česky  english 

rozšířené vyhledávání
podpis_memoranda_2
Foto: Velvyslanectví ČR v Phnompenhu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští odborníci na nerostné suroviny dojednali v Kambodži rozšíření spolupráce

Česko-kambodžský workshop úspěšně představil české firmy a asociace se zaměřením na geologický průzkum a těžařství. Během setkání bylo podepsáno memorandum, které otevírá možnosti pro uplatnění českého geologického know-how a technologií. Místní těžební sektor láká do země první zahraniční investory, ale na důkladné zhodnocení svého podloží Kambodža stále čeká. Právě  v jeho zmapování by se české zkušenosti mohly nejlépe uplatnit. Rozvoji odvětví by kromě toho napomohly moderní a udržitelné technologie pro zpracování surovin ve stavebnictví či dobývání.

Česko-kambodžský workshop k udržitelnému těžebnímu průmyslu a geologickému průzkumu proběhl v Phnompenhu v říjnu 2019 jako součást mise českých firem do Thajska, Kambodže a Laosu formou projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) Ministerstva zahraničních věcí ČR. Jednalo se zárověň o třetí setkání českých a kambodžských partnerů, přičemž k prvnímu navázání kontaktů došlo během oborové mise českých geologických odborníků do Kambodže v říjnu 2018.

Na workshopu vystoupili zástupci firem GET, INCO Engineering, České dobývací techniky, České geologické služby a specialista na vzácné nerosty. Zatímco INCO Engineering a Česká dobývací technika představily komplexní portfolio pro hlubinné a povrchové dobývání, společnost GET zaujala svými zkušenostmi, jak využívat odpady z těžeb a hlušin a tyto suroviny následně šetrně zužitkovat.

V memorandu, které na okraj workshopu podepsaly odborné útvary Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a Ministerstva těžebního průmyslu a energetiky Kambodže, se účastníci dohodli na spolupráci v moderních metodách posuzování geologického potenciálu a geologického průzkumu, ve zpracování surovin pro výrobu skla a keramiky, na podpoře těžařství šetrnému k životnímu prostředí a technické asistenci v rámci EIA.

O workshopu a podpisu memoranda referoval deník The Phnom Penh Post.

Kambodžský těžební sektor je zatím jen málo rozvinutý a jeho příspěvek k  HDP představuje necelé 1 %. Zatímco v okolních zemích průzkum a následná těžba již pokročily, v Kambodži v tom po mnoho let bránila nedostatečná infrastruktura a také nevybuchlá munice a miny z předešlých konfliktů. Odborníci však do odvětví vkládají velké naděje a předpokládají, že tento sektor v následujících letech přiláká více zahraničních investorů. V podpoře těžařských aktivit je aktivnější i stát, který od roku 2013 pracuje na vylepšení regulatorního prostředí. Země disponuje zásobami ropy, vzácných nerostů a surovinami pro stavebnictví.  Nový a neobsazený trh nabízí dobré předpoklady i pro české firmy, které by zde mohly navázat spolupráci s prvními zde usazenými hráči. Nejvíce šancí momentálně skýtá povrchová těžba, a to kvůli významného nárůstu stavebních aktivit, které země zažívá. Uplatnit se zde mohou dodavatelé drtiček, technologií pro zpracování surovin ve stavebnictví či dodavatelé příslušných komponent. Investory však postupně lákají i nerostné suroviny ve vnitrozemí. V letošním roce plánuje indická společnost Mesco Gold po fázi úspěšné explorace zahájit těžbu zlata v provincii Ratanakiri. Půjde o první důl na hlubinnou těžbu v zemi. 

Autor: Štěpán Vojnár, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Phnompenhu

Galerie