konkrétní kroky pro posilování spolupráce obou zemí.

Ministr Zaorálek a tajemník Désir si poté vyměnili názory na aktuální mezinárodní situaci. Partneři diskutovali o současném dění na Ukrajině s tím, že zásadní je zastavení násilí a diplomatické řešení konfliktu. Vyjádřili také znepokojení, které vyvolává situace Kurdů ohrožovaných tzv. Islámským státem u tureckých hranic.

Jednání o otázkách Evropské unie se zaměřilo především na podporu politik směřujících k obnovení hospodářského růstu a vytváření pracovních míst. Partneři také prodiskutovali přípravu nadcházejícího jednání Evropské rady, která se bude zabývat cíli EU v oblasti klimatu a energetiky.

Foto MZV.