česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Úřad vlády
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oficiální návštěva francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v České republice

Francouzský prezident Emmanuel Macron navštívil v pátek 26. října 2018 poprvé ve své funkci Českou republiku. Návštěva se konala u příležitosti oslav 100. výročí založení Československa. Prezident Macron se setkal  na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem. Poté jednal s premiérem Andrejem Babišem v Kramářově vile. Předseda české vlády ocenil roli Francie při vzniku samostatného Československa, debatovali však především o současnosti a budoucnosti vzájemných vztahů obou zemí a Evropské unie.
 

„Jsem velice rád, že mohu prezidenta Macrona přivítat v Praze v době, kdy oslavujeme 100. výročí založení Československa. Za sto let byly naše vztahy skutečně pevné a máme funkční spojenectví,“ podotkl Andrej Babiš a poukázal na podpis strategického partnerství, které Česká republika a Francie uzavřely letos 30. června v Paříži. „Jsme rádi, že u nás francouzské firmy investují, že se jim u nás daří,“ podotkl.

Oba politici se také shodli, že pro budoucnost Evropské unie je důležitá jednota členů v klíčových otázkách, jako jsou brexit či migrace. „Máme zájem, aby Evropa byla jednotná, abychom společně bojovali za zájmy Evropy, abychom společně řešili problémy, i když možná někdy máme jiné názory na různé věci,“ uvedl premiér Babiš. „Jsem přesvědčen o tom, že naše vztahy jsou velice dobré a budou se dál rozvíjet,“ dodal předseda české vlády.

Český premiér pak pozval francouzského prezidenta na prohlídku Karlova mostu a do Národní galerie na sbírku francouzského umění. Stěžejní část sbírky v roce 1923 zakoupil stát pod záštitou prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka.