français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Odhalení pamětní desky k výročí vzniku České národní rady

Předseda vlády Bohuslav Sobotka odhalil ve čtvrtek 24. března 2016 za účasti zástupců krajanských spolků, francouzských hostů a mnoha přátel České republiky pamětní desku na budově Českého centra ke stému výročí vzniku České národní rady v Paříži. Ceremonie se zúčastnil i slovenský velvyslanec ve Francii pan Marek Eštok.

Věřím, že tato deska, jejíž nápis je v obou jazycích – českém a francouzském – je jedním z dokladů velmi přátelských vztahů se zemí, se kterou nás pojí nejen společná historie, ale také spolupráce v mnoha oblastech,“ uvedl premiér před slavnostním odhalením pamětní desky.

Předseda vlády se následně v Českém centru setkal se zástupci krajanských spolků a dalšími Čechy, kterým poděkoval za jejich činnost v šíření české kultury a povědomí o ČR ve Francii. Poté se premiér Sobotka setkal také s českými studenty, se kterými hovořil o zahraničních studiích, zaměstnanosti mladých lidí i aktuálních evropských tématech.

K historii domu Bonaparte čp. 18:

V roce 1909 se do několika bytů v  domě v pařížské ulici Bonaparte čp. 18 přestěhovala řada krajanských sdružení.

Na počátku roku 1916 si Česká národní rada (později Československá národní rada) jako své sídlo volí právě pařížskou budovu v ulici Bonaparte, kde využívá prostory v zadním traktu.

Dům čp. 18 byl využíván i po 1. světové válce. Většinu čp. 18 zástupci Československa vyklidili kvůli přemístění ministerstva zahraničních věcí do Prahy v září 1919. Budova byla důležitým československým krajanským centrem i v meziválečném období. V roce 1937 československá vláda celý dům koupila.

V průběhu druhé světové války budovu obsadili Němci, po válce budova sloužila po krátkou dobu československé repatriační komisi. Od roku 1953 v budově sídlil československý konzulát.

V roce 1990 ministerstvo zahraničních věcí rozhodlo o přestavbě přes 200 let starého domu, který po rozdělení Československa připadl České republice. Po rekonstrukci přední části budovy v roce 1997 se budova stává centrem české kultury v Paříži a ve Francii. Budova získává pro České centrum víceúčelový sál, který slouží jako výstavní a koncertní prostor, knihovnu a renovované sklepy, kde jsou pořádány koncerty. V budově sídlí také pobočky agentur CzechTourism a CzechTrade. Prostory v budově využívá již několik let také Česká škola bez hranic Paříž.

Zadní část budovy prošla v nedávné době kompletní rekonstrukcí.

Fotografie: zastupitelský úřad, Úřad vlády, České centrum Paříž

Galerie


Odhalení pamětní desky