česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální informace k cestování v souvislosti s koronavirem COVID 19

V návaznosti na rozhodnutí vlády o ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR níže uvádíme aktuální informace.

  •  ČASTO KLADENÉ OTÁZKY:

1. Mohu do země přicestovat bez udání důvodu? Ano. Francie od 15.6.2020 přistoupila k další vlně uvolňování restriktivních opatření a otevřela své vnitřní hranice pro občany EU.

2. Potřebuji pro vstup do země negativní test na Covid-19? Musím po příjezdu zůstat v karanténě nebo splnit jiné podmínky? Ne. Situaci je třeba pravidelně sledovat.

3. Jaké jsou podmínky průjezdu zemí? Jak dlouho mohu v zemi pobývat? Podmínky vstupu do země jsou stejné jako před 18.3.2020 - tedy před vyhlášením restriktivních opatření v důsledku šíření COVID-19.

4. Mohu do země přijet za prací? Jaké jsou podmínky? Ano. Podmínky vstupu do země jsou stejné jako před 18.3.2020 - tedy před vyhlášením restriktivních opatření v důsledku šíření COVID-19.

5. Na co si mám dát pozor? Povinnost nošení roušky v dopravě a v uzavřených prostorech. Dodržování základních hygienických bariérových gest. Nošení roušky je doporučeno i na veřejnosti.

6. Jaké jsou podmínky pro návrat osoby s českým občanstvím do ČR, která má bydliště ve Francii? K opuštění území Francie nejsou žádné speciální podmínky, osoba se musí prokázat platným českým dokladem totožnosti - na osobu je pohlíženo, že se vrací do vlasti.

Podrobné informace najdete v níže uvedeném textu.

 

  • VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY: 

V souvislosti s ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR MZV i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě.

Za účelem posílení prevence proti šíření koronaviru COVID-19 vydává Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí doporučení k pobytům v přímořských oblastech.
Vyhýbejte se místům, kde se kumuluje vysoký počet osob ve vnitřních prostorách (bary, restaurace, noční podniky atd.) a raději zůstaňte na čerstvém vzduchu.

Dodržujte bezpečnou vzdálenost, alespoň 2 metry, od cizích osob, a to jak ve vnitřních prostorách, tak i ve venkovních (restaurační zahrádky, pláže).
Při cestách hromadnou dopravou, pokud možno používejte roušku či jiný prostředek ochrany úst a nosu.

Dodržujte zásady hygieny rukou, v případě, že nemáte po ruce dezinfekční prostředek umyjte si ruce pečlivě mýdlem a teplou vodou, a to zejména před jídlem či po cestě hromadnou dopravou atd.

Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Další informace naleznete na internetových stránkách Ministerstva zahraničních ČR věcí či Ministerstva vnitra ČR.

 

  • VSTUP NA ÚZEMÍ FRANCIE A TRANZIT

Ve Francii platil nouzový sanitární stav do 10. 7. 2020.

Od 11.7.2020 po dobu 4 měsíců platí tzv. přechodný sanitární stav.

Nouzový sanitární stav nebyl zrušen, ale naopak prodloužen do 30. října 2020 v zámořských území Guyane a Mayotte.

Od 15. 6. je  zavedena třetíá vlna postupného rozvolňování zákazů v celé kontinentální Francii, nicméně v odlišné míře dle dvou kategorií regionů. Míra uvolňování vychází z mapy Francie rozdělené na oranžové a zelené oblasti, které odráží stav šíření epidemie.

Podmínky vstupu do země jsou stejné jako před 18.3.2020 - tedy před vyhlášením restriktivních opatření v důsledku šíření COVID-19.

Odlišná situace platí pro zámořská území a Monako, kde stále platí striktní opatření.

Monako zařadilo ČR do oranžové zóny a je tedy nutné při vstupu na území předložit negativní test na COVID-19 a po příjezdu se zaregistrovat u speciálního koronavirového centra.

Cestování mezi kontinentální Francií a zámořskými územími je možné, ale je třeba předložit negativní test na COVID-19 a současně absolvovat povinnou karanténu po příletu. 

Velmi striktní podmínky jsou k cestování na Guyane, Mayotte, Francouzskou Polynésii, Novou Kaledonii, Wallis a Futuna - je třeba mít vyplněnou speciální atestaci a cestování je možné pouze z vážných důvodů.

Přesné informace o aktuálním vývoji situace ve Francii jsou zveřejněny na oficiálních webových stránkách https://www.gouvernement.fr/info-coronavirus.

Veškeré informace pro tranzit přes letiště v Paříži najdete na internetových stránkách letiště a mezinárodní atestaci ke vstupu do Francie najdete na internetových stránkách francouzského ministerstva vnitra.

 

  • DOPRAVA

Ve Francii se doprava vrací do normálu.

Stále platí povinnost nosit roušku a dodržovat bezpečnou vzdálenost 1m mezi cestujícími.

 

  • OPATŘENÍ

Povinnost nošení roušky v dopravě a v uzavřených prostorech. Dodržování základních hygienických bariérových gest. Nošení roušky je doporučeno i na veřejnosti.

Stále platí zákaz shromažďování nad 10 osob ve veřejných prostorech.

Otevřít mohou parky, zahrady, muzea, kina, knihovny, restaurace, bary, všechny obchody a školy. Velké společenské akce s předpokládanou účastí přesahující 5000 osob jsou zakázány min. do září.

Pokud se osoba setká s nakaženým Covid-19 nebo onemocní Covid-19, tak je třeba striktně dodržovat základní hygienická bariérová gesta a navštívit nejbližšího všeobecného lékaře či pohotovost. Lékař rozhodne o předepsání testu na Covid-19 a případného typu izolace nemocného (domácí izolace, hotel či hospitalizace) a uvědomí státní hygienické autority. Jedná se o neodkladnou zdravotní péči v rámci EHIC.

Před odjezdem z ČR je třeba zkontrolovat platnost Evropské karty zdravotního pojištění (EHIC) a sjednat cestovní pojištění. Podrobné informace k pojištění najdete zde.

Další informace k cestování najdete zde.

 

  • ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Francouzské ministerstvo vnitra 

Oficiální webové stránky ke koronaviru