česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předseda vlády v Paříži jednal s prezidentem Hollandem a premiérem Vallsem

Předseda vlády Bohuslav Sobotka se setkal v rámci své pracovní návštěvy v Paříži ve čtvrtek 24. března 2016 s předsedou vlády Manuelem Vallsem a prezidentem Françoisem Hollandem. Hlavním tématem setkání byly především události v Bruselu a aktuální evropské otázky. Předmětem jednání byla také vzájemná spolupráce zemí v oblasti obchodu a investic a naplňování Akčního plánu strategického partnerství na léta 2014 až 2018.

Předsedové vlád se shodli na nutnosti spolupráce zemí Evropské unie v boji proti terorismu, lepší spolupráci tajných služeb a důsledné ochraně vnější hranice EU. Diskutovali také závěry březnové Evropské rady, jejímž výsledkem je dohoda s Tureckem, na základě které Turecko přebírá všechny migranty, kteří nelegálně vstoupili na území Řecka. Premiéři se shodli na potřebě dodržení dohody.

Obě strany přivítaly posilování kontaktů na vládní i expertní úrovni. Mezi hlavní oblasti spolupráce, na které se zaměřuje akční plán, patří posilování mezilidských kontaktů, rozvoj obchodu a investic, energetika a udržitelný rozvoj a spolupráce v oblasti výzkumu, vzdělávání a kultury.

Francie je naším blízkým evropským partnerem a tradičním spojencem. Za dva roky působení naší vlády jsme dosáhli významného posílení česko-francouzské spolupráce. Velký potenciál skýtá hospodářská spolupráce v technologicky náročných oborech s vysokou přidanou hodnotou, jako jsou letectví, kosmický průmysl ale také obranný průmysl. Naše země jsou také blízkými partnery v oblasti energetiky – společně se v EU zasazujeme o nediskriminační zacházení s různými zdroji energie a využívání jaderné energie v rámci přechodu na nízkouhlíkovou energetiku,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Dalším tématem obou jednání byla spolupráce v oblasti kosmického průmyslu, vědy a výzkumu, spolupráce v oblasti energetiky, situace v regionu Blízkého východu a také příprava varšavského summitu NATO.

Předseda vlády se dopoledne rovněž setkal se zástupci francouzských podniků sdružených ve svazu zaměstnavatelů MEDEF. Hlavním tématem setkání byla hospodářská spolupráce mezi Českou republikou a Francií a příležitosti pro francouzské investory. Francie patří dlouhodobě mezi pětici nejvýznamnějších obchodních partnerů ČR.

Premiér rovněž v průběhu dne odhalil na budově konzulátu a Českého centra novou pamětní desku ke stému výročí vzniku České národní rady.

Fotografie: zastupitelský úřad, Úřad vlády, Présidence de la République

Galerie


Návštěva předsedy vlády v Paříži