по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ilustrační foto: Pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Sankt-Petěrburgu startuje tendr na dodávku tramvají

Petrohradský státní dopravní podnik vyhlásil tendr na dodávku tramvají. Tímto byl zahájen osmiletý rozvojový program, který předpokládá rozsáhlou modernizaci veřejné dopravy v Sankt-Petěrburgu. Kromě dopravních prostředků projde modernizací dopravní infrastruktura s důrazem na obnovu energetických a informačních systémů. O účast ve výběrových řízeních se bude ucházet řada společností působících na ruském trhu.

Petrohradský státní dopravní podnik vyhlásil výběrové řízení na dodávku 57 nízkopodlažních tramvají do konce roku 2023. Celkem se předpokládá dodání 54 dvoučlánkových a 3 tříčlánkových tramvajových vozů. Hodnota zakázky se odhaduje na 7 mld. RUB (přibližně 80 mil. EUR). Nové tramvaje budou vybaveny moderními bezpečnostními a asistenčními systémy. Bude se jednat například o aktivní podporu řízení, systém prioritního průjezdu křižovatkami prostřednictvím satelitního navigačního systému, dálkové ovládání výhybek, nebo monitoring vnějšího a vnitřního prostoru tramvaje se sledováním počtu pasažérů. Hlavní důraz bude kladen na systémy aktivní bezpečnosti a sledování stavu řidiče. Úplné znění vyhlášeného tendru je možné najít na webových stránkách Jednotného informačního systému zadávání zakázek.

V Rusku působí několik výrobců a dodavatelů tramvají, u kterých lze předpokládat zájem o účast ve výběrovém řízení. Jedná se zejména o společnost „Transportnye systemy“ (spojována se zájmy společnosti „Transmašholding“), běloruský „Chtadler Minsk“, společnost „Uraltransmash“ (patřící uralské společnosti „Uralvagonzavod“), „Ust-Katavskij vagnostroitelnyj závod“ (patřící společnosti „Rоskosmos“), nebo skupinu „Sinara“, která je partnerem plzeňské „ŠKODA TRANSPORTATION a.s.“.

Vyhlášený tendr je první etapou osmiletého rozvojového programu dopravního podniku „Gorelektrotrans“. Program nazvaný „Zachování historie, přechod do budoucnosti" zahrnuje nejen komplexní obnovu vozového parku, ale rovněž rozsáhlou modernizaci energetických a informačních systémů podnikové infrastruktury. Rozsah programu modernizace dopravní infrastruktury v Sankt-Petěrburgu otevírá příležitosti pro široké spektrum firem, účastníků výběrových řízení a jejich dodavatelů (výrobců a dodavatelů prostředků MHD, dopravních řídících, informačních a energetických systémů nebo inženýringových společností). Prioritou nových zakázek bude ruský původ výrobců a dodavatelů zboží a služeb.

Nové příležitosti se otevírají zejména pro české výrobce dopravních prostředků a jejich komponentů, kteří mají výrobu lokalizovanou v Rusku. Důraz na moderní technologie a ekologii nabízí rovněž možnosti uplatnění českých inovačních a technologických firem a společností etablovaných na ruském trhu s ruskými partnery. Výhodou může být rovněž nabídka technologií, které nejsou na místním trhu k dispozici a mohly by se uplatnit jako subdodávky komplexnějších řešení místních společností. České společnosti mají možnost ve spolupráci s obchodním oddělením Generálního konzulátu ČR v Petrohradu připravit prezentace svých výrobků a služeb pro potenciální ruské partnery  v rámci modernizace elektrické MHD v Petrohradu. 

Luboš Laštůvka, ekonomický konzul, Generální konzulát ČR v Sankt-Petěrburgu