česky  english 

rozšířené vyhledávání
kampot_limestone
Foto: Velvyslanectví ČR v Phnompenhu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští experti na geologický průzkum a těžební průmysl navštíví Kambodžu

Ministerstvo zahraničních věcí ČR schválilo projekt na podporu ekonomické diplomacie (PROPED), který si klade za cíl představit český těžební průmysl a geologický průzkum v Kambodži. Mise českých firem vedená Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR proběhne v termínu 1.-5. října 2018.

Kambodžský těžební sektor je zatím jen málo rozvinutý a jeho příspěvek k  HDP představuje necelé 1 %. Zatímco v okolních zemích průzkum a následná těžba již pokročily, v Kambodži v tom po mnoho let bránila nedostatečná a zaostalá infrastruktura a také nevybuchlá munice a miny z předešlých konfliktů. Odborníci však do odvětví vkládají velké naděje a předpokládají, že tento sektor v následujících letech přiláká pozornost více zahraničních investorů. V podpoře těžařských aktivit je aktivnější i stát, který od roku 2013 pracuje na vylepšení regulatorního prostředí. Země disponuje zásobami ropy, vzácných nerostů a surovinami pro stavebnictví. Neobsazený trh nabízí dobré předpoklady i pro české firmy. Kambodža nabízí potenciál v geologickém průzkumu a mapování a zlepšení úrovně těžařské infrastruktury, vč. dodávek strojů a technologií. Možností je také navázání spolupráce s již zde působícími hráči.

Součástí akce bude seminář s klíčovými institucionálními partnery a místními firmami, prezentace produktů a služeb českých firem, networking. Ve spolupráci s kambodžskými partnery se během mise uskuteční návštěva lokalit, kde probíhají nebo se plánují těžařské aktivity a geologický průzkum.

Bližší podrobnosti o akci poskytne Velvyslanectví ČR v Phnompenhu, případně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

Autor: Štěpán Vojnár, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Phnompenhu