česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Wormhout
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslava konce druhé světové války v Wormhoutu

Dne 10. května 2019 se v severofrancouzské obci Wormhout uskutečnila oslava konce druhé světové války. Zde dne 9. května 1945 přijal velitel Československé samostatné obrněné brigády generál Alois Liška bezpodmínečnou kapitulaci německé posádky nedalekého přístavu Dunkerque. Připomenutí tohoto aktu se zúčastnila mj. čestná stráž české a slovenské armády, představitelé Krajského vojenského velitelství Pardubice, delegace Československé obce legionářské a zástupci dalších spolků. Za Velvyslanectví ČR v Paříži památku obětí bojů uctili zástupce velvyslance František Med a přidělenec obrany plk. Jaroslav Sejpka.
 

Československá samostatná obrněná brigáda byla nejvýznamnější pozemní československou jednotkou na Západě v průběhu 2. světové války. Mezi největší úspěchy brigády patří právě obléhání přístavu Dunkerque v období říjen 1944 – květen 1945, které vyústilo v již zmiňovanou německou kapitulaci.

Spojeneckým velitelem v oblasti byl armádní generál Alois Liška. V roce 1915 byl odveden do rakouské armády. Když se následně dostal na ruskou frontu, při první příležitosti přeběhl k ruské armádě a v zajateckém táboře se přihlásil ke vznikajícím československým legiím.

V roce 1940 odešel do Francie, kde byl jmenován velitelem 1. dělostřeleckého pluku. Po francouzské kapitulaci se přemístil do Anglie, kde opět zastával pozici velitele dělostřelectva. Posléze, od roku 1943, vykonával funkci velitele Československé samostatné obrněné brigády.

Od roku 2017 je v obci Worhmout na místě bývalého velitelství československé samostatné obrněné brigády umístěna renovovaná pamětní deska.

Více informací lze získat na stránkách Vojenského historického ústavu

Zástupci českého Velvyslanectví kladou kytici.

Zástupci českého Velvyslanectví kladou kytici.

Oslava konce druhé světové války.

Oslava konce druhé světové války.