česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

"Ruční výroba ozdob z foukaných skleněných perel pro vánoční stromek" zapsána na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva (UNESCO).

Nominace České republiky byla schválena dne 17. prosince 2020.

Nejkrásnější vánoční dárek!   


Nominace České republiky „Ruční výroba ozdob z foukaných skleněných perel pro vánoční stromek“ byla dne 17. prosince 2020 zapsána na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva (UNESCO).   

Zápis schválil mezivládní Výbor pro zachování nehmotného kulturního dědictví na svém 15. zasedání.   Jedná se o nominaci specifického druhu sklářského řemesla spojeného s vánočními tradicemi. Nositelem prvku je rodinná dílna Rautis v Poniklé a venkovští foukači perlí a navlékači.  

Nominace vznikla v gesci Muzea Českého ráje v Turnově za spolupráce a podpory České komise pro UNESCO, Národního ústavu lidové kultury a Ministerstva kultury, Krajského úřadu Libereckého kraje a dalších.   
Velvyslanectví České republiky ve Francii a Stálá delegace ČR při UNESCO gratulují nositelům této tradice a všem, kteří se podíleli na přípravě nominační dokumentace k úspěšnému zápisu na prestižní seznam. 

skleněné ozdoby

skleněné ozdoby