česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální informace k cestování v souvislosti s koronavirem COVID 19

V návaznosti na rozhodnutí vlády o ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR níže uvádíme aktuální informace.

  • VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY: 

V souvislosti s ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR MZV i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě.

Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Další informace naleznete na internetových stránkách Ministerstva zahraničních ČR věcí či Ministerstva vnitra ČR.

 

  • VSTUP NA ÚZEMÍ FRANCIE A TRANZIT

Ve Francii je vyhlášen nouzový sanitární stav do 10. 7. 2020.

Od 2. 6. je  zavedena druhá vlna postupného rozvolňování zákazů v celé kontinentální Francii, nicméně v odlišné míře dle dvou kategorií regionů. Míra uvolňování vychází z mapy Francie rozdělené na oranžové a zelené oblasti, které odráží stav šíření epidemie.

Při vstupu do Francie je nutné mít u sebe prohlášení ("attestation") o tom, kam jedete a za jakým účelem. Účel cesty musí být jasně prokázán a vstup do Francie je povolen pouze z důvodů explicitně stanovených v atestaci.

Atestace ke stažení ZDE

Přesné informace o aktuálním vývoji situace ve Francii jsou zveřejněny na oficiálních webových stránkách https://www.gouvernement.fr/info-coronavirus.

Cestování mezi kontinentální Francií a zámořskými územími je možné pouze z naléhavých důvodů (zdravotní, rodinné, pofesní). Francie v průběhu 2. fáze bude experimentovat s výhledem na otázku letních dovolených v těchto územích s novou formou karantény (testování po 7 dnech, pokud bude výsledek negativní, bude možné upravit omezení).

Další změny se dají očekávat po 15.6.2020

  • DOPRAVA

Ve Francii je doprava stále omezena.

Městská hromadná doprava funguje na 70%, vlaky pak pouze na 50%. Návrat do normálu bude postupný během měsíce června.

V Pařížském regionu platí zvláštní nařízení, že v dopravní špičce se budou moci přepravovat pouze pracující, kteří musí mít potvrzení od zaměstnavatele, osoby, které potřebují vyhledat lékaře, a osoby doprovázející děti do školy. Podrobné informace včetně atestace k cestování městskou hromadnou dopravou najdete zde.

 

  • OPATŘENÍ

Povinnost nošení roušky v dopravě a dodržování základních hygienických bariérových gest. Nošení roušky je doporučeno i na veřejnosti.

Pohyb na veřejnosti je možný do skupin 10 osob. Otevřít mohou parky, zahrady,  muzea, knihovny, restaurace, bary, všechny obchody a postupně i školy. Avšak veškerá větší kulturní, sportovní a společenská centra (kina, divadla, sportovní stadiony) zůstávají uzavřena stejně jako ubytovací turistické kapacity. Bude možné vykonávat pouze individuální sport v otevřených prostorách. Velké společenské akce s předpokládanou účastí přesahující 5000 osob jsou zakázány min. do září.

Pokud se osoba setká s nakaženým Covid-19 nebo onemocní Covid-19, tak je třeba striktně dodržovat základní hygienická bariérová gesta a navštívit nejbližšího všeobecného lékaře či pohotovost. Lékař rozhodne o předepsání testu na Covid-19 a případného typu izolace nemocného (domácí izolace, hotel či hospitalizace) a uvědomí státní hygienické autority. Jedná se o neodkladnou zdravotní péči v rámci EHIC.

Před odjezdem z ČR je třeba zkontrolovat platnost Evropské karty zdravotního pojištění (EHIC) a sjednat cestovní pojištění. Podrobné informace k pojištění najdete zde.

Další informace k cestování najdete zde.

 

  • ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Francouzské ministerstvo vnitra 

Oficiální webové stránky ke koronaviru