česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Uctění památky divizního generála Maurice César Joseph Pellé

Dne 15. března 2019 uctili přidělenci obrany České a Slovenské republiky ve Francii, za přítomnosti rodinných příslušníků divizního generála Maurice César Joseph Pellého, zástupců Asociace československých dobrovolníků ve Francii a Asociace francouzsko-česko-slovenského přátelství a dalších hostů, tohoto pro Československou republiku tak významného francouzského generála.

Ceremonie proběhla na hřbitově Des Batignolles při příležitosti 95. výročí jeho úmrtí v kontextu 100. výročí zahájení činnosti francouzské vojenské mise v Československé republice (13. února 1919). Po přednesení proslovu přidělencem obrany České republiky, proběhlo ze strany zúčastněných položení květin k hrobu generála Pellého.

Divizní generál Maurice César Joseph Pellé (narozen 18. dubna 1863 v Douai, zemřel 16. března 1924 v Toulon), se stal po svém úspěšném působení na štábních a velitelských pozicích za první světové války, v únoru roku 1919 prvním náčelníkem Francouzské vojenské mise v Československu.  K hlavním úkolům mise patřilo vytvoření funkčního ministerstva národní obrany, generálního štábu československé armády a zavedení systému vojenského vzdělávání. Československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk jej na počátku června téhož roku pověřil velením nad všemi brannými silami Československé republiky. Souběžně s řízením obrany Slovenska proti Maďarům vytvářel generál Pellé od července 1919 generální štáb československé armády, jehož se stal prvním náčelníkem a zahájil tvorbu systému československého vojenského školství. Po odchodu z Československa se stal francouzským nejvyšším komisařem pro oblast Středního východu se sídlem v Cařihradě. Na této pozici působil v letech 1921–1924, přičemž v roce 1923 se jako francouzský delegát zúčastnil mírové konference v Lausanne. Díky svým zásluhám o výstavbu československé armády byl v Československu po zásluze oceňován.

Maurice César Joseph Pellé

Maurice César Joseph Pellé

Hrob generála Pellého

Hrob generála Pellého