česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Francouzská opatření proti koronaviru zatím bez omezení obchodu s ČR

Specifická opatření zaměřená přímo na obchod mezi Francií a Českou republikou zatím nebyla avizována ani naznačována.

Koronavirus Francie

Koronavirus COVID-19 se aktivně šíří na území kontinentální Francie i v zámořských územích. Francouzské ministerstvo zahraničí zřídilo pro případ potřeby nonstop bezplatnou telefonní linku pro nelékařské dotazy ke koronaviru: tel: 0800 130 000.

Byly zrušeny veřejné akce a veškerá veřejná shromáždění. Od neděle 15. března jsou uzavřeny všechny obchody (kromě potravin, lekáren, tabaků a bank), restaurace, bary a kavárny, kulturní a sportovní zařízení a obyvatelé jsou vyzýváni k omezení vycházení. Od pondělí 16.března jsou také uzavřené všechny školy. 

Hromadná a individuální doprava má být využívána co nejméně, čemuž bude odpovídat i kesající nabídka spojů. Nicméně ekonomický život země má být zachován.

Od úterý 17. března, po dobu minimálně 15 dnů, je vycházení povoleno pouze v následujících případech:

- cestování mezi domovem a prací, pokud není práce na dálku možná

-  nákupy

-  zdravotní důvody

-  naléhavé rodinné důvody

-  krátké výlety v blízkosti domova, individuální sporty, venčení domácích zvířat

K vycházení je třeba vyplnit jeden ze dvou formulářů, které musí nosit občané neustále u sebe a v případě kontroly jsou povinni atestaci předlozit. Jeden z formulářů si občané mohou vyplnit sami za sebe a ten druhý, ktreý slouží lidem pro cesty do práce, vystavuje zaměstnavatel. Oba formuláře je možné naleznout na stránkách francouzského ministerstva vnitra https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/Attestation-de-deplacement-derogatoire-et-justificatif-de-deplacement-professionnel.

Francouzská vláda vydala doporučení týkající firmní sféry a zaměstnanců, jedná se například o práci z domova, částečný úvazek, částečná nezměstnanost, školení zamestnanců a jejich příprava na situaci v případě dlouhodobého poklesu aktivity.

Vláda zavedla opatření pro okamžitou podporu podniků jako například prodloužení lhůty pro platby sociálních a daňových odvodů, prodloužení termínů plateb bankovních úvěrů nebo snížení přímých daní.

Situace ohledně kamionové přepravy na hranicích Francie je zatím bez větších změn. Německé úřady se rozhodly uzavřít hranice země s Francií, Švýcarskem a Rakouskem od pondělí 16.března, ale toto opatření by nemělo mít vliv na přepravu zboží a pro přeshraniční pracovníky.

Kromě současně vyžadovaných osvědčení o pohybu osob a osvědčení pro profesionály musí mít řidiči ve vozidle při jízdě do Francie vyplněný také formulář upřesňující cíl cesty. Odkazy na formuláře v anglické a francouzské verzi jsou aktualizované na strankách francouzkého ministerstva vnitra https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/Attestation-de-deplacement-et-de-voyage.

Aby mohla být zajištěna kontinuita přepravy zboží, je nutné zajistit také základní služby řidičům na cestách, aby mohli odpočívat, doplňovat palivo, stravovat se a využívat sanitárních zařízení.  Za tímto účelem zůstavá co nejvíce odpočívadel a parkovišť otevřených. Kompletní a aktualní přehled lze naleznout na https://www.bison-fute.gouv.fr/tout-savoir-sur-l-ouverture-des,langen.html.

Přesné informace o aktuálním vývoji situace ve Francii jsou zveřejněny na oficiálních webových stránkách francouzské vlády https://www.gouvernement.fr/info-coronavirus a na strankách francouzského ministerstva ekonomie http://www.economie.gouv.fr/coronavirus-soutien-entreprises.

Adriana Rocher, ekonomický specialista, Velvyslanectví České republiky v Paříži