česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Phnompenh
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Děti z dětského domova v Phnompenhu potěšila česká pohádka i nové školní batohy

Dne 6. listopadu 2022 se velvyslanec Martin Vávra zúčastnil promítání české pohádky „Myši patří do nebe“ v dětském domově HIV/AIDS pozitivních dětí House of Family v Phnompenhu. Současně velvyslanectví dětem poskytlo propagační školní batohy.

Kambodža v 90. letech 20. století zaznamenala nejvyšší výskyt HIV v celé Asii. Šlo o důsledek předchozích neblahých událostí (občanská válka, genocida, hladomor). Nemoc HIV/AIDS bývá spojována s nemorálním, "zhýralým" životním stylem (drogová závislost, polygamie), a proto často vzbuzuje spíše předsudky než soucit. Děti v dětském domově House of Family jsou však na svém stavu bez viny, pozitivní se již narodili.

Domov existuje od roku 2004, je spravován Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce Sv. Alžběty v Bratislavě, samotný chod v místě pak zajišťuje česká občanka paní Monika Nová, doktorka sociální práce z Univerzity Karlovy. V House of Family žije první generace dětí narozených s HIV, které po smrti svých rodičů skončily na ulici nebo u příbuzných, kteří sami neměli na přiměřenou péči dostatečné prostředky. Bez léčby se děti s HIV v průměru dožívají pouze 5–6 let, při řádné léčbě naopak mohou prožít relativně plnohodnotný život. Aktuálně projekt poskytuje útočiště a připravuje na budoucnost 45 dětí ve věku 6–21 let, a to ve dvou zařízeních v hlavním městě Phnompenhu a ve městě Sihanoukville.

Českou animovanou pohádku „Myši patří do nebe“ zhlédlo v Phnompenhu celkem 33 dětí. Po promítání, které děti odměnily potleskem, předal přítomný velvyslanec Martin Vávra všem školní batohy s logem České republiky. Děti měly z praktického dárku viditelnou radost.

Více informací o projektu naleznete zde .

Galerie


House of Family 2022