česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Francouzští novináři navštívili DESIGNBLOK

Francouzští novináři z prestižních titulů IDEAT a ELLE Décoration navštívili ve dnech 6. - 10. října 2021 největší tuzemský festival designu a módy - DESIGNBLOK. Návštěva zahraničních novinářů specializujících se na design, architekturu a doplňky se uskutečnila díky finanční podpoře projektů ekonomické diplomacie a ve spolupráci s agenturou Profil Media. Jejím cílem bylo rozšířit povědomí o české designové scéně, kreativních značkách a samotném festivalu mezi čtenáře renomovaných odborných periodik v zahraničí. Pro novináře z Francie, Německa a Rakouska byl v České republice připraven bohatý program, který je zavedl i mimo hlavní dějiště DESIGNBLOKU do míst, kde vznikají artefakty a hodnoty současného moderního českého designu navazující na historickou řemeslnou tradici.
 

Letošní 23. ročník DESIGNBLOKU se konal ve dvou hlavních lokalitách v Praze - v prostoru bývalého kláštera Svatého Gabriela na Smíchově Gabriel Loci a v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Bývalý klášter hostil pro letošní ročník přehlídky Superstudio, Openstudio i Art House a nabídl přehlídku současného moderního českého i zahraničního designu v historickém prostředí s jedinečným geniem loci. Novináři navštívili originální instalace perspektivních českých nábytkářských firem jako Master&Master, TODUS, TON, mmcité, designového osvětlení Brokis, sklářských značek Bomma a Rückl a mnoho dalších.

Součástí programu pro zahraniční novináře byly také návštěvy českých designérských studií, showroomů a ateliérů. V Křišťálovém údolí, které propojuje sklářské, bižuterní a šperkařské firmy na Liberecku, měli novináři možnost navštívit ikonické sídlo české sklářské a designérské společnosti Lasvit v Novém Boru. Architektura tohoto místa, které tvoří tradiční sklářský dřevěný dům ze začátku 19. století doplněný o moderní skleněný dům, odkazuje na silnou historickou tradici sklářství ve spojení s moderním a inovativním designem. Skleněná plastika této prestižní a v zahraničí žádané značky je k vidění také v Paříži, v neoklasicistní budově hotelu Peninsula.

Ve sklářské huti sklárny AJETO v Lindavě mohli zahraniční novináři sledovat výrobu a tradiční ruční práci mistrů sklářů při tavení skla, foukání a jeho dalším zpracování. Navštívili také sídlo výrobce křišťálu Preciosa, který se specializuje na křišťálové komponenty a šperkové kameny, dekorativní i technické sklo, křišťálové šperky nebo světelná řešení. Svítidlo z lustrařské díly nedaleko Kamenického Šenova zdobilo například i sídlo francouzského panovníka Ludvíka XV.

Během prohlídky showroomu společnosti USSPA měli novináři možnost vidět širokou škálu venkovních výřivek a domácích spa v sofistikovaném designu, za který tato úspěšná rodinná česká firma získala řadu prestižních mezinárodních ocenění a doplněných o vlastní USSPA technologie.

Stále více českých firem spolupracuje s designéry a využívá designu, kreativity a inovací jako nástrojů pro zvýšení atraktivity, kvality a životnosti svých výrobků. Kreativní průmysl v Česku produkuje 5 % HDP a meziročně roste rychleji než tradiční odvětví tuzemského průmyslu. Ekonomická diplomacie si je vědoma významu tohoto odvětví pro zvýšení přidané hodnoty české ekonomiky a image naší země v zahraničí a svými nástroji české kreativní firmy podporuje.

Francouzští novináři navštívili DESIGNBLOK

Francouzští novináři navštívili DESIGNBLOK

Francouzští novináři navštívili DESIGNBLOK

Francouzští novináři navštívili DESIGNBLOK

 

Francouzští novináři navštívili DESIGNBLOK

Francouzští novináři navštívili DESIGNBLOK

Francouzští novináři navštívili DESIGNBLOK

Francouzští novináři navštívili DESIGNBLOK

Sídlo firmy Lasvit

Sídlo firmy Lasvit

Zuzana Gamrotová, ekonomická diplomatka Velvyslanectví České republiky v Paříži