česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální informace k cestování do/z Francie v souvislosti s koronavirem COVID 19

Ve Francii platí přeočkovací povinnost.
Francie od 14.03.2022 pozastaví povinnost předkládání očkovacího pasu pro přístup ke službám.


VSTUP NA ÚZEMÍ FRANCIE

V praxi je uveden evropský Covid pas, ve kterém je zaznamenáno provedení testů či ukončené očkování či prodělání nemoci Covid-19 v posledních 6 měsících.  

Je třeba rozlišovat podmínky vstupu do země a podmínky přístupu ke službám. Zavedení očkovacího pasu se nevztahuje na podmínky vstupu do země.

Všechny osoby od 12 let přijíždějící z ČR do Francie i v případě tranzitu musejí předložit jednu z těchto možností: 

  • negativní PCR (platný max.72h) nebo antigenní test (platný max. 48h), 
  • potvrzení o provedeném očkování (7 dní po vakcíně Pfizer, Moderna, AstraZeneca či 4 týdny po vakcíně Johnson & Johnson, nebo 7 dní po první dávce vakcíny pokud osoba prodělala nemoc Covid-19), evropský očkovací certifikát má maximální platnost 9 měsíců od podání poslední dávky základního očkování 
  • potvrzení o prodělání nemoci Covid-19 v posledních 6 měsících.

OČKOVANÉ OSOBY

Vstup do země: Očkovaní cestující ze států EU (i tranzitující) musí pro vstup do Francie předložit potvrzení o provedeném očkování (7 dní po vakcíně Pfizer, Moderna, AstraZeneca či 4 týdny po vakcíně Johnson & Johnson nebo 7 dní po první dávce vakcíny pokud osoba prodělala nemoc Covid-19) nebo certifikát o prodělání nemoci covid-19 s platností max 180 dnů od prvního pozitivního testu na covid-19. Platí pro všechny osoby od 12 let. Evropský očkovací certifikát má maximální platnost 9 měsíců od podání poslední dávky základního očkování

Cestující ze zemí mimo EU se musí řídit dle seznamu zemí podle míry rizika nákazy pro účely cestování. Platí i pro tranzitující osoby. 

Pro přístup ke službám: Francie od 14.03.2022 pozastavuje povinnost předkládání očkovacího pasu pro přístup ke službám, není tedy vyžadován.


TESTOVANÉ OSOBY

Vstup do země: Neočkovaní cestující ze států EU musí pro vstup do Francie předložit negativní PCR (platný max.72h) nebo antigenní test (platný max. 48h). Platí i pro tranzitující osoby.

Pro přístup ke službám: Francie od 14.03.2022 pozastavuje povinnost předkládání očkovacího pasu pro přístup ke službám, není tedy vyžadován.


OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Vstup do země: Osoby, které prodělaly onemocnění Covid-19 musí pro vstup do Francie předložit certifikát o prodělané nemoci Covid-19 s platností od 11. dne od pozitivního testu do maximálně 180 dnů od pozitivního testu.

Pro přístup ke službám: Francie od 14.03.2022 pozastavuje povinnost předkládání očkovacího pasu pro přístup ke službám, není tedy vyžadován.


DĚTI

Vstup do země: Všechny osoby od 12let se musí prokázat buď negativním PCR testem (platný max.72h) nebo antigenním testem (platný max. 48h) nebo očkovacím průkazem nebo certifikátem o prodělání onemocnění.

Přístup ke službám: Francie od 14.03.2022 pozastavuje povinnost předkládání očkovacího pasu pro přístup ke službám, není tedy vyžadován.


PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Příjezdový formulář vyplňují pouze cestující (i tranzitující) ze zemí mimo EU dle barevného zařazení.  
Platí pro všechny osoby i děti.
 


PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Povinnost předkládat očkovací pas se od 14. března pozastavuje a není kontrolován, je tedy volný přístup ke službám.

Od 14. března již nebude vyžadován "očkovací pas" na všech místech, kde byl dříve vyžadován (zábavní parky, památky, muzea, kina, divadla, kavárny, restaurace, obchodních centra, hotely, stadiony, sjezdovky, vlaky, dálkové autobusy atd.).  Po 14. březnu však zůstane v platnosti povinnost předložení „sanitárního pasu“ pro vsup do zdravotnických zařízeních, domovů důchodců, zařízeních pro osoby se zdravotním postižením (sanitární pas = potvrzení o ukončeném očkování nebo negativní test ne starší než 24h nebo certifikát o prodělání onemocnění Covid-19).

Doporučuje se nošení roušky v dopravě a v uzavřených prostorech.

Na celém území platí pokyn k dodržování základních hygienických pravidel (rozestupy, mytí rukou, pravidelné větrání vnitřních prostor).


POSTUP PŘI  NÁKAZE COVIDEM

Pokud se osoba setká s jinou osobou infikovanou Covid-19 nebo onemocní Covid-19, tak je třeba striktně dodržovat základní hygienická bariérová gesta a navštívit nejbližšího všeobecného lékaře či pohotovost. Informace o nutnosti izolace nemocného (domácí izolace, hotel či hospitalizace) najdete zde . Jedná se o neodkladnou zdravotní péči v rámci EHIC.

Před odjezdem z ČR je třeba zkontrolovat platnost Evropské karty zdravotního pojištění (EHIC)
a sjednat cestovní pojištění
. Podrobné informace k pojištění najdete zde. Další informace k cestování najdete zde.
 


TRANZIT

Pro tranzit platí identické podmínky jako pro vstup do Francie.

Pro cestování mezi kontinentální Francií a zámořskými územími je třeba vyplnit speciální prohlášení, předložit platný "covid pas". Podmínky vstupu se liší dle destinace, často je vstup na ostrovy povolen jen z neodkladného důležitého důvodu a je nařízena izolace po příjezdu.

Přesné informace o aktuálním vývoji situace ve Francii jsou zveřejněny na oficiálních webových stránkách.

Veškeré informace pro tranzit přes letiště v Paříži najdete na internetových stránkách letiště. Všichni cestující ze zemí mimo EU musí pro vstup do Francie předložit evropský covid pas/negativní PCR nebo antigenní test na COVID-19 a vyplnit speciální atestaci, kterou najdete na internetových stránkách francouzského ministerstva vnitra.

Na letišti je možno provést testy na COVID-19.
 


UŽITEČNÉ KONTAKTY

Očkovací pas - informace

Testovací místa ve Francii

Podmínky izolace nemocných Covid-19

Francouzské ministerstvo vnitra

Oficiální webové stránky ke koronaviru

Podmínky vstupu na území Francouzské Polynésie

Podmínky vstupu na ostrov Réunion

Podmínky vstupu na ostrov Guadeloupe

Podmínky vstupu na ostrov Martinique

Podmínky vstupu na ostrov Mayotte

Podmínky vstupu do Monaka

 


PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Podmínky návratu či vstupu do ČR najdete zde.

Seznam testovacích míst ve Francii najdete zde.