česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Embassy of the Czech Republic in the Kingdom of Cambodia
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká pohádka udělala radost dětem z dětského domova v Phnompenhu

Dne 11. prosince se velvyslanec Martin Vávra zúčastnil promítání české pohádky Princezna zakletá v čase, kterou velvyslanectví poskytlo dětskému domovu HIV/AIDS pozitivních dětí House of Family v Phnom Penhu. Domov existuje od roku 2004, je realizován Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce Sv. Alžběty v Bratislavě, a v místě administrován českou občankou pí. Monikou Novou. Spolu se svým ekvivalentem ve městě Sihanoukville aktuálně poskytuje útočiště a připravuje na budoucnost 63 děti ve věku 6-21 let.  

Nemoc HIV/AIDS bývá spojována s nemorálním, "zhýralým" životním stylem (drogová závislost, polygamie), a proto vzbuzuje spíše předsudky než soucit. Dětí v projektu House of Family se to však netýká. Pozitivní se již narodili. Kambodža měla v 90. letech 20. století nejvyšší výskyt HIV v celé Asii. V důsledku předchozích událostí (občanská válka, genocida, hladomor) je země silně sociálně deprivovaná. Neexistuje téměř žádný sociální systém, který by se staral o postižené, staré lidi nebo sirotky.

V dětském domově House of Family žije první generace dětí narozených s HIV, které po smrti svých rodičů skončily na ulici nebo u příbuzných, kteří sami nic nemají. Bez léčby umírají v průměru v 5.-6. roce života. V projektu jsou i negativní děti, většinou sourozenci, bratranci, sestřenice, které také ztratily domov. Od roku 2008 se projekt rozšířil také do dalšího kambodžského města Sihanoukville.

Zdroj a další informace o projektu: www.houseoffamily.sk