česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náčelník generálního štábu Armády ČR navštívil Francii

Náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Petr Pavel uskutečnil 12. a 13. ledna 2015 na pozvání Náčelníka štábu ozbrojených sil Francie generála Pierra de Villierse oficiální návštěvu Francie.

Mezi témata rozhovorů obou nejvyšších vojenských představitelů patřily zahraniční operace armád ČR a Francie, problematika vojenských schopností NATO se zaměřením na VJTF (Very High Readiness Joint Task Force), zhodnocení a další rozvoj armádní bilaterální spolupráce a ukázka vybraných francouzských vojenských schopností (letouny E3F AWACS a systém PVO MAMBA-SAMP/T) na letecké základně Avord - Bourges.

V rámci bilaterální spolupráce označil generál de Villiers Českou republiku za klíčovou strategickou zemi v budoucí Evropě. Vzájemně byla zmíněna a oceněna spolupráce v JCBRN CoE (Joint Chemical, Biological, Radiological and Nuclear Defence Centre of Excellence) ve Vyškově, výcvik osádek vrtulníků AČR v horských podmínkách francouzských Pyrenejí, jazykové a odborné vzdělávání, spolupráce v zahraničních operacích, studium příslušníků AČR na Válečné škole v Paříži a spolupráce mezi Vojenskými historickými ústavy a archivy. Plánuje se rozšíření výměny informací a zkušeností z operačních prostorů, jako je například pásmo Sahelu v Africe, kde má Francie neocenitelné zkušenosti.

Se francouzským partnerem hovořil armádní generál Petr Pavel o plánovaném převzetí funkce předsedy Vojenského výboru NATO v červnu tohoto roku. „Chtěl jsem předtím, než se ujmu nové pozice, hovořit s náčelníky generálních štábů klíčových zemí Aliance, mezi které Francie samozřejmě patří“, konstatoval generál Pavel s tím, že jeho návštěvu bohužel poznamenaly tragické události posledních dní v Paříži. „Kromě hlavních okruhů, kterými byly především věci související se závěry summitu Aliance z Walesu ze září loňského roku a dvoustranné vojenské spolupráce mezi Francií a Českou republikou, jsme hovořili i o tématech, která se týkají Islámského státu, souvisejícího aktuálního vývoje bezpečnostní situace v Sýrii a Iráku a dále pak rusko – ukrajinské krize“, upřesnil generál Pavel. V diskuzi se svým francouzským protějškem se zabývali také realizací plánu na budování sil rychlé reakce NATO (VJTF).

V rámci návštěvy letecké základny Avord - Bourges se armádní generál Petr Pavel seznámil s jednotkou včasné výstrahy a uvědomování E3F AWACS a útvarem PVO vyzbrojeného systémy SAMP/T (MAMBA). Při této příležitosti si prohlédl centrum výcviku a přípravy posádek E3F AWACS a zhlédl ukázku různých modelových situací.

Náčelník štábu ozbrojených sil Francie generál Pierre de Villiers a náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel

Náčelník štábu ozbrojených sil Francie generál Pierre de Villiers a náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel

Jednání s partnery.

Jednání s partnery.

Generál Pavel na letecké základně Avord - Bourges.

Generál Pavel na letecké základně Avord - Bourges.