по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konzulární ochrana občanů EU

Při cestách nebo pobytu v zemích mimo EU se vám může stát, že budete potřebovat pomoc velvyslanectví nebo konzulátu vašeho státu. Například když dojde ke ztrátě vašich osobních věcí nebo se stanete obětí trestného činu.

Co ale dělat v případě, kdy váš stát nemá v zemi, ve které právě jste, žádné diplomatické nebo konzulární zastoupení?

Podle právních předpisů EU máte jako „nezastoupený občan EU“ právo na pomoc ze strany velvyslanectví nebo konzulátu jakéhokoli jiného členského státu Unie, a to za stejných podmínek jako tato země pomáhá svým vlastním státním příslušníkům.

Účelem  internetových stránek Evropské komise o konzulární ochraně občanů EU v zahraničí je poskytnout vám obecné informace o právu nezastoupených občanů EU na konzulární ochranu ve třetích zemích, kterou jim musí poskytnout jiný stát Unie, a to za stejných podmínek jako ji poskytuje svým vlastním státním příslušníkům. Na stránkách také zjistíte, zda má váš stát v konkrétní třetí zemi nebo na určitém území své velvyslanectví nebo konzulát. Pokud tam své velvyslanectví nebo konzulát nemá, poskytnou vám tyto stránky kontaktní údaje na velvyslanectví a konzuláty jiných členských států, na něž se můžete s žádostí o pomoc obrátit.