česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví Paříž
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Francouzský návrh zákona na ochranu klimatu a změn v nabídce zboží a služeb

Francouzská vláda představila Radě ministrů dne 10. 2. 2021 návrh zákona na ochranu klimatu.
Poslanci budou projednávat 69 článků zákona na ochranu klimatu na plenárním zasedání již od 29. března ve zrychleném řízení a poté projde Senátem. Výhledově je přijetí zákona plánováno do konce léta 2021. Návrh obsahuje řadu opatření a nových požadavků na zboží a služby nabízené na francouzském trhu, se kterými se budou setkávat i  dodavatelé z ČR.

Návrh zákona je rozdělen do šesti kapitol: spotřeba zboží a služeb, výroba a práce, doprava, bydlení, zemědělství a stravování, a právní ochrana životního prostředí.

Cílem navrhované úpravy je především dosáhnout toho, aby se ekologické ohledy staly součástí každodenního života Francouzů a změnily se tak jejich spotřební a stravovací návyky.

K nově navrhovaným  opatřením v tomto směru  patří například zavedení povinnosti uvádět u výrobků a služeb skóre CO2, které bude spotřebitele informovat o dopadu výrobků a služeb na emise CO2. Od roku 2025 je plánováno povinné vracení a recyklace skla. Pro prodej nebaleného zboží na váhu  je navržen cíl 20 % prodejní plochy v supermarketech a prodejnách nad 400 m2.

V  dopravě se do konce roku 2024 plánuje vytvoření nízkoemisních zón ve městech s více než 150 000 obyvateli, zákaz vnitrostátních letů, pokud na  dané trase existuje alternativa přímých vlakových spojů do dvou a půl hodiny jízdy a od roku 2030 ukončení prodeje nejvíce znečišťujících vozidel (s emisemi více než 123 g CO2 / km).

U bydlení se návrhy opatření týkají například zintenzivnění podpory ekologického zateplování budov nebo zákazu pronajímání domů a bytů zařazených do kategorie F a G (u kterých dochází k největšímu úniku tepla) od roku 2028.

Adriana Rocher, ekonomický specialista, Velvyslanectví České republiky v Paříži