česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální informace k cestování do/z Francie v souvislosti s koronavirem COVID 19

Na celém území Francie platí striktní zákaz večerního vycházení od 19h do 6h.
Dále platí i zákaz pohybu nad 10km od bydliště během celého dne a zákaz cestování mezi regiony.

Všichni cestující ze zemí mimo EU musí pro vstup do Francie předložit negativní PCR test na COVID-19, vyplnit speciální atestaci k cestě, která je ke stažení na internetových stránkách francouzského ministerstva vnitra a vyplnit čestné prohlášení o bezinfekčnosti. Francie uzavřela svoje hranice pro cestování do států mimo EU, je třeba jasně prokázat neodkladný důležitý důvod cesty. Platí i pro tranzitující osoby, pokud je test vyžadován cílovou destinací. Od 12.3.2021 platí, že prokázat neodkladný důvod cesty se neaplikuje na tyto státy : Austrálie, Jižní Korea, Izrael, Nový Zéland, Japonsko, Singapur, Velká Británie.

Cestující v rámci států EU musí pro vstup do Francie předložit negativní PCR test ne starší než 72h (pro osoby od 11 let) a vyplnit čestné prohlášení o bezinfekčnosti. Výjimku z této povinnosti májí tzv. pendleři, řidiči silniční nákladní dopravy a obyvatelé žijící v okruhu 30 km od hranic.

Po příjezdu do Francie je doporučeno  absolvovat 7 denní karanténu a znovu podstoupit testy PCR na COVID-19.

Od 16. 01. 2021 platí na celém území Francie striktní zákaz večerního vycházení od 19h do 6h.

Dále platí i zákaz pohybu nad 10km od bydliště během celého dne a zákaz cestování mezi regiony. Jsou uzavřeny všechny obchody kromě potravin. Vycházení je povoleno pouze s vyplněnou atestací a z důvodů uvedených ve speciální atestací.

Aktuální opatření dle regionů je nutné pravidelně sledovat na oficiálních internetových stránkách.

Na celém území platí pokyn k dodržování základních hygienických pravidel (rozestupy, mytí rukou, roušky, pravidelné větrání vnitřních prostor), zákaz shromažďování se a uzavření všech hotelových, stravovacích, kulturních a sportovních zařízení.

Podrobné informace naleznete v níže uvedeném textu.

 

  • VYCESTOVÁNÍ A NÁVRAT DO ČR

Vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 00:00 hodin dne 27. února 2021.

Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 11 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronavirus SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví.

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník.

Seznam testovacích míst ve Francii najdete zde.

 

  • VSTUP NA ÚZEMÍ FRANCIE A TRANZIT

Od 16. 01. 2021 platí na celém území Francie striktní zákaz večerního vycházení od 19h do 6h.

Dále platí i zákaz pohybu nad 10km od bydliště během celého dne a zákaz cestování mezi regiony. Jsou uzavřeny všechny obchody kromě potravin. Vycházení je povoleno pouze s vyplněnou atestací a z důvodů uvedených v této atestaci.

Večerní vycházení je umožněno pouze v odůvodněných případech (zaměstnání či naléhavá zdravotní situace) a pouze po předložení speciální atestace k večernímu vycházení.

Pro vstup do Francie je nutné předložit negativní PCR test ne starší než 72h a vyplnit čestné prohlášení o bezinfekčnosti.

Cestování mezi kontinentální Francií a zámořskými územími je možné pouze pro důležitý neodkladný důvod.

Je třeba vyplnit speciální prohlášení, předložit negativní test na COVID-19 a současně absolvovat test na COVID-19 i po příletu. Podmínky vstupu se liší dle destinace.

Přesné informace o aktuálním vývoji situace ve Francii jsou zveřejněny na oficiálních webových stránkách.

Veškeré informace pro tranzit přes letiště v Paříži najdete na internetových stránkách letiště. Všichni cestující ze zemí mimo EU musí pro vstup do Francie předložit negativní PCR test na COVID-19 a vyplnit speciální atestaci, kterou najdete na internetových stránkách francouzského ministerstva vnitra. Cestující v rámci EU musí předložit negativní PCR test. Na letišti je možno provést testy na COVID-19.

 

  • DOPRAVA

Ve Francii je doprava omezena z důvodu zákazu večerního vycházení.

Stále platí povinnost nosit roušku a dodržovat minimální bezpečnou vzdálenost 1m mezi cestujícími.

 

  • OPATŘENÍ

Povinnost nošení roušky v dopravě, v uzavřených prostorech i na veřejnosti. Toto opatření se týká chodců, motocyklistů i uživatelů koloběžek, nikoli však automobilistů.

Platí zákaz shromažďování. 

Od 16. 01. 2021 platí na celém území Francie striktní zákaz večerního vycházení od 19h do 6h. Dále platí i zákaz pohybu nad 10km od bydliště během celého dne a zákaz cestování mezi regiony. Vycházení je povoleno pouze s vyplněnou atestací a z důvodů uvedených v této atestaci.

Pro vstup do Francie je nutné předložit negativní PCR test ne starší než 72h a vyplnit čestné prohlášení o bezinfekčnosti.

Pokud se osoba setká s jinou osobou infikovanou Covid-19 nebo onemocní Covid-19, tak je třeba striktně dodržovat základní hygienická bariérová gesta a navštívit nejbližšího všeobecného lékaře či pohotovost. Lékař rozhodne o předepsání testu na Covid-19 a případného typu izolace nemocného (domácí izolace, hotel či hospitalizace) a uvědomí státní hygienické autority. Jedná se o neodkladnou zdravotní péči v rámci EHIC.

Před odjezdem z ČR je třeba zkontrolovat platnost Evropské karty zdravotního pojištění (EHIC) a sjednat cestovní pojištění. Podrobné informace k pojištění najdete zde.

Další informace k cestování najdete zde.

 

  • ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Testovací místa ve Francii

Francouzské ministerstvo vnitra 

Oficiální webové stránky ke koronaviru

Podmínky vstupu na území Francouzské Polynésie

Podmínky vstupu na ostrov Réunion

Podmínky vstupu na ostrov Guadeloupe

Podmínky vstupu na ostrov Martinique