français  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dopravní přestupky


V případě spáchání dopravního přestupku si francouzské a české orgány vyměňují informace o majiteli motorového vozidla.

 

Pokud tedy například řidič vozidla s českou SPZ ve Francii překročí rychlost a zachytí jej radar nebo bezpečnostní kamera, francouzské orgány si informaci o majiteli vozidla mohou zjistit. Majiteli vozidla též mohou na jeho adresu v ČR zaslat výzvu k zaplacení pokuty.

Vymáhání pokut za dopravní přestupky, které řidič vozidla spáchal v zahraničí, umožňuje směrnice Evropského parlamentu a rady EU 2015/413 z března 2015.

Základní informace o vymáhání pokut ve Francii naleznete na portálu European Justice, na portálu francouzské veřejné správy Service-Public.fr a dále na portálu bezpečnosti silničního provozu Sécurité routière.

Upozorňujeme, že francouzské právo vychází ze zásady, že odpovědný za spáchaný a nezaplacený přestupek je majitel vozu.

Francouzské právo dále rozlišuje delikty dle závažnosti na přestupky, přečiny a trestné činy. Přestupky jsou opět dle stupně závažnosti rozděleny do pěti tříd, přičemž pátá třída představuje přestupky nejzávažnější. Od této klasifikace je odvozena i výše pokuty.

Pokuty za nedodržení pravidel silničního provozu jsou ve Francii vysoké. Postup bezpečnostních orgánů je nekompromisní. Snahy o snížení pokuty jsou proto bezpředmětné.

Ve Francii existují dva způsoby vyměřování pokut:

  • Prostřednictvím homologovaného přístroje, který vydá elektronický protokol nazývaný Procès-verbal électronique (PVe).
  • Vydáním rozhodnutí v tištěné podobě s názvem AVIS DE CONTRAVENTION (česky OZNÁMENÍ O POKUTĚ), ke kterému se připojuje tzv. karta k zaplacení (Carte lettre).


Pokuty lze hradit čtyřmi způsoby:

  • Přímo orgánu, který pokutu vyměřil, a to v hotovosti nebo bankovní kartou.
  • Elektronicky on-line -  k tomu slouží ve Francii zvláštní webový portál, který spravuje Generální ředitelství veřejných financí spadající pod Ministerstvo financí Francouzské republiky.
  • Pomocí zvláštní placené telefonní linky.
  • V poštovním styku, a to buď šekem či zvláštními kupóny k hrazení pokut (Paiement électronique des amendes), které lze zakoupit ve vybraných prodejnách tabáku.

 

Podat odvolání proti rozhodnutí o udělení pokuty lze elektronicky, nebo v poštovním styku.

Dle ustanovení článku 133-4 francouzského trestního řádu se pokuta promlčuje uplynutím 3 let od nabytí právní moci rozhodnutí o jejím udělení.

 



 

Webový portál ANTAI

 

Ve Francii dále existuje specializovaný portál pro automatizované zpracování vyměřených pokut ANTAI (Agence nationale de traitement automatisé des infractions), na kterém lze v několika jazykových mutacích získat potřebné informace o hrazení pokut. Je zde i popsáno, jakým způsobem se lze proti pokutě odvolat.

Uvedený portál umožňuje nahlédnout přímo do konkrétního elektronického spisu o udělení pokuty. Například v anglické verzi je třeba zvolit záložku "Consult your offence file". Zde je k dispozici i vzor rozhodnutí o pokutě a návod, jaké údaje zadat do vstupního formuláře pro přístup do spisu. Tímto způsobem si lze též ověřit pravost rozhodnutí.

Odkaz na anglickou verzi portálu:  https://www.antai.gouv.fr/?lang=en

 



 

Z pohledu českého právního řádu je výdej dat o majiteli motorového vozidla do zahraničí upraven v ustanovení § 5 odst. 8 písmene a) zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích.

Za funkčnost, implementaci a provoz informačního systému Eucaris v rámci České republiky odpovídá Ministerstvo dopravy ČR, které je současně i správcem Centrálního registru vozidel.

Ministerstvo dopravy nicméně žádosti o výdej dat nezpracovává, pouze umožňuje automatizovanou výměnu údajů. Jakožto národní kontaktní místo systému Eucaris zajišťuje jen komunikaci se zahraničními kolegy v případě zcela specifických, či např. nekompletních informací vydaných automatizovaně.

Zastupitelské úřady ČR v zahraničí též nejsou účastníky přestupkového řízení, a proto ani jim nepřísluší důvody udělení pokuty přešetřovat.

Pokud tedy má někdo zájem o zjištění podrobností ke konkrétnímu přestupku a jeho řešení, je nezbytné se nejprve obrátit na francouzské orgány, a to buď osobně, nebo prostřednictvím právního zástupce.

 



 

Pokud jste obdrželi rozhodnutí o vyměření pokuty, které se nemůže týkat Vašeho vozidla, přestože se jedná o identickou SPZ, mohlo by se jednat o případ zneužití SPZ.

Takové rozhodnutí je třeba napadnout ve lhůtě 45 dnů. K tomu je možné využít již zmíněný webový portál ANTAI. Současně existuje i možnost využít vůči francouzským správním úřadům právo na přístup ke snímku pořízeného pomocí automatizovaných kontrolních zařízení.

Pokud by se ukázalo, že údaje uvedené na SPZ sice byly zařízením zachyceny správně, ale samotná SPZ je dle fotografie umístěna na jiném druhu vozidla, než pro které je určena, pak tyto okolnosti mohou vést k závěru o podezření ze spáchání trestného činu. Je však nutné uvést, že případné zahájení trestního řízení v České republice nebude mít vliv na projednání přestupku ve Francii. Bude se tedy jednat o dvě autonomní řízení.

Doplňující informace k této problematice naleznete i na webové stránce francouzského Ministerstva spravedlnosti.

 



 

Seznam česky a francouzsky hovořících advokátů naleznete na webové stránce našeho velvyslanectví www.mzv.cz/paris v sekci "Konzulární informace", kapitola Právní poradenství.

Překladatele ve Francii naleznete též na naší webové stránce.

Překladatele v ČR lze vyhledat pomocí formuláře Evidence znalců a tlumočníků na webové stránce Ministerstva spravedlnosti ČR.

 



 

Dokumenty EU
 

RÁMCOVÉ ROZHODNUTÍ RADY 2005/214/SVV ze dne 24. února 2005 o uplatňování zásady vzájemného uznávání peněžitých trestů a pokut

ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ o uplatňování směrnice (EU) 2015/413 o usnadnění přeshraniční výměny informací o dopravních deliktech v oblasti bezpečnosti silničního provozu ze dne 29. 11. 2016