česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva ministra kultury Staňka v Paříži

Ve dnech 7. a 8. března navštívil Paříž ministr kultury Antonín Staněk.

V rámci svého pracovního programu se ministr kultury Antonín Staněk dne 7. března 2019  setkal s náměstkem generální ředitelky UNESCO panem Ernestem Ottonem. Společně hovořili mimo jiné i o projektech České republiky na záchranu iráckého kulturního dědictví. Dále se ministr seznámil s českými krajany působícími v oblasti kultury. Setkal se rovněž s ředitelem Musée du Luxembourg panem Francoisem Grolleauem a ocenil uplynulou výstavu Alfonse Muchy v tomto muzeu. Poté navštívil ministr kolumbárium s ostatky Františka Kupky na hřbitově Pére Lachaise a položil květiny u Památníku československým legionářům. Večer zhlédl ministr představení Divadla Kalich „Božská Sarah“, ve kterém hlavní roli ztvárnila Iva Janžurová.

V pátek 8. března se ministr Staněk setkal v Centre Pompidou s jeho prezidentem panem Serge Lasvignesem. Jednali spolu o probíhající spolupráci a o přípravách chystaného projektu mezi Centre Georges Pompidou a Národní galerií v Praze. Během jednání se potvrdil oboustranný zájem na otevření pobočky CGP v Praze, a to v nejbližším možném termínu. Minisr si rovněž prohlédl nejvýznamnější díla sbírky moderního umění v Centre Pompidou.

Dále se ministr setkal se zástupci českých krajanských spolků ve Francii. Podle ministra jsou krajanské spolky důležitým prostředníkem k připomínání historických milníků naší země v zahraničí a jejich činnost je důležitá při zachování českého kulturního dědictví.

Dalším bodem návštěvy bylo setkání s ředitelkou Centra světového dědictví paní Mechtild Rössler, které ministr poděkoval za podporu ochraně kulturního dědictví České republiky a společně hovořili o české angažovanosti v péči o kulturní dědictví. V průběhu jednání byla přednesena stanoviska k vývoji situace ohledně umístění otáčivého hlediště v Českém Krumlově.

Před odletem navštívil ministr Staněk Pařížskou filharmonii, která byla postavena v letech 2009 – 2015. Jednal zde o možné spolupráci v oblasti hudby. V doprovodu generálního ředitele Laurenta Bayle si prohlédl Koncertní sál, který pojme až 2400 návštěvníků.

Ministr u Památníku československým legionářům

Ministr u Památníku československým legionářům

Setkání v Centre Pompidou

Setkání v Centre Pompidou