česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Univerzitní agentura frankofonie

Univerzitní agentura frankofonie (AUF) založena v roce 1961 v Montrealu je asociací, která sdružuje 786 vysokoškolských a výzkumných institucí z 98 zemí světa (z nichž 55 jsou členy Mezinárodní organizace Frankofonie) používajících francouzštinu jako výukový jazyk či jako jazyk v němž je veden výzkum,

Od roku 1989 má AUF status operátora Frankofonie pro vysokoškolské vzdělání a výzkum. Charta Frankofonie z roku 2005 AUF dokonce definuje jako jednu z institucí Frankofonie. 

AUF rozlišuje mezi dvěma typy členství: titulární členové a členové přidružení.  

Určení výše členských příspěvků institucí je založeno na klasifikaci závislé na  ekonomických údajích země -dle kritérií Světové banky- v niž se daná instituce nachází.

Podmínky členství

Každá členská instituce musí mít status nezávislé právnické osoby a musí též disponovat dvojitou akreditací (pro samotnou instituci a pro udílení diplomů). Členové AUF musí rovněž dokázat existenci samostatného profesorského sboru, udílet diplomy v nejméně dvou cyklech vysokoškolského vzdělání a prokázat se nejméně 3 ročníky již promovaných studentů.   

Instituce, které mají v úmyslu stát se titulárním členem AUF musí navíc předložit důkaz o odborných publikacích profesorského sboru a nabídnout nejméně dva studijní programy ve francouzštině v jiném oboru než francouzská studia (lingvistika, překladatelství, tlumočnictví…). 

K těmto hlavním podmínkám členství se též připojují  další možná kritéria: velikost instituce, pověst instituce a význam pro Frankofonii, podpoření mezinárodní spolupráce…    

Pro více informací navštivte webovou stránku AUF: http://www.auf.org/