česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezident Miloš Zeman zahájil návštěvu Francie

Dne 8. září 20014 zahájil prezident České republiky Miloš Zeman s paní Ivanou Zemanovou oficiální návštěvu Francouzské republiky. Prezidenta republiky doprovází i početná podnikatelské delegace.

Prezident Miloš Zeman se zúčastnil pietního aktu uctění památky padlých u Památníku československých legionářů na pařížském hřbitově Père Lachaise, kde se rovněž setkal se členy rodiny u hrobu Natalije Gorbaněvské, která byla jednou z osmi sovětských disidentů, kteří na moskevském Rudém náměstí v srpnu 1968 demonstrovali proti okupaci Československa sovětskou armádou a jednotkami dalších států Varšavské smlouvy.

Prezident rovněž odhalil opravenou pamětní desku připomínající československé dobrovolníky, kteří 22. srpna 1914 zahájili svoji cestu z Královského paláce na Invalidovnu, kde byli odvedeni do francouzských legií a kteří se následně zúčastnili bojů v první světové válce. Slavnostního aktu se zúčastnili například zástupci pařížského Sokola a delegace Československé obce legionářské.

Na počest návštěvy prezidenta republiky se na zastupitelském úřadě konala večer recepce, kde se hlava státu setkala s českými krajany a dalšími hosty a povečeřela s předsedy krajanských spolků.

Uvítací ceremoniál v Invalidovně.

Uvítací ceremoniál v Invalidovně.

Uvítací ceremoniál v Invalidovně.

U Památníku československých legionářů na pařížském hřbitově Père Lachaise.

U Památníku československých legionářů na pařížském hřbitově Père Lachaise.

Prezident při setkání s Viktorem Fainbergem, jedním z demonstrantů na Rudém náměstí v Moskvě v roce 1968, a Jaroslavem Gorbaňevským, synem Natalije Gorbaněvské.

Prezident u hrobu Natalije Gorbaněvské.

Na zastupitelském úřadě.

Setkání prezidenta s předsedy a zástupci česko-francouzských krajanských spolků (foto: Herbert Slavík).

Večeře prezidenta republiky s předsedy českých krajanských sdružení.