français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Paříži
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zástupci vyzbrojovacích agentur EU, NATO a významných společností obranného průmyslu navštívili v Česku špičková výzkumná pracoviště a firmy

Sekce průmyslové spolupráce Ministerstva obrany ČR ve spolupráci s francouzským Národním institutem obranných studií (Institut des Hautes Etudes de Défense Nationale IHEDN) zorganizovali ve dnech 15. - 19. listopadu 2021 v Praze s podporou projektu ekonomické diplomacie Velvyslanectví České republiky v Paříži 32. zasedání evropského kurzu SERA pro zástupce vyzbrojovacích útvarů členských států EU a NATO.
 

SERA (Session Européenne des Responsables d’Armement) je odborný ekonomický kurz se zaměřením na výzvy spojené s evropskou obranou a vyzbrojováním. Od roku 2010 kurzy SERA organizuje francouzský Národní institut obranných studií, který spadá do přímé působnosti předsedy vlády Francie. Kurzu se účastní vedoucí pracovníci národních vyzbrojovacích agentur a ministerstev obrany členských států Evropské unie, Švýcarska, Norska, Evropské obranné agentury, Evropské komise a OCCAR (Organizace pro spolupráci ve vyzbrojování) a také významných evropských soukromých společností zapojených do obrany a vyzbrojování, jako Thales, Airbus Helicopters, Saab AB nebo Rolls-Royce Defence. Během interních zasedání pracovních skupin diskutují účastníci o aktuálních evropských obranně-bezpečnostních otázkách a výzvách, strategiích vyzbrojování, vybavení armád a plánovaných modernizačních projektech za účelem výměny zkušeností a posílení evropské dimenze obranné spolupráce.

Uspořádání kurzu SERA je vysoce prestižní záležitost, která umožňuje hostitelské zemi efektivně prezentovat své strategické priority v otázkách vyzbrojování a průmyslovou a technologickou nabídku firem obranného a bezpečnostního sektoru delegacím členských zemí EU a NATO a představuje tak jedinečnou příležitost zvýšit povědomí o jejích kapacitách v kontextu rozvoje vzájemných vztahů.

Součástí 32. zasedání kurzu SERA v České republice byla také prezentace široké nabídky a inovačního potenciálu českých firem a výzkumných pracovišť bádajících v oblasti technologií, které mají uplatnění  v obraně, fyzické i  kybernetické bezpečnosti nebo při práci záchranných složek. Účastníci kurzu SERA navštívili špičková česká výzkumná a vědecká pracoviště, jako ELI Beamlines a centrum HiLASE v Dolních Břežanech - evropské výzkumné centrum s nejintenzivnějšími laserovými systémy na světě nebo Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky při Českém vysokém učení technickém. Institut se dlouhodobě zabývá výzkumem v oblasti umělé inteligence,  ve kterém dosahuje skvělých výsledků, o čemž svědčí řada prestižních mezinárodních ocenění a účast ve významných zahraničních projektech. Roboti vytvoření týmem z Fakulty elektrotechnické ČVUT bodovali například v renomované celosvětové soutěži DARPA Subterranean Challenge, pořádané agenturou DARPA, spadající pod americké ministerstvo obrany.

Ukázka širokého portfolia tradičního výrobce střelných zbraní Česká zbrojovka ze skupiny Czechoskovak Group v prostorách střelnice a prezentace pardubického výrobce špičkových radarových systémů zajišťujících bezpečnost letového provozu pro civilní i vojenské účely ERA umožnily účastníkům incomingové mise zhlédnout pouhý zlomek nabídky českých technologicky a průmyslově vyspělých řešení, která nalézají uplatnění na zahraničních trzích.