česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Shutterstock
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Francie chystá investice do přelomových technologií

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v úterý 12. října 2021 nový investiční plán „France 2030“. Cílem plánu je podpořit soběstačnost Francie v mnoha oblastech, snížit její závislost na dovozech některých výrobků ze zahraničí, podpořit francouzskou výrobu a reindustrializaci a napomoci k tomu, aby se z Francie stala inovační a technologická velmoc.  Plán v hodnotě 30 miliard eur na období 5 let obsahuje investice, které přispějí ke zvýšení průmyslové konkurenceschopnosti a rozvoji průlomových technologií, pomůžou s ekologickou tranzicí v klíčových sektorech francouzské ekonomiky jako jsou energetika, automobilový, letecký a vesmírný průmysl.
 

Investice se zaměřují na deset oblastí: jaderná energetika, „zelený vodík“, dekarbonizace průmyslu, bezuhlíková doprava – automobilová a letecká, zdravotnictví a biotechnologie, inovace v zemědělsko-potravinářském průmyslu, podpora start-upů, kulturní a kreativní průmysl, vesmírný průmysl a investice do výzkumu oceánského dna. 

Osm miliard eur z plánu France 2030 je určených pro sektor energetiky, na podporu dekarbonizace a odolnosti, „zeleného“ vodíku.

Francie bude investovat miliardu eur do roku 2030 do nových nukleárních projektů a rozvoje průlomových technologií - vývoje menších inovativních reaktorů, jejichž hlavní výhoda spočívá v tom, že bude možné je vyrábět sériově a s nižšími náklady a lepší nakládání s jaderným odpadem.  Další půl miliardy eur půjde na rozvoj obnovnitelných zdrojů energie, kde se Francie snaží dohnat jisté zpoždění, zejména výstavbu off-shorových větrných parků a fotovoltaiky.

Významnou prioritou je výroba „zeleného“ vodíku, který napomůže dekarbonizaci průmyslu, zejména výroby oceli, cementu a chemické výroby, ale také nákladní, autobusové, vlakové a letecké dopravy. Konkrétně plán uvolňuje dvě miliardy eur na výstavbu dvou gigatováren/elektrolyzérů na výrobu zeleného vodíku. Francie má ambici stát evropským lídrem v tomto odvětví, především díky elektřině vyrobené v jaderných elektrárnách.  

Plán přiděluje čtyři miliardy eur na rozvoj „čisté“ dopravy. Konkrétním cílem je vyrábět ročně ve Francii dva miliony vozidel na elektrický nebo hybridní pohon do roku 2030 a to především díky třem gigatovárnám na baterie. Snahou je znovu obnovit výrobu automobilů ve Francii, která klesla z 3,5 milionů vyrobených vozů v roce 2005 na 1,5 milionů v roce 2020.   

Dvěma miliardami eur chce francouzská administrativa podpořit přelomové technologie v zemědělství, zejména robotiku, digitalizace a genetiku a start-upy z oblasti AgriTech a FoodTech. 

Pro sektor zdravotnictví je určených sedm a půl miliard eur, které mají podpořit vývoj a výrobu inovativních léčebných metod s využíváním umělé inteligence a kvantových technologií; investice budou putovat do výroby bioléčiv a inovativních zdravotnických prostředků. Konkrétním cílem plánu je vyrábět ve Francii do roku 2030 dvacet bioléčiv proti rakovině a chronickým chorobám, včetně těch souvisejících se stárnutím populace a inovativních zdravotnických prostředků.

Pět miliard eur půjde na rozvoj inovačních průmyslových start-upů ekosystému „deeptech“, které dodávají převratné inovace v oblasti tranformace průmyslu a příspívají tak ke zvýšení konkurenceschopnosti průmyslových odvětví.

Další investice jsou plánovány na výzkum vesmíru a rozvoj a vývoj opakovaně použitelných minispouštěčů a mikrosatelitů

K zajištění úspěchu plánu nicméně stanoveno několik hlavních podmínek, mezi které patří zajištění dodávek materiálů a komponentů a investice do vzdělávání  a rozvoj talentů.

Šest miliard eur je proto vyčleněných na rozvoj francouzské výroby klíčových komponentů jako jsou polovodiče, rozvoj cloudu a kvantových technologií.

Řada projektů investičního plánu se bude  vzhledem ke svému strategickému charakteru a významu realizovat ve spolupráci se zahraničními, zejména evropskými,  partnery a představují příležitosti i pro české inovativní a technologické firmy a výzkumné instituce.


Zuzana Gamrotová, ekonomická diplomatka Velvyslanectví ČR v Paříži