česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZU Paříž
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec M. Fleischmann uctil památku bývalého francouzského prezidenta Valéryho Giscarda d'Estaing

Velvyslanec M. Fleischmann se zúčastnil slavnostního obřadu k uctění památky bývalého francouzského prezidenta Valéryho Giscarda d'Estaing, který se konal dne 2. prosince 2021 v budově Evropského parlamentu ve Štrasburku.

V rámci ceremonie přednesli projevy vedoucí představitelé EU – předseda EP. D. Sassoli, předseda ER. Ch. Michel a předsedkyně EK U. von der Leyen. Na V. Giscard d'Estainga ve svém projevu zavzpomínal i francouzský prezident E. Macron, který přišel v doprovodu své manželky, a bývalý německý prezident F. - W. Steinmeier.

Valéry Giscard d'Estaing (2. 12. 1946 – 2. 12. 2020) byl po skončení svého prezidentského mandátu (1974 - 1981) poslancem Evropského parlamentu (1989 - 1993). Je považován za přesvědčeného Evropana, jednoho z budovatelů Evropské unie. Byl u zrodu Evropské rady, u počátků jednotné evropské měny a zasloužil se o posílení role Evropského parlamentu. V letech 2002 až 2003 předsedal Konventu EU – shromáždění, které z velké části připravilo návrh Evropské ústavy.

Galerie


pamatka Valery Giscard Strasbourg