česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Paříž
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Global Industrie - první velký strojírenský veletrh od začátku pandemie prokázal zájem o dodávky z Evropy, včetně České republiky

Ve dnech 6. – 9. září 2021 se v Lyonu uskutečnil po osmnáctiměsíční přestávce vynucené pandemií Covid-19 strojírenský veletrh Global Industrie.

 

Global Industrie 2021

Global Industrie 2021

Veletrh vznikl v roce 2017 spojením čtyř projektů MIDEST (průmyslové subdodávky), INDUSTRIE (strojírenství), TOLEXPO (zpracování kovů, plechů) a SMART INDUSTRIE (automatizace, robotizace) a řadí se mezi největší evropské strojírenské veletrhy. V běžných letech se ho účastní na 2 500 vystavovatelů z 90 zemí, z čehož přibližně polovinu tvoří zahraniční firmy. Veletrh se koná střídavě v Paříži a Lyonu, hlavním městě nejprůmyslovějšího francouzského regionu Auvergne-Rhône-Alpes.

Letošní edice Global Industrie byla z důvodu pandemie několikrát odložena a doprovázena řadou nejistot v podobě měnících se podmínek cestování, vstupu a návratu do země, povinnosti předkládat covid pass při vstupu do areálu. Tato omezení poznamenala účast vystavovatelů na veletrhu, která byla dle informací organizátorů přibližně poloviční ve srovnání s posledním ročníkem v roce 2019. Chyběla řada převážně zámořských vystavovatelů a návštěvníků.

I přes všechny komplikace byl veletrh Global Industrie vítanou příležitostí pro vystavovatele i návštěvníky se po dlouhé přestávce opět osobně setkat, seznámit se s novinkami v oblasti průmyslových subdodávek, technologickými inovacemi v průmyslové výrobě či přesného strojírenství. 

Význam průmyslu pro francouzské hospodářství potvrdila i návštěva francouzského premiéra Jeana Castexe,  který u příležitosti otevření veletrhu oznámil další státní podpory směřující k reindustrializaci země, podporu průmyslovým regionům na přeměnu a modernizaci jejich průmyslových podniků a podporu učňovského zaměstnávání. Průmysl se ve Francii podílí přibližně 12 % na HDP, zpracovatelský průmysl dokonce jen 10 %, tedy dvakrát méně než v Německu. V souvislosti s pandemií, která zatřásla s globálními dodavatelskými řetězci a odhalila zranitelnost ekonomik závisejících z převážné části na službách, se ve francouzském plánu obnovy počítá s investicemi do relokalizace průmyslové výroby, převážně v sektorech zdravotnickém a biotechnologií.

Na veletrhu Global Industrie se prezentovalo svou nabídku patnáct českých vystavovatelů, část z nich za podpory projektu NOVUMM pro malé a střední podniky se zaměřením na prioritní obory českého průmyslu financovaného prostřednictvím Operačního programu podnikání a inovací pro konkurenceschopnost a realizovaného agenturou CzechTrade:

BSL INDUSTRIE, BOCO PARDUBICE MACHINES, CIMINGA, CYKLOS, KSK Česká Třebová, MODIKOV, PWR, ROTAS STROJÍRNY.   

Na expozici České republiky pod záštitou CzechTrade France se prezentovaly společnosti: KDYNUM, PROMET GROUP, SPOLUWORKSPERFECTA, TVARMETAL, ŽĎAS a samostatně na individuálních stáncích firmy ROTOR CLIP, STEELTECH a Francouzsko-česká obchodní komora.

První velký strojírenský veletrh ve Francii od pandemie Covid-19 prokázal zájem francouzských odběratelů o průmyslové subdodávky z evropských zemí včetně České republiky v souvislosti s odklonem od silné závislosti na dovozech s Asie a plány na diverzifikaci ekonomik. V úterý 7. září veletrh navštívili zástupci velvyslanectví České republiky v Paříži, honorární konzul ČR v Lyonu Daniel Duquesne a ekonomická diplomatka Zuzana Gamrotová, setkali se s českými vystavovateli a spolu s ředitelem zahraniční kanceláře CzechTrade v Paříži nabídli služby ambasády a agentury CzechTrade na podporu českých firem ve Francii.

Global Industrie 2021

Global Industrie 2021