по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání

Místní příslušnost v řízení o vízum a pobytová povolení

1. Dlouhodobé vízum, dlouhodobé vízum za účelem převzetí povolení k pobytu:

Pokud nejste státním občanem státu, ve kterém hodláte podat žádost o vízum, nebo nevlastníte cestovní doklad tohoto státu, nebo v něm nemáte povolení k dlouhodobému či trvalému pobytu, překontrolujte si, zda-li jste oprávněni k podání žádosti na zastupitelském úřadě ČR v tomto státě - viz kapitola „Místní příslušnost zastupitelských úřadů v řízení o vízum a o povolení k pobytu“.

Státní příslušníci států, které jsou uvedeny v seznamu „Místní příslušnost zastupitelských úřadů v řízení o vízum a o povolení k pobytu“, mohou podat žádost to vízum na kterémkoliv zastupitelském úřadě ČR.

Pro výkon konzulární a vízové činnosti je Ruská federace rozdělena do tří konzulárních obvodů.  

Žádosti o dlouhodobá víza / dlouhodobé a trvalé pobyty jsou přijímány striktně podle konzulárních obvodů.

  • Zastupitelský úřad ČR v Moskvě je příslušným úřadem pro:

republiky: Adygea, Baškortostán, Dagestán, Ingušetie, Kabardino – Balkarskaja, Kalmycká, Karačevo – Čerkeská, Marij El, Mordovská, Severní Osetie, Tatarstán,  Čečenská, Čuvašská, kraje: Permský, Krasnodarský, oblasti: Astrachaňská, Belgorodská, Brjanská, Vladimirská, Volgogradská, Voroněžská, Ivanovská, Kalužská, Kirovská, Kostromská, Kurská, Lipecká, Moskevská, Nižněgorodská, Orlovská, Penzenská, Rostovská,

  • Generální konzulát ČR v Jekatěrinburgu je příslušným úřadem pro:

republiky: Altaj, Burjatie, Sacha (Jakutsko), Tyva,  Udmurtia, Chakasie, kraje: Altajský, Chabarovský, Kamčatský, Krasnojarský, Primorský, Zabajkalský a Permský, oblasti: Amurská, Irkutská, Kemerovská, Kurganská, Magadanská, Novosibirská, Omská, Orenburgská, Sachalinská, Sverdlovská, Tomská, Tjumeňská, Čeljabinská a Židovská autonomní oblast, autonomní okruh: Čukotský,

  • Generální konzulát ČR v Sankt Peterburgu je příslušným úřadem pro:

 Sankt Peterburg (Petrohrad), oblast: Archangelskou, Kaliningradskou, Leningradskou, Murmanskou, Novgorodskou, Pskovskou, Vologodskou, republiky: Karélie, Komi, a Něněcký autonomní okruh.

 

 

2. Schengenské vízum:

Žádost o vízum můžete podat na zastupitelském úřadu příslušného členského státu, v jehož působnnosti máte povolen pobyt (tj. ve státě jehož jste občanem nebo kde máte povolen dlouhodobý či trvalý pobyt). Žádost o vízum může být dále posouzena zastupitelským úřadem, v jehož působnosti se oprávněně zdržujete, ale nemáte v něm povolen pobyt. Podání takové žádosti je nutné řádně odůvodnit. Zastupitelský úřad nemá povinnost tuto žádost o vízum přijmout (zastupitelské úřady České republiky dle teritoriální příslušnosti).

V případě, že Česká republika má uzavřenou dohodu o zastupování s jinou zemí schengenského prostoru, je možné podat žádost u zastupitelského úřadu dané země.

Cestujete-li do více zemí schengenského prostoru, podejte žádost na zastupitelském úřadě toho státu, na jehož území se nachází hlavní cíl cesty (např. cestujete-li na konferenci v jednom státě, ale navštívíte během této cesty zároveň další státy za účelem turistiky, podejte žádost na zastupitelském úřadě toho státu, kde proběhne konference, která je hlavním cílem Vaší cesty).

Nachází-li se hlavní cíl cesty v několika státech (např. koncertní vystoupení ve dvou státech), podejte žádost na zastupitelském úřadě toho státu, ve kterém budete pobývat déle. Nelze-li určit hlavní cíl cesty (např. turistika ve více státech schengenského prostoru), podejte žádost na zastupitelském úřadě toho státu, ve kterém budete pobývat nejdéle.

Nelze-li příslušný zastupitelský úřad určit podle uvedeného klíče, podejte žádost na zastupitelském úřadě toho státu, který v rámci své cesty navštívíte jako první.

Pokud zastupitelský úřad zjistí, že není příslušný pro posouzení žádosti, má právo Vaši žádost nepřijmout a odkázat Vás na zastupitelský úřad příslušného státu, který žádost zpracuje.

Upozornění:

Informace o udělení nebo neudělení víza poskytuje žadateli výhradně zastupitelský úřad. Na telefonické dotazy týkající se rozhodnutí o udělení/neudělení víza, případně na dotazy ohledně důvodů neudělení víza zastupitelské úřady neodpovídají.