česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Jakub Smetana
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Uctění památky generála Louis E. Fauchera v Saint-Maixent-l'Ecole

Za přítomnosti rodinných příslušníků, zástupců českého a slovenského velvyslance a dalších hostů, byla dne 2. dubna 2019 vzdána čest památce generála Louis Eugѐne Fauchera. Stalo se tak symbolicky v den 55. výročí generálova pohřbu v městečku Saint-Maixent-l’Ecole.

Louis E. Faucher se narodil 8. října 1874 ve vesnici Saivres, zhruba 3km od města Saint-Maixent. Na sklonku první světové války si jeho talentu a schopností všiml generál M. Pellé a vybral ho do nově zřizované francouzské vojenské mise v Československu. Od roku 1926 do roku 1938 stál Louis E. Faucher v čele této mise.

Krátce před vyhlášením všeobecné mobilizace v září 1938 nabídl své služby československé vládě a s celým jejím štábem se přesunul na Moravu. Po vypuknutí druhé světové války byl generál Faucher jmenován velitelem mise, která měla za úkol organizovat československé jednotky ve Francii. V roce 1943 se přidal k odbojovému hnutí „Libération nord“, za což byl později zatčen. V roce 1948 mu byl udělen řád velkodůstojníka Čestné legie.

 Až do své smrti 30. března 1964 zůstal věrný svým postojům, názorům a své představě demokratického Československa. 

V den 55. výročí jeho pohřbu byl generálův neobyčejný životní příběh připomenut během ceremonie na místě jeho trvalého odpočinku, výstavou v Muzeu poddůstojníků a na konferenci organizované spolkem Česko-slovensko-francouzského přátelství, jehož zakladatelem a dlouholetým předsedou Faucher byl. Konferenci zahájil zástupce velvyslance ČR František Med a hosté si mohli vyslechnout příspěvek o historii francouzské vojenské mise od Jiřího Hnilicy, ředitele Českého centra Paříž, a osobní vzpomínku z úst generálova syna Eugéne Václava Fauchera.

Expozice v muzeu v Saint-Maixent l'Ecole.

Expozice v muzeu v Saint-Maixent l'Ecole.

Na konferenci promluvil i generálův syn Eugéne Václav Faucher.

Na konferenci promluvil i generálův syn Eugéne Václav Faucher.