česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid 19: první a druhá fáze oživení ekonomické činnosti ve Francii

V pondělí 11.5. začala první fáze postupného rozvolňování zákazu vycházení v celé kontinentální Francii a to v odlišné míře dle dvou kategorií regionů, které odráží stav šíření epidemie z hlediska 3 kritérií: počet pacientů, vytíženost nemocničních kapacit a připravenost k provádění dostatečného počtu testů. Francie je tak rozdělena na červené a zelené oblasti. V červených oblastech bude první fáze uvolňování pomalejší než ve zbytku Francie.

Pohyb na veřejnosti je možný do skupin 10 osob. Velké společenské akce s předpokládanou účastí přesahující 5 000 osob jsou zakázány minimálně do září.

Zhruba 400 000 podniků obnovilo od 11.5. činnost a přítomnost zaměstnanců na pracovišti. Předpokladem je však dodržovaní přísných nařízení. Za tímto účelem byl vydán návod pro firmy s cílem chránit zdraví a zajistit bezpečnosti zaměstnanců. Mezi nová nařízení patří například povinnost dodržovat stanovené fyzické  vzdálenosti mezi zaměstnanci, maximální celkový počet přítomných pracovníků na m2, zavedení klouzavé pracovní doby, aby se lidé na pracovišti potkávali co nejméně, poskytnutí základních ochranných prostředků, atd.

Od 11.5. znovu obnovila provoz většina menších a středních prodejen, ale velké obchodní domy, restaurace, bary a kavárny mohly otevřít provoz až během měsíce června. 

Francouzská vláda vyzvala firmy a zaměstnance k pokračovaní práce na dálku, v případě, kdy je to alespoň trochu možné.

V rámci druhé fáze oživování ekonomické činnosti oznámili francouzští ministři zahraničních věcí a vnitra ve společném komuniké, že od půlnoci 15. 6. budou zrušena na vnitřních hranicích veškerá omezení pro vstup do Francie, zavedená v souvislosti s bojem s epidemií covid-19.

Počínaje 15. 6. tak budou moci cestovatelé z "evropského prostoru" (přijíždějící ze zemí EU - s výjimkou ES -, a dále Andorry, Islandu, Lichtenštejnska, Monaka, Norska, San Marina, Švýcarska a Vatikánu) vstupovat do Francie na všech hraničních přechodech na vnitřních hranicích za stejných podmínek, jaké platily před 18. 3. 2020. Odpadá zejm. povinnost vyplňovat vstupní formuláře.

Zvláštní úprava se bude nadále týkat pouze hranic Francie-Španělska a Francie-VB, a to s ohledem na princip reciprocity. V případě Španělska ponechá Francie stávající omezení v platnosti do 21. 6., včetně karantény po příletu do FR. Cestující z UK mohou do FR vstupovat, ale po příjezdu mají nastoupit do 2 týdenní karantény.

S odvoláním na doporučení EK pak Francie hodlá počínaje 1. 7. postupně otevírat i své vnější hranice. První skupinou, vůči níž FR zavede prioritní možnost vstupu, budou mezinárodní studenti.

Podrobnější informace lze naleznout na stránkách francouzského ministerstva zahraničí nebo na stránkách francouzské vlády

 

Adriana Rocher, ekonomický specialista, Velvyslanectví České republiky v Paříži