česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ambassade de la République tcheque
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podnikatelská mise do Bordeaux vedená Jaroslavem Kacerem, náměstkem primátora města Brna pro oblast Smart city a stategie města.

Velvyslanectví České republiky v Paříži zorganizovalo společně s Česko-Francouzskou obchodní komorou dne 25. a 26. října prezentaci brněnských firem z oblasti IT. Akci podpořil svojí účastí velvyslanec Petr Drulák a náměstek primátora města Brna pro oblast Smart city, strategii města, Jaroslav Kacer. Bylo zde prezentováno 7 brněnských firem a klastrů a kolem dvaceti francouzských firem, asociací a klastrů.
 

Dvoudenní program byl zahájen úvodním slovem velvyslance České republiky ve Francii a náměstkem primátora města Brna na místní obchodní komoře, kde proběhla oborová prezentace sektoru IT a dále pak prezentace jednotlivých firem.

V odpoledních hodinách se konaly individuální jednání firem s francouzskými partnery a dále pak oficiální setkání na úrovni zástupců obou municipalit (Brno-Bordeaux), kde se hovořilo převážně o výměně zkušeností obou měst například v oblasti elektronizace městských služeb, kybernetické bezpečnosti, energetické koncepce a mnohé další.

Dále proběhlo několik návštěv v terénu. Firmy měly příležitost vidět například nově vybudovanou obchodní čtvrti Euratlantique, dále pak ekologické obchodní středisko Darwin a také inkubátor Village by CA, který sdružuje 20 a 25 začínajících firem.

V oblasti Bordeaux sídlí 7000 firem oboru IT a je zde zaměstnáno 23.000 pracovníků. Region se tak řadí na první místo z hlediska růstu pracovních míst v oblasti IT. Cílem regionu je dosáhnout 50.000 pracovních míst do roku 2030.

Ve spolupráci s mezinárodními lídry Bordeaux rozvíjí své know-how a vyniká především v oblasti mobilních aplikací, zdravotnické informatiky, 3D technologie, digitálního obchodu nebo inteligentní dopravy.

V oblasti mobilních aplikací zde působí firmy jako např. Azendoo, Snapp, NewsRepublic. BeTomorrow je pak průkopníkem vývoje her pro chytré telefony, Asobo je herní designér pro Walt Disney, ConcoursMania umožňuje online hraní soutěží.

Firmy ze zdravotnické informatiky, jako např. Maincare Solutions, Agfa Healthcare jsou sdruženy v klastru TIC Santé (informační a komunikační technologie ve zdravotnictví). Mnoho firem se specializuje v oboru elektronického zdravotnictví, např. eDevice, Emaging, Ki-Lab.

3D technologie pro průmysl se rozvíjejí zejména ve spojení s mezinárodním klastrem ARKHOPOLE. Zde působí firmy jako např. Lumiscaphe nebo I2S.

V oblasti digitálního obchodu zde působí firma Addeo, IDSC, Stantum nebo Cdiscount a dále pak i inkubátor Digit-Halles.

Ve zpracování velkých objemů dat (Big data) pak například AT internet, Cogniteev, Cartegie a mnohé další.

Bordeaux hostilo v roce 2015 ITS World Congress Bordeaux - světový kongresu pro inteligentní dopravu.

Tibor Opěla, obchodní rada Velvyslanectví České republiky v Paříži