česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká stopa na oslavách nedožitých 100 let krále Norodoma Sihanouka

V řadě vzpomínkových oslav století kambodžského krále Norodoma Sihanouka byl zastoupen i Balet Národního divadla v Praze.

V rámci připomínkových událostí k nedožitým 100 letům kambodžského krále Norodoma Sihanouka se dne 31. října uskutečnilo v konferenčním sále Chaktomuk, jedné z architektonických pozoruhodností Phnompenhu, vzpomínkové kulturní představení. Jako jeden z bodů programu vystoupil i První sólista Baletu Národního divadla v Praze Giovanni Rotolo, a to zásluhou paní Renaty Sabongui, baletní mistryně, pedagožky a choreografky, kterou pojí přátelství se současným králem Norodomem Sihamoni. Ten se akce rovněž zúčastnil spolu s královnou-matkou Norodom Monineath Sihanouk, stejně jako řada dalších významných představitelů kambodžského veřejného života a zahraničního diplomatického sboru. Sál pro 850 lidí byl tak zaplněn.      

Král Norodom Sihanouk (1922-2012) platí v Kambodži za otce-zakladatele samostatného státu. Nejenom, že byl dominantní politickou postavou na domácí scéně po šest desetiletí, ale svým charismatem se stal i jednou z vůdčích postav Hnutí nezúčastněných zemí a požíval respekt u vedoucích představitelů tehdy bipolárně rozděleného světa. Byl i přítelem Československa. A naopak. Ne nadarmo byl nositelem Řádu Bílého lva za vítězství I. třídy, ale hlavně inicioval studia svého syna, nynějšího krále Norodoma Sihamoniho, v Československu, který tam strávil 13 let. Norodom Sihanouk však nebyl jenom politikem, ale angažoval se i v oblasti kultury. Jeho parketa byly hudba, poezie, próza a hlavně filmy. Kromě toho byl i zdatným sportovcem, hovořil cizími jazyky. Takovým lidem se říká renesanční osobnost.