česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Změny v tranzitu zboží na francouzských hranicích s Velkou Británií od 1. ledna 2021

Po přechodném období, které následovalo po vystoupení Velké Británie z EU, se od 1. ledna 2021 na hraničních přechodech s Velkou Británií obnovují hraniční kontroly. Ve francouzských přístavech a na nádraží Eurotunelu se tak zavádí nový režim.

Pro podávání celních prohlášení bude potřeba mít registraci (číslo) EORI u celních orgánů země, kde má deklarant sídlo nebo bydliště. V České republice jsou čísla EORI přidělována na všech celních úřadech, resp. registrace je prováděna všemi celními úřady, a to bez ohledu na místní příslušnost (adresu sídla nebo bydliště) hospodářského subjektu.

Pro zvýšení plynulosti průjezdu přes hranici byl vyvinut informační systém, který se nazývá „chytrá hranice“. Tento inovativní postup, který bude aplikován na všech vstupních a výstupních místech, umožňuje přepravcům zjednodušit a zautomatizovat překročení hranic. Je založen na třech principech:

  • Vyřízení celních formalit ještě před příjezdem na hranici a předání čárového kódu celního prohlášení přepravci.
  • Identifikace vozidla (SPZ) spolu s čárovým kódem celního prohlášení přepravovaného zboží.
  • Automatizované vyrozumění deklaranta o přechodu zboží přes hranici.

Na přechodu musí řidič ukázat čárový kód celního prohlášení. Cílem je propojit poznávací značku nákladního vozidla s celním prohlášením jeho nákladu. Tento postup se nazývá „párování“ a umožňuje automatizovat sledování přechodu zboží přes hranice.

Podle druhu zboží bude kamion na hraničním přechodu nasměrován buď do zeleného pruhu (průjezd bez zastávky) nebo do oranžového pruhu přes kontrolní stanoviště. Podrobnosti jsou uvedeny na internetových stránkách francouzské celní správy Douane.

Podobně jako při obchodu s jinými třetími zeměmi, budou specifické kontroly u následujících komodit:

- energie

- alkohol a alkoholické nápoje

- tabákové výrobky

- rostliny a rostlinné výrobky

- živá zvířata a živočišné výrobky

- chemické výrobky

- léčiva

- odpady

- zbraně, vojenský materiál a výbušniny

- zboží a materiál dvojího užití

- rybářské úlovky

- expresní a poštovní zásilky

- prázdné obaly

Přepravci mohou také využít tzv. Declarations grouping (ve francouzštině “Enveloppe logistique”). Tato funkce umožňuje seskupit více celních prohlášení dohromady vytvořením jednoho čárového kódu pro více celních prohlášení k různým zásilkám naloženým na jednom kamionu a ušetřit tak čas při průjezdu přes chytrou hranici.

Přehledný návod je pod vlaječkou ČR uveden také v češtině na internetových stránkách francouzského přístavu Calais i Eurotunelu.

Adriana Rocher, ekonomický specialista, Velvyslanectví České republiky v Paříži