česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Arromanches v Normandii byla odhalena pamětní deska Československé samostatné obrněné brigády

Město Plzeň ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky ve Francii odhalilo v pátek 7. června v Arromanches v Normandii pamětní desku věnovanou Československé samostatné obrněné brigádě. Je připomínkou 75. výročí vylodění spojenců v Normandii, brigáda byla součástí britských vojsk v rámci spojeneckých armád a zasloužila se o obléhání města Dunquerque. Deska je umístěna v Muzeu vylodění v Arromanches, které se věnuje i památce československých vojáků. Tato ceremonie byla součástí oslav 75. výročí vylodění v Normandii, které začaly již 6. června s účastí našeho velvyslance Petra Druláka.

„Umístění pamětní desky Československé samostatné obrněné brigády jsme připravili u příležitosti letošního výročí zahájení operací na západní frontě. Pro město Plzeň ji vytvořil místní umělecký ateliér Rudolfa Matějky na podnět Tomáše Hájka z Kombinovaného oddílu z. s., který spolupracuje na Slavnostech svobody v Plzni a reprezentuje právě Československu samostatnou obrněnou brigádu,“ přiblížil primátor města Plzně Martin Baxa.

Deska je umístěna v Muzeu vylodění v Arromanches, které se věnuje i památce československých vojáků. Dne 7. června v 10 hodin ji slavnostně odhalili zástupci města Plzně spolu s českým velvyslancem ve Francii Petrem Drulákem, zástupci prefektury Calvados a města Arromanches. Přítomna ceremonii byla také čestná stráž Armády České republiky, čestná stráž členů Kombinovaného oddílu z. s. v dobových uniformách s knězem Janem Beránkem, zástupci Military Car Clubu z Plzně a zástupci Liberation Route Europe.

Letošní oslavy 75. výročí vylodění spojenců v Normandii navštívilo statisíce návštěvníků z celého světa,  včetně tisíců českých návštěvníků, ale i řady klubů vojenské historie.

 

Pamětní deska

Pamětní deska