français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Francouzský trh průmyslových subdodávek po letech stagnace ožívá

Po letech stagnace a snížené investiční aktivity jsou francouzské firmy stále optimističtější ohledně dalšího hospodářského vývoje. Rostoucí objem zakázek a zvýšená poptávka po průmyslovém zboží nutí místní firmy hledat partnery pro subdodávky v zahraničí.

Po letech stagnace a snížené investiční aktivity jsou francouzské firmy stále optimističtější ohledně dalšího hospodářského vývoje. Rostoucí objem zakázek a zvýšená poptávka po průmyslovém zboží nutí místní firmy hledat partnery pro subdodávky v zahraničí.

Francie je s objemem 70 miliard euro po Německu druhým největším hráčem na trhu subdodávek v Evropě. Vyznačuje se velkým podílem dovozu a internacionalizace průmyslové kooperace a tento trend se v posledních dvou letech stále více prohlubuje. Zatímco např. celková poptávka po průmyslových subdodávkách v roce 2015 rostla ve Francii o 4 %, tempo růstu subdodávek ze zahraničí dosáhlo 10 %. Obdobné údaje jsou očekávány i pro rok 2016.

Tento pozitivní trend je souhrou obecného ekonomického oživení ve Francii a v Evropě, ale také částečně důsledkem státní politiky mimořádných zrychlených odpisů pro roky 2016 a 2017, které motivují firmy pro investice do výrobních zařízení a také minimální úvěrové sazby. Výsledkem je znatelný růst investic podnikové sféry, který má v roce 2016 dosáhnout 5 %. Výrazný nárůst zaznamenaly zejm. nákupy průmyslových robotů, po nichž se poptávka ze strany francouzských podniků letos zvýšila o 20 %.

V současnosti je nejvyšší poptávka po subdodávkách ze strany francouzských firem v oblastech transformace plastů, elektroniky a odlévání forem a jiných slitin. Z hlediska sektorů je nejdynamičtější automobilový průmysl, subdodávky pro železniční dopravu a energetický průmysl.

Francouzské firmy sektoru průmyslových subdodávek v roce 2015 začaly poprvé nabírat nové zaměstnance. V roce 2016 se zaměstnanost má dále zvýšit o 1,5 % a firmy již začínají upozorňovat na sílící nedostatek kvalifikované pracovní síly. Čím dále více francouzských firem se proto snaží zajistit si potřebné komponenty ze zahraničí. Tato vysoká míra dělby práce ve francouzském průmyslu a poptávka po zvyšování investic do kapitálových statků je tak opět lákavou příležitostí pro zahraniční subdodavatele.

Pro české firmy tak vznikají příležitosti zejména v oblasti strojírenských subdodávek (např. přesné obrábění či obrobené odlitky), výroby komponent z  plastů a kompozitních materiálů. Vzhledem ke kompetencím českých firem je zvýšený zájem z francouzské strany o zakázkovou a specializovanou výrobu strojních zařízení nebo jejich součástí, která kombinuje potřebné know-how a technologickou vyspělost s přijatelnou cenou produkce. Francouzští zákazníci oceňují také geografickou blízkost ČR, která přispívá k rychlosti a operativnosti výroby a dodávek českých výrobců na místní trh.

 

Tibor Opěla, obchodní rada českého velvyslanectví v Paříži