français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Krajanské projekty pro rok 2017 s podporou Ministerstva zahraničních věcí

Ministerstvo zahraničních věcí podporuje v roce 2017 prostřednictvím pracoviště zvláštního zmocněnce pro krajanské záležitosti řadu projektů pro Čechy v zahraničí. Zmocněnec pro krajanské záležitosti pan Jaroslav Kantůrek v této věci zaslal dopis, ve kterém o plánovaných aktivitách informuje.

Konference

U příležitosti Týdne češtiny ve světě 31. července až 4. srpna 2017 pořádá Česká škola bez hranic (ČŠBH) ve spolupráci s Domem zahraniční spolupráce a Ministerstvem zahraničních věcí IX. Mezinárodní konferenci Českých škol bez hranic a spolupracujících škol. Během konference se budou konat i odborné semináře a kurzy pro vyučující těchto škol. Bližší informace se brzy objeví na www.csbh.cz.

ČŠBH nadále pokračuje v mapování potřeb Čechů žijících v zahraničí a navazuje tak na práci z předchozích let, kdy spolek uspořádal k tomuto tématu dvě konference: v roce 2015 „Heritage Schools and Diaspora“ a v roce 2016 „Diaspora jako partner mateřského státu“. Videozáznamy z obou konferencí jsou volně dostupné na www.csbh.cz.

Poslední konference se zúčastnili rovněž zástupci několika ministerstev, do jejichž působnosti spadá krajanská problematika. Jedním ze závěrů konference a naším aktuálním úkolem je vzájemná koordinace ministerstev a další diskuse o systematičtější návratové politice státu se zaměřením na spolupráci při aktualizaci a postupném vytváření jednotné databáze informací státní správy pro Čechy žijící v zahraničí.

V  roce 2017 se chce ČŠBH zaměřit na projektNetworking (novodobé) české diaspory“, a tedy konkrétně na úlohu sítě českých škol v zahraničí (a dalších krajanských spolků). Ty mohou systematicky oslovovat určitou, početně velkou skupinu zahraničních Čechů napříč všemi generacemi (děti, rodiče i prarodiče), včetně nejmladších dospělých Čechů během jejich zahraničního studijního pobytu. Tím mohou být platformou implementace návratových programů, případně alespoň šíření povědomí o nich. Výsledky šetření budou diskutovány na podzim 2017.

Tábory pro děti krajanů

I v letošním roce se konají tábory cíleně zaměřené na děti krajanů, případně tábory pro širší veřejnost, kde jsou děti krajanů vítány.

  • Oddělení výchovy Českobratrské církve evangelické pořádá tábor Jana Ámose Komenského v Bělči nad Orlicí, kterého se pravidelně účastní i děti z krajanské komunity na Ukrajině. Letošní termín bude od 5. do 15. července 2017, veškeré informace jsou k dispozici na adrese http://tabor-belec.evangnet.cz/. Přihlášky se zasílají na adresu: http://prihlasky.srcce.cz/
  • Tradičně se pod hlavičkou ČŠBH koná letní tábor s výukou českého jazyka ve Sluňákově v termínu 29. července až 5. srpna 2017.  Informace a přihlášky jsou k dispozici na www.csbh.cz

Další zajímavosti nejen z oblasti výuky českého jazyka v zahraničí

Užitečným nástrojem a komunikační platformou pro zájemce o sdílení informací, metod a přístupů k výuce češtiny v zahraničí je i elektronický časopis Krajiny češtiny, který  vychází v rámci Programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí. Je k nalezení na stránkách Domu zahraniční spolupráce www.dzs.cz.

Metodickou oporu českým školám v zahraničí, dalším krajanským sdružením či Českým centrům poskytuje mj. i Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy.

Dalším užitečným informačním kanálem je vysílání Českého rozhlasu do zahraničí, kde je možné nalézt aktuální informace i zajímavosti z ČR v textové i zvukové podobě. Webové stránky získaly v poslední době přehlednější tvář. Radio Praha provozuje i stránku krajane.net. Cílem nového vedení je vytvořit zde širší krajanskou platformu. Větším letošním projektem by měla být akce pro české školy v zahraničí k výročí založení republiky „Po stopách vzniku ČSR“ – pátrání po místech spjatých se vznikem republiky, imaginární rozhovory s historickou osobností. Radio Praha nabízí kromě aktuálních zpravodajských bulletinů i na míru vyrobené podklady ve zvukové i textové podobě určené pro rozhlasové vysílání krajanských rádií a 30 minutový magazín pro školy. Máte-li zájem o některou z nabídek, ozvěte se na cr@radio.cz.

Na stránce www.czechplatform.cz  můžete bezplatně využívat informační servis sítě Českých center o exportu českého kulturního a kreativního průmyslu nebo aktivně prezentovat Vaše projekty a akce v zahraničí.

Dům zahraniční spolupráce (DZS) - příspěvková organizace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky – propaguje české vysoké školství pod značkou Study in the Czech Republic. Záměrem je představit zahraničním studentům Českou republiku jako ideální destinaci pro absolvování vysokoškolského studia. Na stránce www.studyin.cz je nově umístěn interaktivní vyhledávací portál studijních programů, který umožní vyhledat studijní program dle zadaných kritérií.

přílohy

Dopis zvláštního zmocněnce pro krajanské záležitosti 597 KB PDF (Acrobat dokument) 19.3.2017