česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální informace k cestování do/z Francie v souvislosti s koronavirem COVID 19

Na celém území Francie platí striktní zákaz večerního vycházení od 23h do 6h. Toto omezení platí do 19.6.2021 včetně.

Cestující v rámci států EU (i tranzitující) musí pro vstup do Francie předložit negativní PCR test/antigenní test ne starší než 72h (pro osoby od 11 let) nebo potvrzení o provedeném očkování (2 týdny po druhé vakcíně Pfizer, Moderna, AstraZeneca či 4 týdny po vakcíně Johnson & Johnson nebo 2 týdny po první dávce vakcíny pokud osoba prodělala nemoc Covid-19).

Všichni cestující ze zemí mimo EU musí pro vstup do Francie předložit negativní PCR test na COVID-19, vyplnit speciální atestaci k cestě, která je ke stažení na internetových stránkách francouzského ministerstva vnitra a vyplnit čestné prohlášení o bezinfekčnosti. Francie uzavřela svoje hranice pro cestování do států mimo EU, je třeba jasně prokázat neodkladný důležitý důvod cesty. Platí i pro tranzitující osoby, pokud je test vyžadován cílovou destinací. Seznam zemí podle míry rizika nákazy pro účely cestování. Po příjezdu do Francie je doporučeno  absolvovat 7 denní karanténu a znovu podstoupit testy PCR na COVID-19.

Stále platí na celém území Francie striktní zákaz večerního vycházení od 23h do 6h. Vycházení je povoleno pouze s vyplněnou atestací a z důvodů uvedených ve speciální atestací. Toto omezení platí do 19.6.2021 včetně.

Aktuální opatření dle regionů je nutné pravidelně sledovat na oficiálních internetových stránkách.

Na celém území platí pokyn k dodržování základních hygienických pravidel (rozestupy, mytí rukou, roušky, pravidelné větrání vnitřních prostor), zákaz shromažďování se nad 10 osob.

Podrobné informace naleznete v níže uvedeném textu.

 

  • VSTUP NA ÚZEMÍ FRANCIE A TRANZIT

Seznam testovacích míst ve Francii najdete zde. Provedení testů je zdarma.

Od 09. 06. 2021 platí na celém území Francie striktní zákaz večerního vycházení od 23h do 6h. Omezení platí do 19.6.2021 včetně. Večerní vycházení je umožněno pouze v odůvodněných případech (zaměstnání či naléhavá zdravotní situace) a pouze po předložení speciální atestace k večernímu vycházení.

Pro tranzit i vstup do Francie ze zemí EU je nutné předložit negativní PCR test/antigenní test ne starší než 72h (pro osoby od 11 let) nebo potvrzení o provedeném ukončeném očkování (2 týdny po druhé vakcíně Pfizer, Moderna, AstraZeneca či 4 týdny po vakcíně Johnson & Johnson nebo 2 týdny po první dávce vakcíny pokud osoba prodělala nemoc Covid-19).

Od 1.7.2021 bude akceptován a uveden v praxi evropský Covid pas.

 

Pro cestování mezi kontinentální Francií a zámořskými územími je třeba vyplnit speciální prohlášení, předložit negativní PCR test na COVID-19 a současně absolvovat nový PCR test i po příletu. Podmínky vstupu se liší dle destinace, často je vstup na ostrovy povolen jen z neodkladného důležitého důvodu.

Přesné informace o aktuálním vývoji situace ve Francii jsou zveřejněny na oficiálních webových stránkách.

Veškeré informace pro tranzit přes letiště v Paříži najdete na internetových stránkách letiště. Všichni cestující ze zemí mimo EU musí pro vstup do Francie předložit negativní PCR test na COVID-19 a vyplnit speciální atestaci, kterou najdete na internetových stránkách francouzského ministerstva vnitra. Na letišti je možno provést testy na COVID-19.

 

  • DOPRAVA

Ve Francii je doprava omezena z důvodu zákazu večerního vycházení.

Stále platí povinnost nosit roušku a dodržovat minimální bezpečnou vzdálenost 1m mezi cestujícími.

 

  • OPATŘENÍ

Povinnost nošení roušky v dopravě, v uzavřených prostorech a na trzích. Toto opatření se týká chodců, motocyklistů i uživatelů koloběžek, nikoli však automobilistů.

Platí zákaz shromažďování se nad 10 osob. Na celém území platí pokyn k dodržování základních hygienických pravidel (rozestupy, mytí rukou, roušky, pravidelné větrání vnitřních prostor).

Od 09. 06. 2021 platí na celém území Francie striktní zákaz večerního vycházení od 23h do 6h. Toto omezení platí do 19.6.2021 včetně.

Pokud se osoba setká s jinou osobou infikovanou Covid-19 nebo onemocní Covid-19, tak je třeba striktně dodržovat základní hygienická bariérová gesta a navštívit nejbližšího všeobecného lékaře či pohotovost. Lékař rozhodne o předepsání testu na Covid-19 a případného typu izolace nemocného (domácí izolace, hotel či hospitalizace) a uvědomí státní hygienické autority. Jedná se o neodkladnou zdravotní péči v rámci EHIC.

Před odjezdem z ČR je třeba zkontrolovat platnost Evropské karty zdravotního pojištění (EHIC) a sjednat cestovní pojištění. Podrobné informace k pojištění najdete zde.

Další informace k cestování najdete zde.

 

  • ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Testovací místa ve Francii

Francouzské ministerstvo vnitra 

Oficiální webové stránky ke koronaviru

Podmínky vstupu na území Francouzské Polynésie

Podmínky vstupu na ostrov Réunion

Podmínky vstupu na ostrov Guadeloupe

Podmínky vstupu na ostrov Martinique

Podmínky vstupu do Monaka

 

  • NÁVRAT DO ČR

Francie se řádí do červené kategorie, tedy země s vysokým rizikem nákazy.

Podmínky návratu či vstupu do ČR najdete zde.

Seznam testovacích míst ve Francii najdete zde.